Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miała trafić do rzeźni, a została Koniem Rektora (ZOBACZ FILM, ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Nerona to 7-letnia klacz z angielskim rodowodem, która po wypadku na torze na wrocławskich Partynicach, miała trafić do rzeźni. Przygarnął ją rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, a weterynarze z kliniki chirurgii postawili ją na nogi. Dziś nazywana jest Koniem Rektora i choć na tor już nie wróci, geny mistrzyni przekaże przyszłym czempionom.

Neronę odwiedzamy w stajni przy Katedrze i Klinice Chirurgii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Nie boi się ludzi. Jest przyzwyczajona do obecności człowieka i do pokazywania się. Nie raz przed gonitwą brała udział w prezentacji i pozowała do zdjęć.

Aż do wyścigów na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych na Partynicach w ubiegłym roku. Zwichnęła staw, zerwała ścięgna, złamała kość, a mimo to dobiegła do mety jako trzecia. Na tym jej kariera sportowa się skończyła. Właściciel miał ją "wybrakować", czyli w praktyce sprzedać do rzeźni. Za Neronę otrzymałby około 4 tys. zł. Sprzedał ją jednak Uniwersytetowi Przyrodniczemu za znacznie niższą cenę - 1,5 tys. zł.

O to, by uczelnia przygarnęła klacz, u rektora zabiegała Anna Zwyrzykowska, doktorantka na Uniwersytecie Przyrodniczym. A prof. Roman Kołacz się zgodził.

- Było mi żal, że koń, który miał takie wspaniałe osiągnięcia, miałby skończyć życie w tak okrutny sposób. A po drugie urzekły mnie emocje i zaangażowanie Ani, która była zdeterminowana do tego stopnia, że sama by go kupiła, gdyby tylko miała go gdzie trzymać - tłumaczył prof. Kołacz. Sam jest lekarzem weterynarii.

Od blisko pół roku Nerona mieszka w uczelnianej stajni przy pl. Grunwaldzkim. Lekarze z kliniki prof. Zdzisława Kiełbowicza wyleczyli klacz. Przeszła m.in. kilkanaście zabiegów laseroterapii, teraz przechodzi rehabilitację ruchową.
- Miała zerwane ścięgna w około 90 procentach, nie była w stanie chodzić, utrzymywała się na trzech nogach. Dziś chodzi, nie kuleje, wraca do zdrowia - mówi profesor.

Nerona nie zostanie w szpitalnej stajni na stałe. W ciągu miesiąca powinna zamieszkać w uczelnianych stajniach na Pawłowicach. Uczelnia ma poważne plany wobec Nerony.

- Ma bardzo dobre geny i choć na tor wyścigowy już nie wróci, może je przekazać przyszłym czempionom - dodaje dr hab. Zdzisław Kiełbowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska