Wrocław: Nauczyciele przeszkoleni z pierwszej pomocy

  Wrocław: Nauczyciele przeszkoleni z pierwszej pomocy

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  W Gimnazjum nr 34 nauczyciele mieli wczoraj szkolenie z ratowania kogoś, kto się zadławił

  W Gimnazjum nr 34 nauczyciele mieli wczoraj szkolenie z ratowania kogoś, kto się zadławił ©fot. janusz wójtowicz

  6 tys. uczniów i nauczycieli z Wrocławia umie udzielić pomocy. Nawet małe dziecko potrafi uratować życie.
  W Gimnazjum nr 34 nauczyciele mieli wczoraj szkolenie z ratowania kogoś, kto się zadławił

  W Gimnazjum nr 34 nauczyciele mieli wczoraj szkolenie z ratowania kogoś, kto się zadławił ©fot. janusz wójtowicz

  Spokojnie mogą spać rodzice uczniów z wrocławskich podstawówek: nr 3 przy ul. Bobrzej, 15 - z ul. Solskiego, 19 - z Koszykarskiej, 26 - z Suwalskiej, 27 - z Rumiankowej, 38 - z Horbaczewskiego, 42 - z Wałbrzyskiej, 72 - z Trwałej, 91 - z ul. Sempołowskiej i 118 - z bulwaru Ikara, a także z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 przy ul. Osobowickiej i Gimnazjum nr 34 przy ul. Zemskiej. Nauczyciele z tych placówek przeszli w czwartek 7-godzinne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.


  - Nie zdarzyło mi się jeszcze, by uczeń w klasie zemdlał albo dostał ataku padaczki, ale teraz wiedziałabym, jak go ratować - mówi Anna Hoffman, nauczycielka biologii w Gimnazjum nr 34.
  Rozporządzenie ministra edukacji z roku 2002 mówi, że każdy nauczyciel powinien zostać przeszkolony pod tym względem. We Wrocławiu urząd miejski już czwarty rok prowadzi program dofinansowywania szkoleń w tym zakresie, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Ratusz przeznacza na to 50 tys. złotych.

  - Rocznie prowadzimy warsztaty dla tysiąca nauczycieli i 800-900 dzieci od wieku przedszkolnego do ponadgimnazjalnego - wylicza Jacek Starzyński, ratownik medyczny z Akademii Pierwszej Pomocy, prowadzącej kursy w szkołach.

  Na efekty szkoleń nie trze-ba długo czekać. - Kiedyś dostałem zaraz po szkoleniu esemesa od licealistki, która napisała mi, że jako jedyna w całym autobusie umiała pomóc kobiecie, która dostała ataku epilepsji - opowiada Starzyński.

  Nawet najmłodsze dzieci potrafią uratować życie, jeśli wiedzą, jak się do tego zabrać. Inny ratownik medyczny z Wrocławia, Sławomir Ochrem, przypomina sobie, jak w ubiegłym roku chłopczyk z pierwszej lub drugiej klasy podstawówki z Popowic zadzwonił po karetkę dla swojego taty, który przestał oddychać.

  - Chłopiec mieszkał z tatą, bo mama wyjechała do pracy za granicę - opowiada Ochrem. - Wstał w nocy na siku i usłyszał, że ojciec głośno chrapie, więc chciał zamknąć drzwi od pokoju. Ale nagle zrobiło się strasznie cicho. To malca zaniepokoiło, zapalił światło, by sprawdzić, czy ojciec oddycha. Nie oddychał. Zadzwonił natychmiast po pogotowie i rozpoczął masaż serca. Robił to na łóżku, więc za dużo nie wskórał, bo trzeba było położyć poszkodowanego na podłodze, a chłopiec o tym zapomniał. Poza tym pewnie nie dałby rady przenieść ojca. Ale dzięki temu, że w ogóle podjął resuscytację, mężczyzna przeżył.

  - Lepiej spróbować, niż nic nie robić - radzi ratownik.

  Kto może szkolić innych?

  Podstawowe szkolenie z udzielania pierwszej pomocy trwa 7 godzin.
  W jego trakcie nabywa się umiejętności, które mogą się przydać w sytuacji, gdy ktoś się zadławi, poparzy, straci przytomność czy dostanie drgawek. Pełne szkolenie to 16-20 godzin kursu.
  Nauczyciel, który chce szkolić z tych umiejętności uczniów w swojej szkole, musi zaliczyć 33 godziny warsztatów i zdać egzamin państwowy. Wtedy dostaje certyfikat, który jest ważny przez dwa lata. Po tym czasie, żeby móc dalej prowadzić zajęcia ze swoimi uczniami, musi przystąpić znów do egzaminu. Żeby szkolić innych nauczycieli lub uczniów spoza swojej szkoły, trzeba zdobyć dodatkowe uprawnienia. ANA

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   małe sprostowanie

   Spartakus 525 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 28

   Ktoś tu chyba mija się z prawdą, otóż zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi nauczyciel gimnazjum uczący w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa modułu z zakresu udzielania pierwszej pomocy jak i...rozwiń całość

   Ktoś tu chyba mija się z prawdą, otóż zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi nauczyciel gimnazjum uczący w ramach Edukacji dla bezpieczeństwa modułu z zakresu udzielania pierwszej pomocy jak i nauczyciele szkól ponad gimnazjalnych uczących PO po przeszkoleniu specjalistycznym minimum 30 godzin szkoleniowych i pomyślnie zdanych egzaminach posiadają uprawnienia do szkolenia przez okres do 5 lat od ukończenia kursu, następnie powinni ukończyć kurs wznawiający (potwierdzający umiejętności), co przedłuża im możliwość wykonywania zawodu przez kolejne 5 lat.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkolenie a siedzenie

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 34

   To zapraszam na szkolenie. Wtedy mozna zobaczyc ile sie siedzi a ile ćwiczy. Na zdjeciu jest pokaz zadławień przed cwiczeniami. Póżniej każdy uczestnik cwiczył kilka razy na niemowlaku, dziecku,...rozwiń całość

   To zapraszam na szkolenie. Wtedy mozna zobaczyc ile sie siedzi a ile ćwiczy. Na zdjeciu jest pokaz zadławień przed cwiczeniami. Póżniej każdy uczestnik cwiczył kilka razy na niemowlaku, dziecku, dorosłym i otyłym.
   Pozdrawiam Jacek www.app.edu.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojnie

   tymek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 32

   Znam szkolących, oni lipy nie odstawiają, więc na pewno nauczyciele nie siedzieli :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hahaha

   lolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 33

   jeżeli szkolenie polegało na siedzeniu nauczycieli tak jak na foto to ja nie wnikam w wiedzę przeszkolonych

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama