Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z polskiego: Egzaminatorka mówi, jak należało napisać wypracowanie [ARKUSZ CKE]

Malwina Gadawa
- Aby zdać maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym na pewno trzeba było znać „Lalkę” i wykazać się samodzielnością myślenia - mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Blandyna Rosół-Niemirowska, polonistka i egzaminatorka, która z ramienia OKE odpowiada za maturę z polskiego na Dolnym Śląsku. W całym regionie do matury z polskiego przystąpiło dzis 12562 maturzystów.

ZOBACZ: JEST JUZ ARKUSZ CKE - MATURA 2015 MATEMATYKA - SPRAWDŹ ODPOWIEDZI - KLIKNIJ!
MATURA 2015 - JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - JEST JUŻ ARKUSZ CKE! SPRAWDŹ, CO BYŁO! (PYTANIA, ODPOWIEDZI)

Dziś maturzyści zmagali się z językiem polskim na poziomie podstawowym. W czwartek chętni będą zdawali polski na poziomie rozszerzonym.

Wypracowanie na dzisiejszym egzaminie dotyczyło "Lalki" Bolesława Prusa. Podane były dwa fragmenty książki. Pierwszy dotyczył przemyśleń Stanisława Wokulskiego na temat jego pobytu w Paryżu. Drugi przedstawiał historię francuskiej rodziny, która rozwijając swój biznes dorobiła się sporego majątku. Trzeba było odpowiedzieć na pytanie, czy życie człowieka zależy od jego woli czy też też "sił od niego niezależnych". Należało wspomnieć w wypracowaniu dodatkowe dzieło literackie.

MATURA 2015 MATMATYKA - ARKUSZE MATURALNE - RELACJA NA ŻYWO - GRANIASTOSŁUP, POLE ROMBU I ZADANIA Z PRAWDOPODOBIEŃSTWA. MATURA NIE TAKA TRUDNA? - ZOBACZ!

MATURA 2015 - tematy wypracowań.

1. Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

2. Zinterpretuj podany utwór (Elizabeth Bishop, "Ta jedna sztuka"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

ARKUSZ CKE JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY - kliknij i pobierz

- Uczeń musiał postawić tezę i odpowiednią ją uargumentować. Przykłady tekstów kultury, które musiał podać zależały od tego, jaka ta teza była. Można było choćby pisać o „Ludziach bezdomnych” opisując postać głównego bohatera, doktora Judyma, pokazując na ile jego wybór był podyktowany wolną wolą - mówi Rosół-Niemirowska. - Ci, którzy postawili tezę, że człowiek nie kieruje się wolną wolą, a o jego losie decydują czynniki zewnętrzne, mogli odwołać do motywu fatum w „Królu Edypie”. Można się było także odwołać do Makbeta, uzasadniając, że życiem człowieka kieruje wolna wola - podaje przykłłady egzaminatorka.

Drugi temat wypracowania dotyczył wiersza Elzabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Trzeba było go poddać analizie.

Na maturze z polskiego sprawdzane było też czytanie ze zrozumieniem. Pierwszy z tekstów - autorstwa profesora Jerzego Bralczyka - dotyczył mody językowej ("Co się nosi w mówieniu"). Trzeba było napisać streszczenie tego tekstu. Drugi tekst źródłowy (Wojciech Nowicki, "Książki na całe życie"), próbował odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej jest czytać książki już znane, czy raczej nowo wydane.

Na maturze był również fragment tekstu literackiego, który trzeba było rozpoznać. Autorem był Adam Mickeiwcz, a dzieło to "Pan Tadeusz".

Uczniowie technikum pisali inny test maturalny. Na swoim egzaminie mieli do wyboru dwa tematy. Jeden dotyczył wykorzystania władzy absolutnej, a pisząc go maturzyści musieli odnieść się do opowiadania Bolesława Prusa „Z legend dawnego Egiptu”, W drugim trzeba było się zmierzyć z opisem wizerunku matki w„Dziadach, części III” Adama Mickiewicza i w powieści Melchiora Wańkowicza „Ziele na kraterze”.

Blandyna Rosół-Niemirowska podkreśla, że maturzyści, którzy opisywali wizerunek matki w „Dziadach” musieli pamiętać, że była ona matką opiekuńczą, która była wsparciem dla swojego syna. - Poświęcała się. To była wizerunek matki dobrej i troskliwej - przypomina egzaminatorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura z polskiego: Egzaminatorka mówi, jak należało napisać wypracowanie [ARKUSZ CKE] - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska