WYBORY PREZYDENCKIE 2015 - PRZEWODNIK

  WYBORY PREZYDENCKIE 2015 - PRZEWODNIK

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wybory prezdenckie 2015 - lokale wyborcze są czynne od godz. 7 do 21.
  1/2
  przejdź do galerii

  Wybory prezdenckie 2015 - lokale wyborcze są czynne od godz. 7 do 21.

  Trwają WYBORY PREZYDENCKIE 2015 - tutaj znajdziesz ZASADY GŁOSOWANIA, GODZINY PRACY KOMISJI WYBORCZYCH, ADRESY LOKALI WYBORCZYCH. Głosowanie 10 maja 2015 potrwa od godz. 7 do 21.
  Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godz. 7. Lokale wyborcze będą otwarte do 21. Jeżeli żaden z 11 kandydatów nie zdobędzie ponad 50 procent głosów Polaków, konieczna będzie druga tura. Wtedy wyborcy ponownie pójdą do urn 24 maja.  WYBORY PREZYDENCKIE - ZASADY GŁOSOWANIA
  Głosujący otrzymają jedną kartkę formatu A4, która będzie koloru białego. Na karcie do głosowania będzie 11 nazwisk kandydatów na prezydenta, napisanych w kolejności alfabetycznej. Głosujący musi postawić znak "X" tylko przy jednym nazwisku. Wtedy jego głos będzie ważny.

  Kandydaci na prezydenta to: Grzegorz Braun, Andrzej Duda, Adam Jarubas, Bronisław Komorowski, Janusz Korwin-Mikke, Marian Kowalski, Paweł Kukiz, Magdalena Ogórek, Janusz Palikot, Paweł Tanajno i Jacek Wilk.  WYBORY PREZYDENCKIE 2015 - KTO MOŻE GŁOSOWAĆ
  Prawo do udziału w głosowaniu w wyborach prezydenckich mają obywatele, którzy najpóźniej 10 maja 2015 skończyli 18 lat i posiadają prawa wyborcze. Wyborca musi być wpisany do stałego rejestru wyborców w danej gminie; żeby zostać dopisanym do spisu wyborców, należało złożyć odpowiedni wniosek.

  Osoba, która chciała głosować poza miejscem swojego zamieszkania, musiała postarać się o zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju i za granicą.


  Prezydenta Polski można wybierać także korespondencyjnie. W taki sposób mogą głosować osoby, które są wpisane do stałego rejestru wyborców. Zamiar głosowania w taki sposób należało zgłosić do 27 kwietnia.

  LOKALE WYBORCZE WE WROCŁAWIU
  We Wrocławiu można głosować w 306 obwodowych komisjach wyborczych. Lokale wyborcze mieszczą się głównie w szkołach, przedszkolach czy świetlicach. Wszystkie adresy lokali wyborczych znajdziesz tutaj (kliknij i otwórz plik pdf)  Lokale wyborcze Wrocław - kliknij by otworzyć plik pdf


  CISZA WYBORCZA
  Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w nocy z piątku na sobotę (dokładnie o północy) rozpoczęła się cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę, czyli do godziny 21. W tym czasie zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Podczas ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży lub jakakolwiek agitacja na rzecz konkretnych kandydatów czy komitetów. Chodzi np. o rozwieszanie plakatów, rozdawanie ulotek czy organizowanie spotkań z kandydatami. Zakaz dotyczy także internetu.

  Kary za złamanie ciszy wyborczej są dotkliwe. Najwyższa grzywna wynosi od 500 tysięcy złotych do nawet miliona złotych i dotyczy publikowania sondaży wyborczych podczas ciszy.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama