Defilada w Moskwie: Rosjanie świętowali Dzień Zwycięstwa...

  Defilada w Moskwie: Rosjanie świętowali Dzień Zwycięstwa [ZDJĘCIA] [VIDEO]

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Chińscy żołnierze
  1/22
  przejdź do galerii

  Chińscy żołnierze ©Ivan Sekretarev

  "Mówi Moskwa. Słuchajcie tu na Placu Czerwonym w rocznicę zwycięstwa odbędzie się parada" - zabrzmiał charakterystyczny głos spikera. Kuranty z zegara na słynnym placu dały sygnał do rozpoczęcia defilady. Nie zabrakło słynnego "urra".
  Na trybunach honorowych zjawili się prezydent Rosji Władimir Putin, premier Dimitrij Miedwiediew oraz "znamienici goście", jak podkreślał komentator rosyjskiej telewizji Planeta RTR.


  Defilada w Moskwie. Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa

  Źródło: CNN Newsource/x-news


  "Armia Czerwona przyniosła zwycięstwo i wolność wielu krajom" - brzmiał głos spikera. Głos przypomniał szlak wojenny wojska od 1941 roku do zwycięstwa w maju 1945 roku w Berlinie.

  Prezydent Władimir Putin w krótkiej przemowie podkreślał wielki wkład Rosji Radzieckiej w zwycięstwo nad Nazizmem. Wielokrotnie z jego ust padał zwrot "wielka wojna ojczyźniana". Także spiker przy prezentacji kolejnych pododdziałów przechodzących obok trybuny honorowej mówił o "wielkiej wojnie ojczyźnianej". Ten termin pojawił się po raz pierwszy w 1941 r. w przemówieniu Stalina. Ówczesny przywódca chciał w ten sposób odwołać do narodów tworzących ówczesne państwo radzieckie.

  Przez Plac Czerwony w Moskwie przemaszerowało w trakcie trwania sobotniej parady ok. 16 tysięcy żołnierzy. Zaprezentowano kilkaset jednostek sprzętu wojskowego, także nowoczesne rakiety balistyczne a także historyczne czołgi i działa pancerne z okresu drugiej wojny światowej. Na niebie pojawiło się kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców bojowych, które na minimalnej prędkości przeleciały nad placem. Samoloty utworzyły szyk ułożony w liczbę 70, co było atrakcyjne dla widzów defilady.

  T-14 ARMATA - KLEJNOT ROSYJSKIEJ ARMII. TO NAJBARDZIEJ ŚMIERCIONOŚNY CZOŁG NA ŚWIECIE


  Organizatorzy parady zapowiadali, że nie powstrzyma ich nawet zła pogoda. Technika rozpraszania chmur znana jest od czasów radzieckich. Rosjanie wykorzystują w tym celu jodek srebra, rozpylany z samolotów. W sobotę w Moskwie podczas parady była piękna pogoda.

  Masowe widowisko przygotowywane było z wielką pompą, ale lista międzynarodowych gości, który przyjęli zaproszenie prezydenta Władimira Putina, mogło rozczarowywać przywódcę Rosji. Obok Władimira Putina nie pojawili się przywódcy z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii czy USA. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un cofnął pierwotną deklarację.

  Po raz pierwszy - za specjalne zasługi w aneksji Krymu - w obchodach uczestniczyli Kozacy. Przez Plac Czerwony w paradzie przeszły też oddziały z Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Tadżykistanu, Indii, Mongolii, Serbii i Chin oraz wojsk rosyjskich.

  Przez Plac Czerwony przejechały m.in. czołgi T-14, które według słów wicepremiera Rosji Dimitrija Rogozina, są najlepszym czołgiem na świecie. Rosja zamierza wyposażyć swoje siły zbrojne w 2300 takich czołgów, które zastąpią maszyny jeszcze z czasów sowieckich. Nie zabraknie również czołgów T-34, które określane są jako najlepsze tego typu maszyny II wojny światowej. Cały pochód miał zademonstrować potęgę Rosji.

  - Pokaz najnowszej broni ma wysłać Zachodowi sygnał o dużej determinacji Moskwy, która chce mieć realny wpływ na swoich sąsiadów i na cały świat – komentowała przed paradą korespondentka „Financial Times".

  Według prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, Rosja poprzez swoją paradę nie oddała hołdu historii, a chwaliła się swoją siłą, demonstrując jednostki wojskowe, które niedawno napadły na Ukrainę.

  Oficjalne daty kapitulacji Niemiec to - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji (a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego). Dlaczego Rosjanie obchodzą dzień zwycięstwa 9 maja?

  Na kategoryczne żądanie przywódcy Rosji Radzieckiej Stalina 8 maja (było to późnym wieczorem, według czasu moskiewskiego był już 9 maja) w kwaterze marszałka Żukowa, w gmachu szkoły saperów w dzielnicy Karlshorst w Berlinie powtórzono podpisanie bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy, tym razem całych Niemiec przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych – ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii.

  Moskiewska wielka parada trwała 90 minut. Po niej prezydent Putin ze swoim orszakiem pieszo udali się do kompleksu budynków kremlowskich na dalszą część uroczystości. Dało się zauważyć, że Putin w czasie parady często sięgał po chusteczkę.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idioci

   anoonim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   kretyni z was i nic więcej , 15 zdjęć putina , po huj to komu ? na co tu patrzeć , gazeta i artykuł nie warty oglądania

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama