Cameron chce renegocjować umowę Wielkiej Brytanii z UE....

  Cameron chce renegocjować umowę Wielkiej Brytanii z UE. Chodzi głównie o kwestię praw imigrantów

  Tim Shipman, Bojan Pancevski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  David Cameron
  1/2
  przejdź do galerii

  David Cameron ©Geert Vanden Wijngaert

  Na początku swojej drugiej kadencji brytyjski premier David Cameron zamierza wynegocjować w Berlinie i Brukseli zaostrzenie przepisów zatrudniania imigrantów unijnych i ograniczenie wyłudzania zasiłków.
  Brytyjski premier wykorzysta miesiąc miodowy po niespodziewanym zwycięstwie w wyborach, by wprowadzić radykalne zmiany jeszcze przed letnią przerwą w pracach parlamentu. Zacznie od zmian w swoim kraju, by później przejść do wynegocjowania nowych warunków współpracy Londynu z Unią Europejską.

  Dzięki bezwzględnej większości parlamentarnej Cameron może szybko zmienić granice okręgów wyborczych i zreformować system wyborczy, by był bardziej sprawiedliwy dla konserwatystów - tym sposobem po następnych wyborach liczba konserwatywnych posłów może zwiększyć się nawet o 20, co za rządów koalicji było niemożliwe z powodu blokady ze strony Liberalnych Demokratów.

  Ważnym ustępstwem wobec szeregowych deputowanych jest rezygnacja z pomysłu zmniejszenia liczby posłów z 650 do 600. Zaskakujące zdecydowane zwycięstwo w wyborach pozwoli wprowadzić zmiany bez rozsierdzania parlamentarzystów, którzy po nakreśleniu nowej mapy okręgów wyborczych stracą pracę.

  Premier planuje wysłać kanclerza skarbu George'a Osborne'a oraz szefa resortu spraw zagranicznych Philipa Hammonda do Berlina i Brukseli, by jeszcze przed nadejściem lata i sezonu urlopowego przystąpili do opracowywania planu renegocjowania związku Wielkiej Brytanii z UE.

  Nominację na stanowisko kanclerza i ministra sprawiedliwości otrzyma Michael Gove. Jego najważniejszym zadaniem będzie doprowadzenie do odwołania ustawy o prawach człowieka.

  Przewiduje się, że Cameron mianuje nowego sekretarza ds. kultury, który rozważy odejście od opłaty abonamentowej za oglądanie BBC.

  Konserwatyści wierzą, że państwa UE są gotowe renegocjować z Wielką Brytanią zasady jej współpracy z Brukselą. - Plan jest taki, by wsadzić George'a i Philipa do samolotu do Berlina, niech porozmawiają szczerze z ludźmi [Angeli] Merkel o kształcie nowej umowy - mówi źródło w rządzie.

  - To robota dla George'a - dodaje jeden z wysokich rangą ministrów. - George kieruje negocjacjami z Europą. Wszyscy wiedzą, że Philip to pewny człowiek, ale tym razem to George siedzi na miejscu kierowcy.

  Szczegóły misji Osborne-Hammond wyszły na jaw, gdy źródło zbliżone do Jean-Claude'a Junckera, szefa Komisji Europejskiej, ujawniło, że przewodniczący ustosunkuje się do brytyjskich skarg na nadużywanie prawa do zasiłków przez imigrantów z UE. Juncker wykona wyraźny gest w stronę Camerona, proponując zmiany w obowiązujących przepisach jeszcze przed koniec tego roku.

  Jak informuje źródło, Juncker spotka się z Cameronem najwcześniej, jak to możliwe. Komisja zaproponuje pakiet rozwiązań zaostrzających przepisy dotyczące zatrudnienia imigrantów unijnych i ograniczających wyłudzanie zasiłków.

  - Propozycja zostanie skonstruowana tak, by uwzględniała kwestie od dawna zajmujące Brytyjczyków, ale też obawy innych krajów, jak Niemcy czy Holandia, gdzie nadużywanie prawa do zasiłków gwarantowanego na mocy traktatów unijnych stało się kwestią polityczną - mówi źródło. - To wyraźny, jednoznaczny gest. Widać, że jest duża chęć współpracy z nowym rządem Wielkiej Brytanii.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prime minister Mr David Cameron ma we własnym domu UK około 2 mln Polaków

   BiBa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   I którzy są w większości nie byle jacy. Gdyż dobrze wykształconymi, gdyż akceptujący prawa kraju goszczącego, gdyż
   pozytywnie urozmaicający kulturę i obyczaje Jegoż kraju. Czyżby zatem nie byłoby...rozwiń całość

   I którzy są w większości nie byle jacy. Gdyż dobrze wykształconymi, gdyż akceptujący prawa kraju goszczącego, gdyż
   pozytywnie urozmaicający kulturę i obyczaje Jegoż kraju. Czyżby zatem nie byłoby lepiej, ażeby stworzyć unię z Polską?
   I szybsze to rozwiązanie, i też na pewno znacznie tańsze, oraz z mniejszą ilością ustępstw wobec innych, etc.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama