Czarnobyl: Pożar lasów w okolicach elektrowni atomowej....

  Czarnobyl: Pożar lasów w okolicach elektrowni atomowej. "Ogień może przenosić radioaktywne cząstki"

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Sytuacja jest cały czas kontrolowana. To największy pożar na Ukrainie od 1992 roku. Dotąd nie mieliśmy do czynienia z pożarem o takiej skali - powiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk, cytowany przez agencję Interfax. Jak podaje Reuters, z powodu silnych wiatrów wciąż istnieje ryzyko, że ogień zajmie nieczynny reaktor w Czarnobylu, w którym w 1986 roku miała miejsce największa w historii katastrofa atomowa. Inspektor kontrolujący poziom promieniowania w Czarnobylu powiedział agencji AFP, że jego "poziom na razie nie uległ zmianie".

  CZARNOBYL ATRAKCJĄ TURYSTYCZNĄ? PRZYCIĄGAĆ MA NIE TYLKO MIASTO-WIDMO, ALE I NOWY SARKOFAG [ZDJĘCIA]  Źródło: ENEX/x-news


  Jak podaje Yahoo News, minister wewnętrzny Arsen Awakow powiedział dziennikarzom, że "wysokie płomienie i nagle podmuchy wiatru grożą przenoszeniem ognia". Według polityka, dotychczas zajętych przez ogień jest 400 hektarów lasów niedaleko reaktora. - Ogień jest w odległości 20 kilometrów od pola dookoła obiektu. Straż pożarna wciąż usiłuje nie dopuścić do jego rozprzestrzeniania się - dodał Jaceniuk. Według Yahoo News, z pożarami walczy około 200 strażaków. Nie ma ofiar w ludziach, pożar zajmuje bowiem tylko lasy.

  W lutym, w lasach dookoła reaktora w Czarnobylu eksperci wykryli dużą ilość promieniotwórczych izotopów. Istnieje nieustanne ryzyko, że będą one przenoszone na dalsze tereny przez miejscowe pożary. - Błyskawicznie rozprzestrzeniający się ogień może rozprzestrzeniać radioaktywne cząstki - twierdzą eksperci, cytowani przez Reutersa.  Dwa dni temu na Ukrainie obchodzono 29. rocznicę katastrofy w Czarnobylu. W wyniku katastrofy szkodliwe promieniowanie radioaktywne rozprzestrzeniło się na Ukrainie oraz dużym terytorium Europy, głównie w Rosji i na Białorusi. Według organizacji Greenpeace, na skutek chorób spowodowanych przez promieniowanie, mogło umrzeć nawet 10 tysięcy osób. Jak podaje Yahoo News, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że w Czarnobylu planowana jest budowa stalowej osłony, która ma dodatkowo zabezpieczyć reaktor i plac wokół niego.

  "ATOMOWY STRACH" | NIEZWYKŁA WYSTAWA ZDJĘĆ Z CZARNOBYLA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama