Wybory 2015: Kiedy debata prezydencka Duda - Komorowski?...

  Wybory 2015: Kiedy debata prezydencka Duda - Komorowski? Kandydaci spotkają się dwa razy [VIDEO]

  Krzysztof Marczyk (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Debata prezydencka 2015. Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spotkają się dwa razy: 17 i 21 maja

  Debata prezydencka 2015. Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spotkają się dwa razy: 17 i 21 maja ©Fot. via AIP

  Wybory 2015. Dzień po ogłoszeniu zwycięstwa Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów nie było mowy o odpoczynku od kampanii. Wręcz przeciwnie - ta weszła na jeszcze wyższe obroty. A jej głównym tematem stała się debata prezydencka.
  Debata prezydencka 2015. Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spotkają się dwa razy: 17 i 21 maja

  Debata prezydencka 2015. Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spotkają się dwa razy: 17 i 21 maja ©Fot. via AIP

  Od początku kampanii Andrzej Duda i pozostali kandydaci na prezydenta bezskutecznie nawoływali Bronisława Komorowskiego do debaty. Ten unikał jej jak ognia, mówiąc że przyjdzie na nią czas w II turze. Jednak po ogłoszeniu wyników, gdy sprawujący urząd prezydenta sam wzywał Andrzeja Dudę do debaty, ale już z pozycji tego, który w I turze zajął drugie miejsce, stał się obiektem żartów.

  WYBORY PREZYDENCKIE 2015 | ZOBACZ OFICJALNE WYNIKI PKW


  Wybory prezydenckie 2015 | Wyniki komentuje politolog Wojciech Jabłoński

  Źródło: AIP/x-news


  Według szefowej sztabu Andrzeja Dudy, Beaty Szydło, gdyby do debaty doszło w I turze, to II tury w ogóle by nie było, bo kandydat PiS już sprawowałby urząd prezydenta. - Debata prezydencka nie jest po to, żeby Bronisław Komorowski czuł się komfortowo, ale po to, aby wyborcy mogli poznać opinie i poglądy kandydatów. Andrzej Duda nie unika, nie unikał i nie będzie unikać debaty - podkreśliła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

  Debata prezydencka 2015 | Duda vs Komorowski | Kiedy debata prezydencka?
  Wiemy już, że do pierwszego spotkania obu kandydatów dojdzie 17 maja o godz. 20:20 na antenie Telewizji Polskiej. Cztery dni później 21 maja o godz. 19:25 debatę Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego zorganizuje też TVN.

  W poniedziałek rozpoczęła się też rywalizacja o elektorat Pawła Kukiza, który uzyskał w pierwszej turze ponad 20 procent poparcia. Z racji tego, że głównym postulatem muzyka są jednomandatowe okręgi wyborcze, obaj kandydaci spojrzeli na ich wprowadzenie bardziej przychylnym okiem. - Jeżeli coś jest popierane przez tak wielu ludzi, to znaczy że jest tematem ważnym i władza nie ma prawa decydować, czy to jest ważne czy nieważne. Skoro tyle milionów ludzi o tym mówi, to znaczy że to dla nich ważne - ocenił Andrzej Duda.


  Źródło: TVP/x-news


  Z kolei Bronisław Komorowski zapowiedział w tej sprawie ogólnokrajowe referendum, bo jak przyznał, wynik niedzielnych wyborów są dla niego sygnałem, że obywatele nie są zadowoleni z relacji z państwem i czas to zmienić. Prezydent zamierza zapytać w referendum o trzy sprawy: jednomandatowe okręgi wyborcze, zmiany w ordynacji wyborczej i zaprzestanie finansowania partii z państwowych pieniędzy oraz prawo podatkowe, które teraz miałoby chronić podatnika i rozstrzygać na jego korzyść wszystkie wątpliwości.

  - Nie wierzcie w te referenda. To ściema i granie na czas - napisał na portalu społecznościowym Paweł Kukiz, który nie ufa podobnym deklaracjom. Pytany w niedzielę przez Monikę Olejnik, komu przekaże głosy, tylko się zaśmiał, mówiąc że decydować może co najwyżej o swoim głosie, a nie innych obywateli. Dodał jednak, że trudno aby głosował na Komorowskiego w sytuacji, gdy mija się z prawdą w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych.

  Warto też dodać, że wyborcy Pawła Kukiza głosowali na niego nie ze względu na JOW, które są głównym postulatem muzyka. - Elektorat Kukiza nie jest za JOW, ale przeciwko systemowi partyjnemu i alienacji - napisał na twitterze Ryszard Kalisz, według którego zapowiedź referendum w tej sprawie była błędem ze strony Bronisława Komorowskiego.

  Poza tym wystarczy przypomnieć sprawy podwyższenia wieku emerytalnego, posłania sześciolatków do szkół czy prywatyzacji lasów państwowych - obywatele wręcz domagali się w tej sprawie głosu, lecz nikt ani myślał o zorganizowaniu referendum.

  WYBORY PREZYDENCKIE 2015 | WIECZÓR WYBORCZY | WYNIKI EXIT POLL


  Sztaby obu kandydatów wykonały w poniedziałek pierwsze kampanijne kroki w stronę zwycięstwa w II turze. Andrzej Duda już o 7 rano spotkał się z obywatelami przy metrze Centrum w Warszawie, gdzie rozdawał kawę, dziękując za poparcie i zachęcając do pracy. To słowo jest dla kandydata PiS kluczowe, bo ciężka praca ma mu zapewnić końcowe zwycięstwo w wyborach, a gdy zostanie prezydentem zamierza zmniejszyć bezrobocie i zapewnić pracę młodym ludziom.

  Bronisław Komorowski do ludzi próbował dotrzeć nowym spotem, który miał wzmocnić przekaz prezydenta dotyczący referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Klip porównuje poglądy w tej kwestii Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy, pokazując tego pierwszego jako zwolennika JOW i zmniejszenia finansowania partii z budżetu, przy jednoczesnym deprecjonowaniu kandydata PiS. Spot kończy się słowami, że Andrzej Duda jest przeciw obywatelom.  Według szefa sztabu Bronisława Komorowskiego nie jest jednak wymierzony w kandydata PiS. - W sposób nienapastliwy ale merytoryczny chcemy pokazywać różnice między dwoma kandydatami - zaznaczył Robert Tyszkiewicz. - Ten spot pokazuje, kto jest bardziej wiarygodny w sprawie JOW i kwestii finansowania partii z budżetu. PiS zawsze był temu przeciwny, a Andrzej Duda jest ich kandydatem. My tylko te kwestie przypominamy - podkreślił.

  Praca szefa sztabu Bronisława Komorowskiego nie jest oceniana pozytywnie. Europoseł z ramienia PiS Ryszard Czarnecki przypomina, że gdy kampania się rozpoczynała sondaże dawały obecnie sprawującemu urząd prezydentowi zwycięstwo w wyborach już w pierwszej turze, a po kilku miesiącach to poparcie spadło o jedną trzecią. Mimo tego Robert Tyszkiewicz zachował swoją funkcję. - To jest takie BMW, czyli bierny, mierny, ale wierny - określił Tyszkiewicza Czarnecki w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press. Dla europosła dzień po ogłoszeniu wyników najlepiej obrazuje różnicę między dwoma kandydatami. - Mamy tutaj piękną soczewkę. Jeden kandydat od rana wśród ludzi, częstuje ich kawą, a drugi atakuje w swoim spocie, wyciągając stare rzeczy z 2007 roku. - podkreślił Czarnecki dla AIP.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Debata w końcu

   Radek82 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Na abctygodnik.pl czytałem, że debata ma się odbyć w któryś dzień o 17...ciekawe kto będzie to wtedy oglądał...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierwsza debata w skali świata

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   czytana z kartki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dworscy służbiści i media prezydenta wykluczyły Go z udziału w debatach, i co zapewne było na rękę

   valenty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Jednak gdyby nie owe wykluczenie prezydenta, wówczas nie byłoby II-tury, A. Duda byłyby dzisiaj już prezydentem!
   Kto zatem zwróci kasę do budżetu, a wydaną na II-gą turę? Nawiasem mówiąc, ta...rozwiń całość

   Jednak gdyby nie owe wykluczenie prezydenta, wówczas nie byłoby II-tury, A. Duda byłyby dzisiaj już prezydentem!
   Kto zatem zwróci kasę do budżetu, a wydaną na II-gą turę? Nawiasem mówiąc, ta debata spowoduje, że niedawne 79%
   prezydenta przemieni się poprzez dzisiejsze 32% w peowskie 18%. A oni mówią, że maturzyści nie znają matematyki...
   Czy w tych debatach publiczność będzie gapiła się jak na malowane wrota, czy będzie w nich aktywnie uczestniczyć...
   Bo jak ona ma tam tylko na dany znak wyklaskiwać, to lepiej niech dziennikarskich „debat” i popisów w ogóle nie będzie!
   Prawdziwa debata jest wówczas, kiedy jest kilkugodzinny maraton niespodziewanych pytań i od przypadkowych osób
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiecowanie

   kim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   To nie byłaby debata, ale wiec !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama