Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Kościół uczy się rozmawiać z ludźmi

Malwina Gadawa
Ksiądz Józef Kloch przyznaje, że wiele sytuacji kryzysowych w Kościele związanych jest z nieumiejętną  komunikacją
Ksiądz Józef Kloch przyznaje, że wiele sytuacji kryzysowych w Kościele związanych jest z nieumiejętną komunikacją Wojciech Matusik
Ksiądz Józef Kloch przyznaje, że wiele sytuacji kryzysowych w Kościele związanych jest z nieumiejętną komunikacją. A to według rzecznika Konferencji Episkopatu Polski klucz do umiejętnego ich rozwiązywania. Dlatego księża będą edukowani medialnie, by lepiej komunikować się z otoczeniem.

Czy problem księdza Waldemara Irka, który jak się okazało po jego śmierci, miał dziecko, wrocławska kuria mogła lepiej rozwiązać? - Każdy problem można lepiej rozwiązać, o szczegóły proszę pytać tutejszego rzecznika, ja pracuję w Warszawie - odpowiada ksiądz Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który do Wrocławia przyjechał, żeby wziąć udział sympozjum o komunikacji w Kościele. Duchowni rozmawiali z naukowcami o tym, jak Kościół powinien postępować w sytuacjach kryzysowych oraz czego świeccy oczekują od kaznodziejów.

Ksiądz Kloch mówi, że nie powinno się łączyć funkcji rzecznika kurii ze stanowiskiem kanclerza. - Jest wtedy konflikt interesów. Wiele sytuacji kryzysowych w Kościele bierze się z nieumiejętnej komunikacji i chcemy to zmienić m.in. przez warsztaty, jakie sami organizujemy w kręgu rzeczników - mówi ks. Kloch.

- Rok temu, na naukowej konferencji, poważnie rozmawialiśmy o wprowadzeniu w seminariach duchownych przedmiotu, który nazywałby się "edukacja medialna". Klerycy uczyliby się public relations, komunikacji z dziennikarzami oraz sprawnego poruszania po internecie - mówi rzecznik episkopatu.

Przyznaje, że dzisiaj warunkiem koniecznym jest dobra komunikacja kapłana z ludźmi. - Nie wszyscy duszpasterze radzą sobie z mediami, chcemy uczyć ich języka mediów oraz reguł, jakie w nich są przyjęte. Dlatego rzecznicy w Kościele są potrzebni i specjalny przedmiot też - mówi ks. Kloch.

We wrocławskiej kurii nie łączy się już funkcji rzecznika ze stanowiskiem kanclerza. Na początku ubiegłego roku rzecznikiem kurii został ksiądz Rafał Kowalski, były redaktor naczelny wrocławskiego "Gościa Niedzielnego", który doskonale zna mechanizmy medialne i rozumie, jak ważna jest komunikacja księży z innymi ludźmi, w tym z dziennikarzami. Wrocławska kuria nie zamiata problemów pod dywan i stara się reagować natychmiast.

Dobrym przykładem jest ksiądz z Dolnego Śląska, którego sąd skazał za gwałt i pedofilię na siedem lat więzienia. W momencie czytania uzasadnienia wyroku, na stronie wrocławskiej archidiecezji pojawiło się już oficjalne stanowisko kurii, w którym poinformowano, że ksiądz został ukarany najwyższą z możliwych kar, jaką biskup może nałożyć na duchownego.

Metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny rozumie, że nie można się odcinać od wiernych. Dlatego jest obecny na portalu społecznościowym, przed świętami spotyka się z wiernymi, chodził także, jak inni księża po kolędzie.


Prof. Jan Miodek o kazaniach księży - CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Prof. Jan Miodek o kazaniach księży

Znany językoznawca wytykał błędy polskiego duchowieństwa podczas wykładu "Nie obmyślać kazań przy goleniu. O języku współczesnego kaznodziejstwa".

Według prof. Miodka, główne błędy to: nieodmienianie nazwisk, hiperpoprawność, monotonny styl głoszonych kazań oraz korzystanie z tzw. gotowców. - Nawet gdyby człowiek się kłuł szpilką, to po dwóch minutach jego myśli są nad Odrą, Bugiem i Wisłą, ale nie w kościele - mówił, krytykując księży czytających swoje kazania z kartki, "na jednym tonie".

Tym, co najbardziej razi dziś w odbiorze kazań w polskim Kościele, zdaniem prelegenta, jest dominacja taniego moralizmu. Prof. Miodek skrytykował pojawiające się jako główne tematy kazań ideologię gender, zapłodnienie in vitro czy antykoncepcję. - Zostawcie coś sumieniu katolika i katoliczki - apelował. Ostatnio papież Franciszek powiedział do nowych księży, by nie puszyli się "jak pawie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska