W Jeleniej Górze znikną inkasenci

  W Jeleniej Górze znikną inkasenci

  Rafał Święcki

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Andrzej Hryniak i Robert Borowiec z Wodnika pokazują nowy licznik i urządzenie do odczytu

  Andrzej Hryniak i Robert Borowiec z Wodnika pokazują nowy licznik i urządzenie do odczytu ©fot. rafał święcki

  Z Jeleniej Góry powoli będą znikali inkasenci spisujący stan liczników wody. Jej dostawca - spółka Wodnik - docelowo chce całkowicie zrezygnować z ich usług.
  Andrzej Hryniak i Robert Borowiec z Wodnika pokazują nowy licznik i urządzenie do odczytu

  Andrzej Hryniak i Robert Borowiec z Wodnika pokazują nowy licznik i urządzenie do odczytu ©fot. rafał święcki

  Sukcesywnie przeprowadza wymianę wodomierzy w domach jeleniogórzan i u odbiorców przemysłowych. Stare urządzenia zastępują liczniki ze zdalnym, radiowym odczytem zużycia. Przesył danych umożliwia specjalny nadajnik dołączony do standardowego wodomierza.

  Prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski chciałby, żeby w przyszłości opomiarowani w ten sposób zostali wszyscy odbiorcy wody w mieście. Jest ich ponad 40 tysięcy. Obecnie, by spisać stan liczników i wystawić klientom rachunki, spółka zatrudnia 12 osób.

  Dotychczas w mieście zamontowano ok. 500 nowych wodomierzy głównych w budynkach i około 1500 liczników indywidualnych w mieszkaniach. Lokatorzy chwalą sobie nowy system odczytu.
  - To bardzo wygodne. Moja obecność w domu nie jest potrzebna. Wcześniej odczytywacz zwykle przychodził, gdy mnie nie było - mówi Grażyna Rygiel.

  Nowoczesny licznik z nadajnikiem kosztuje ok. 300 zł. Jeśli nowe urządzenie jest montowane jako główny wodomierz w budynku wielorodzinnym lub jednorodzinnym domku, wszystkie koszty wymiany ponosi dostawca wody.

  Ponieważ Wodnik chce mieć dane o zużyciu także w poszczególnych mieszkaniach, przekonuje duże jeleniogórskie spółdzielnie mieszkaniowe, by te zdecydowały się na wymianę liczników u swoich mieszkańców.

  - Chcielibyśmy, żeby do końca przyszłego roku przy użyciu nowej technologii opomiarowanych zostało około 10 tysięcy odbiorców - mówi prezes Jastrzębski.

  Na liczniki z nadajnikami decydują się już także niektóre wspólnoty mieszkaniowe. Wówczas to właściciele mieszkań ponoszą koszty wymiany. Działają one także już w ponad 1100 mieszkaniach spółdzielni Ostoja w Cieplicach, Piechowicach i Szklarskiej Porębie.
  - Zdecydowaliśmy się na ich montaż ze względu na wygodę mieszkańców - mówi Jan Gabryś, prezes spółdzielni.

  Radiowy odczyt ma też inne zalety. Jest przeprowadzany równocześnie we wszystkich mieszkaniach i na wodomierzu głównym. Dzięki temu różnice pomiędzy wskazaniami głównego licznika a sumą wskazań urządzeń indywidualnych są mniejsze (przy ręcznym spisywaniu nieraz dochodzą do 10 proc.).

  Nowoczesna technologia będzie miała też na pewno wpływ na koszty działalności spółki wodociągowej i w rezultacie na ceny wody w mieście.

  Marian Leńko, prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Zabobrzu, już teraz negocjuje z Wodnikiem obniżenie opłaty abonamentowej dla mieszkańców swojej spółdzielni. Jeśli się dogadają, JSM wymieni, na swój koszt, urządzenia opomiarowujące zużycie wody w 9 tysiącach lokali.
  - Jeśli inkasenci Wodnika nie będą już musieli chodzić po mieszkaniach, koszty muszą zmaleć. Chcemy, żeby mieszkańcy mieli także jakąś korzyść z wprowadzenia nowej technologii - dodaje Leńko.

  Unia nakazuje

  W całej Polsce rozpocznie się też wymiana liczników energii elektrycznej. Unia Europejska nakazuje, by do 2020 roku odczyt zużycia był prowadzony w zdalny sposób. W kraju jest 16,5 mln odbiorców. Jeden licznik kosztuje 450 zł. Koszty mają ponieść dostawcy, ale ostatecznie z pewnością odbije się to na cenach prądu.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hryniak kase oddaj !

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   hryniak kase oddaj !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama