Do uzdrowisk jeździmy po zdrowie i po miłość

  Do uzdrowisk jeździmy po zdrowie i po miłość

  Magdalena Gębicka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Awantury, listy o niewierności, wnioski z prośbą o wspólny pokój to codzienność w dolnośląskim NFZ. A wszystko przez sanatoria.
  Do uzdrowisk jeździmy po zdrowie i po miłość

  ©infografika Adam Matloch

  Do dolnośląskiego Narodowego Funduszu Zdrowia codziennie wpływa kilkanaście wniosków z prośbami o wspólny pobyt w sanatorium razem ze wskazaną osobą. Zwykle treść wygląda podobnie. Listy zaczynają się od słów: "Uprzejmie proszę o przyznanie mi pobytu w sanatorium..." - tu pada termin i wymarzone miejsce wyjazdu - "razem z panem lub panią o numerze PESEL...". Często przyszli seks-kuracjusze proszą od razu o wspólny pokój. Takich sytuacji jest coraz więcej. Bowiem wnioski o pobyt w sanatorium można łączyć, jeśli profil leczenia się zgadza i dokumenty zostały złożone w podobnym czasie.

  - Mamy przez to straszne awantury - opowiada Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ.
  - Był przypadek, że zadzwoniła do nas żona, potem okazało się, że to jednak kochanka. Kobieta chciała jechać na turnus razem z konkretnym mężczyzną. Następnie zadzwoniła prawdziwa żona i chciała uzyskać informacje na ten temat, choć i tak nie mogliśmy ich udzielić. Na koniec zadzwonił mąż z prośbą, żeby nic nie mówić żonie. Nawet nie podawać, dokąd jedzie - śmieje się Joanna Mierzwińska.

  Pracownicy Funduszu mają do czynienia z różnymi dziwnymi sytuacjami. - Czasami jest bardzo zabawnie, ale zdarzają się mniej przyjemne chwile - przyznaje rzeczniczka.

  Do działu lecznictwa uzdrowiskowego piszą również zdradzane żony i mężowie. Opisują, gdzie byli ich małżonkowie i z kim. Jak wspomina Mierzwińska, napisała kiedyś pani, podając numer PESEL męża i kobiety, z którą wyjeżdżał. Miała do NFZ pretensje, że Fundusz śmie go kierować do sanatorium z inną kobietą. - A my przecież nie jesteśmy od tego, żeby kontrolować, kto z kim jedzie. Poza tym nie mamy innego wyjścia, jeśli jest taki wniosek - tłumaczy Mierzwińska.
  Są też listy od żon skarżących się na to, że mężowie wrócili odmienieni. Pani Krystyna napisała: nagle, po 38 latach małżeństwa, mąż po powrocie z sanatorium zaczął zwracać uwagę na inne kobiety. Miłości sanatoryjne to od dawna obiekt żartów. Pisano o nich wiersze i piosenki. Po latach zmieniło się tylko tyle, że do ośrodka wyjeżdżamy już z kimś, a nie poznajemy się na miejscu. - Dla wielu to pretekst, żeby zostawić w domu małżonka i spędzić czas z kochanką - uważa psycholog dr hab. Hanna Brycz. - Ale zdarza się też wielka miłość i powstaje nowy związek.

  Sanatoria większości z nas kojarzą się z zabiegami leczniczymi i odpoczynkiem. Tymczasem od kilku lat można zaobserwować duże zmiany. Dziś do uzdrowisk przyjeżdżają coraz młodsi ludzie. I najczęściej z osobą towarzyszącą.Do działu lecznictwa uzdrowiskowego piszą również zdradzane żony i mężowie. Opisują, gdzie byli ich małżonkowie i z kim.

  Coraz rzadziej jest to jednak mąż czy żona. Można powiedzieć, że sanatoria to wulkany seksu. Pozamałżeńskiego.

  - Sytuacji, gdzie ktoś przyjeżdża z kochankiem, jest coraz więcej - potwierdza Róża Skro-bot-Strap, dyrektor sanatorium Chemik w Dusznikach-Zdroju. - Zjawisko to nasila się z roku na rok. Do nas przyjeżdżają głównie kobiety z kochankami.

  Ostatnio do Chemika trafiła pewna para. Kobieta powiedziała mężowi, który został w domu, że jedzie na 21-dniowy turnus do uzdrowiska, refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tymczasem przyjechała z mężczyzną, który faktycznie trafił do sanatorium wysłany przez Fundusz. Ale ona przyjechała, wykupując wczasy rekreacyjne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   13.09.1996r./PIATEK/.....

   Bazyl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 131 / 88

   na wczasach w Ciechocinku . dla niektórych kuracjuszek poprostu "Rypocinek'rozstałem się z nałogiem palenia papierosów ..... jak komuś z palaczy trudno rozstać się z paleniem tycch śmierdziuchów...rozwiń całość

   na wczasach w Ciechocinku . dla niektórych kuracjuszek poprostu "Rypocinek'rozstałem się z nałogiem palenia papierosów ..... jak komuś z palaczy trudno rozstać się z paleniem tycch śmierdziuchów radzę udać się do Ciechocinka.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama