Wrocław: Bagaż to na lotnisku potencjalna bomba

  Wrocław: Bagaż to na lotnisku potencjalna bomba

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lotniskowej straży granicznej w prześwietlaniu walizek pomaga specjalny robot

  Lotniskowej straży granicznej w prześwietlaniu walizek pomaga specjalny robot ©fot. janusz wójtowicz

  Od początku roku już sześć razy zarządzano ewakuację terminalu we wrocławskim porcie lotniczym, a już czternaście razy zbierać się musiał lotniskowy sztab kryzysowy i wszczynano antyterrorystyczny alarm.
  Lotniskowej straży granicznej w prześwietlaniu walizek pomaga specjalny robot

  Lotniskowej straży granicznej w prześwietlaniu walizek pomaga specjalny robot ©fot. janusz wójtowicz

  A wszystko z powodu bagażu pozostawionego bez opieki. W ubiegłym roku alarmów było 48, w tym aż dwanaście razy trzeba było zarządzać ewakuację całego lotniska.

  Wrocławski Port Lotniczy ma spory problem z pasażerami zostawiającymi bagaż. To dlatego, że zgodnie z prawem każdy taki pakunek musi być traktowany jak potencjalna bomba. Każda wątpliwość rozstrzygana jest na niekorzyść pakunku.

  Zobacz nasz serwis specjalny WROCŁAWSKIE LOTNISKO

  W połowie stycznia bombowy alarm wywołał... rower przypięty przed terminalem niedaleko przystanku autobusowego. Na ramie zapiętą miał podejrzaną torebeczkę. Sztab kryzysowy zarządził: ewakuacja portu lotniczego. Przystąpiono do rutynowych działań. Wstrzymano starty i lądowania. Samoloty, które akurat miały siadać, musiały krążyć nad Wrocławiem i czekać na odwołanie alarmu. Samoloty z pasażerami, gotowe do startu, musiały czekać na płycie. Do akcji wszedł oddział pirotechników straży granicznej. Specjalny antyterrorystyczny robot podjechał do roweru i prześwietlił torebeczkę. W środku jakieś urządzenie z kabelkami. Sztab zarządził: Odpalamy.

  Saperzy mają urządzenie - działko - odpalające ładunek neutralizujący potencjalną bombę. Działko wystrzeliło w stronę torebeczki na rowerze. Okazało się, że w torebce był akumulator do rowerowej lampy.

  - Jakiś pasażer wyleciał rano do Warszawy i zostawił rower przypięty przed terminalem. - mówi Krzysztof Ziemniak, zastępca komendanta placówki straży granicznej w porcie lotniczym. Rowerzysta musiał zapłacić 500 złotych mandatu. Zgodnie z prawem, każdy, kto na terenie portu lotniczego pozostawia bez opieki bagaż, może zostać ukarany taką właśnie grzywną.

  Jak mówią na lotnisku, największa zmora to pasażerowie z nadbagażem. Każda linia lotnicza ma w swoim regulaminie wyliczone, ile może ważyć bagaż, który chcemy zabrać ze sobą do samolotu. Za każdy dodatkowy ciężar linie każą sobie słono płacić. Nawet 50-70 zł za kilogram.

  Pasażerowie często wypakowują więc mniej potrzebne rzeczy i zostawiają w terminalu gdzie popadnie.
  - Kiedyś pod krzesłami znaleziono podejrzaną paczkę - opowiada pracownik jednej z linii lotniczych działających w porcie. - Pies przeszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych zachowywał się dziwnie. Nie dawał jednoznacznych sygnałów. Ściągnięto psa policyjnego. To samo. Ostatecznie okazało się, że zwierząt nie zainteresowała bomba, ale... schab.

  - Każdy pasażer, który ma problem z nadbagażem, może zostawić go u nas. Nawet za darmo - mówi prezes portu lotniczego Dariusz Kuś. - Prosimy i apelujemy: gdy ktoś chce wyrzucić żywność, niech poprosi nasze służby.

  - Wystarczy poprosić o to dowolny patrol na lotnisku. Przyjdziemy, sprawdzimy i nie będzie problemu - dodaje kpt. Jarosław Szydełko, szef lotniskowych pirotechników straży granicznej.

  Czy miałeś kiedyś problemy z powodu fałszywego alarmu bombowego na lotnisku? Komentuj!

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   atak

   Martyna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 51

   Kto by robił w naszym Wrocławiu atak terrorystyczny, jakby coś to prędzej w Warszawie, tam jest tłum ludzi, metro, największy dworzec kolejowy w Polsce, ale u nas...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idioci albo

   wer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 77 / 73

   albo cwaniacy,. Cały ten cyrk antyterrorystyczny rozgonić i zatrudnić do mycia toalet. Tam ich miejsce!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paranoja!!!

   żenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 73

   Na co idą pieniądze podatników???!! Na zabawy strażników!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   haha, porazka z tymi alarmami

   jurek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 46

   kupa smiechu, i kto tu terroryzuje spoleczenstwo? :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama