Ważne
  Miała trafić do rzeźni, a została Koniem Rektora (ZOBACZ...

  Miała trafić do rzeźni, a została Koniem Rektora (ZOBACZ FILM, ZDJĘCIA)

  Marcin Walków

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  1/8
  przejdź do galerii

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  Nerona to 7-letnia klacz z angielskim rodowodem, która po wypadku na torze na wrocławskich Partynicach, miała trafić do rzeźni. Przygarnął ją rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, a weterynarze z kliniki chirurgii postawili ją na nogi. Dziś nazywana jest Koniem Rektora i choć na tor już nie wróci, geny mistrzyni przekaże przyszłym czempionom.


  Neronę odwiedzamy w stajni przy Katedrze i Klinice Chirurgii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nie boi się ludzi. Jest przyzwyczajona do obecności człowieka i do pokazywania się. Nie raz przed gonitwą brała udział w prezentacji i pozowała do zdjęć.

  Aż do wyścigów na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach w ubiegłym roku. Zwichnęła staw, zerwała ścięgna, złamała kość, a mimo to dobiegła do mety jako trzecia. Na tym jej kariera sportowa się skończyła. Właściciel miał ją "wybrakować", czyli w praktyce sprzedać do rzeźni. Za Neronę otrzymałby około 4 tys. zł. Sprzedał ją jednak Uniwersytetowi Przyrodniczemu za znacznie niższą cenę - 1,5 tys. zł.

  O to, by uczelnia przygarnęła klacz, u rektora zabiegała Anna Zwyrzykowska, doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym. A prof. Roman Kołacz się zgodził.

  - Było mi żal, że koń, który miał takie wspaniałe osiągnięcia, miałby skończyć życie w tak okrutny sposób. A po drugie urzekły mnie emocje i zaangażowanie Ani, która była zdeterminowana do tego stopnia, że sama by go kupiła, gdyby tylko miała go gdzie trzymać - tłumaczył prof. Kołacz. Sam jest lekarzem weterynarii.

  Od blisko pół roku Nerona mieszka w uczelnianej stajni przy pl. Grunwaldzkim. Lekarze z kliniki prof. Zdzisława Kiełbowicza wyleczyli klacz. Przeszła m.in. kilkanaście zabiegów laseroterapii, teraz przechodzi rehabilitację ruchową.
  - Miała zerwane ścięgna w około 90 procentach, nie była w stanie chodzić, utrzymywała się na trzech nogach. Dziś chodzi, nie kuleje, wraca do zdrowia - mówi profesor.

  Nerona nie zostanie w szpitalnej stajni na stałe. W ciągu miesiąca powinna zamieszkać w uczelnianych stajniach na Pawłowicach. Uczelnia ma poważne plany wobec Nerony.

  - Ma bardzo dobre geny i choć na tor wyścigowy już nie wróci, może je przekazać przyszłym czempionom - dodaje dr hab. Zdzisław Kiełbowicz.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielki szacun

   magda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   dla prof. Kiełbowicza, uratował kiedyś mojego kota, dając mu tylko 2% na przeżycie. Kocio się ma wspaniale, a od operacji minęło już 8 lat. Pozdrawiam

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stawy i te sprawy...

   A. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Mogę się mylić, ale w kończynie piersiowej nie ma stawu kolanowego:) Pan dr pokazuje staw nadgarstka, jak sądzę...trochę dziwna wpadka w ustach specjalisty...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stawy i dobry słuch

   ELka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   prof.wyrażnie mówi staw koronowy-więc nie czepiajmy się niepotrzebnie i nie umniejszajmy tego bardzo pozytywnego wydarzenia z powodu małostkowości słuchającego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piękny koń

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   i ocalony , co tam stawy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Konik

   Wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Brawo Pani Aniu ! Brawo Panie Rektorze !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo