Legnica: Jacek Głomb reżyseruje "Romea i Julię"

  Legnica: Jacek Głomb reżyseruje "Romea i Julię"

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jacek Głomb i Paweł Palcat podczas castingu w teatrze

  Jacek Głomb i Paweł Palcat podczas castingu w teatrze ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  Równocześnie w Gdańsku i w Legnicy Jacek Głomb reżyseruje"Kochanków z Werony" na podstawie "Romea i Julii" Wiliama Szekspira.
  Jacek Głomb i Paweł Palcat podczas castingu w teatrze

  Jacek Głomb i Paweł Palcat podczas castingu w teatrze ©Fot. Piotr Krzyżanowski

  W Gdańsku spektakl będzie grany od 6 maja w starej zajezdni tramwajowej na cieszącym się złą sławą Dolnym Mieście, w Legnicy - dwa tygodnie później w ruinach dawnego domu kultury na Nowym Świecie. I tam, i tu do statystowania reżyser zaprosił okolicznych mieszkańców.

  Jak wyjaśnia, nie oczekuje od nich żadnych specjalnych umiejętności: nie będą musieli chodzić po linie, skakać przez obręcz ani recytować wierszy.
  Raczej chodzi o to, żeby angażując się bez reszty w pracę nad spektaklem, poczuli więź ze swoją ulicą. Może trochę bardziej polubią swój malutki, zapomniany kawałeczek kuli ziemskiej, dostrzegą jego niepowtarzalność, a i publiczność zauważy takie miejsca, jak Dolne Miasto czy Nowy Świat.

  Nowy Świat to kawałek dziurawego asfaltu, z daleka od wymuskanego legnickiego Rynku, trochę biednych sklepików, bramy z łuszczącą się ze ścian farbą. Byłby jak inne ulice, gdyby nie stuletnia kamienica o niezwykłej historii. Nazistowscy urzędnicy mieli tu restaurację, Żydzi amatorski teatr, za PRL-u działał w niej Wojewódzki Dom Kultury, a gdy PRL umarł - funkcjonowała tu dzika giełda, na której handlowano pirackimi kasetami magnetofonowymi. To właśnie tutaj Teatr im. Modrzejewskiej wystawi Szekspira.

  Równolegle z próbami ruszył nabór statystów, którzy w przedstawieniu zagrają lud Werony z lat dwudziestych XX wieku. Justynę Wieczorkowską, która w Legnicy ma firmę budowlaną, na casting do teatru zwabił zew przygody.

  - Taka okazja mogłaby się już nigdy nie powtórzyć - uważa. Po pierwszym spotkaniu z Jackiem Głombem czuje, że szykuje się coś fajne-go. Prowadzone przez aktora Pawła Palcata zajęcia strasznie jej się podobały, choć dostali niezły wycisk na scenie.

  Na potwierdzenie Andrzej Kącki ściąga bluzę, by pokazać mokrą od potu koszulkę.
  - Poligonowa zaprawa - mówi z uznaniem. - Ale kiedy aktor wychodzi na deski, to nie może się oszczędzać. Jak trzeba być psem, to jest psem, jak koniem, to ciągnie wóz z wszystkich sił. Wbrew pozorom, to nie jest łatwy kawałek chleba.

  Andrzej wie, co mówi, bo statystował już przy kręconym w Legnicy filmie Maksa Färberböcka "Anonyma". Spodobało mu się tak bardzo, że kiedy usłyszał o "Kochankach z Werony", zaczął namawiać kumpli wokół, by też poszli na casting.

  Łukasz Matuła posłuchał i nie żałuje. - Można poznać nowych ludzi, nauczyć się nowych rzeczy - twierdzi.

  - Mamy na głowie firmę, chodzimy na prawo jazdy, więc z czasem bywa ciężko. Ale tę godzinkę na próby jakoś wygospodarujemy - zapewnia z entuzjazmem Justyna Wieczorkowska.
  Z tremą - jak się okazuje - można sobie poradzić.

  - Wystarczy pięć minut na scenie i mija - mówi Andrzej Kącki.

  - I niesamowita rzecz: na ten casting poprzychodzili obcy ludzie. A po godzinie próby czujemy się, jakbyśmy się wszyscy znali od urodzenia - zachwyca się Justyna Wieczorkowska.

  Ożywianie Nowego Świata
  Gospodarzem ruin dawnego teatru i WDK na Nowym Świecie jest Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy. Nim zdobędzie pieniądze na remont budynku, podejmuje działania artystyczne, które przypomną miastu o istnieniu takiego miejsca.

  Wśród mieszkańców teatr zaczął zbierać prawdziwe opowieści o Nowym Świecie. Z tych historii powstanie spektakl. Od 6 do 15 maja będą nad nim pracować Polacy, Żydzi i Niemcy na warsztatach teatralnych w Legnicy.

  Od 9 do 17 kwietnia przeprowadzone zostaną Etnobadania na Nowym Świecie. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z licealistami będą pytać o Łemków i Ukraińców w Legnicy. Z opowieści, które pojawią się przy tej okazji, powstanie zarys scenariusza. Od 26 sierpnia do 4 września w Ośrodku Nowy Świat przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne z udziałem Polaków, Łemków i Ukraińców z Legnicy oraz zaproszonych gości z Ukrainy. Uczestnicy spotkania przygotują spektakl oparty o Etnobadania.


  Czy teatr pomoże legniczanom pokochać ulicę Nowy Świat?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama