Wrocław: Rower miejski już działa. Sprawdziliśmy jak (FILM,...

  Wrocław: Rower miejski już działa. Sprawdziliśmy jak (FILM, ZDJĘCIA)

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dziś rozpoczął się nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Jest więcej wypożyczalni i rowerów. Do sieci zostały także przyłączone kolejne osiedla.
  1/14
  przejdź do galerii

  Dziś rozpoczął się nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Jest więcej wypożyczalni i rowerów. Do sieci zostały także przyłączone kolejne osiedla. Ułatwiono także samo wypożyczanie, tak przynajmniej twierdzi operator systemu. My sprawdzamy jak faktycznie działa nowy rower miejski. ©Fot. Tomasz Hołod / Polska Press

  We wtorek rozpoczął się nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Jest więcej wypożyczalni i rowerów. Do sieci zostały także przyłączone kolejne osiedla. Ułatwiono także samo wypożyczanie, tak przynajmniej twierdzi operator systemu. My sprawdzamy jak faktycznie działa nowy rower miejski.


  Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, prezes firmy Nextbike Tomasz Wojtkiewicz i Oficer Rowerowy Daniel Chojnacki, którzy oficjalnie otworzyli nowy sezon roweru miejskiego, zapewniali, że to kolejny krok, by uczynić Wrocław stolicą jednośladów.
  Na pewno jest lepiej niż rok temu. Rower miejski ruszył z cztery razy większą liczbą wypożyczalni. Wrocławianie mają do dyspozycji 720 rowerów w 72 stacjach rozmieszczonych w całym mieście. Do tej pory wypożyczalnie były ulokowane głównie w centrum, przy uczelniach bądź akademikach. Ta tendencja się nie zmieniła, ale stacje zyskali także mieszkańcy dalszych zakątków Wrocławia. Jedna wypożyczalnia stanęła na Nowym Dworze. Szczepin doczekał się czterech stacji, a dwie powstały na Wielkiej Wyspie.

  Za to w centrum stacje są ustawione gęściej. Dzięki temu można przemieszczać się po mieście bez płacenia ani złotówki. Wystarczy oddawać, co 20 minut rower i z kolejnego punktu na trasie wypożyczać nowy. Ten, który oddamy będzie przez 5 minut nieaktywny w systemie.

  Mimo tego że rowerem miejskim można się poruszać praktycznie za darmo, to zawsze trzeba mieć na koncie przynajmniej 10 zł. W poprzednich latach wystarczyła złotówka, ale w ramach ujednolicania opłat w całej Polsce, Nextbike zdecydował się na podwyżkę. To zabezpieczenie w razie przekroczenia bezpłatnego czasu. Kolejne 40 minut kosztuje 2 zł, a każda następna godzina - 4 zł.

  Konto doładowuje się przez internet. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej wroclawskirower.pl, podając imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail. Podczas rejestracji zostaje nadany numer PIN, który wykorzystuje się podczas wypożyczania rowerów. Potem wystarczy wybrać się do najbliższej stacji, postępując zgodnie z instrukcją na terminalu.
  Pierwszego dnia wrocławianom, którzy chcieli wypożyczyć rowery pomagali pracownicy firmy Nextbike.

  Deszcz i silny wiatr skutecznie jednak zniechęcały wielbicieli jednośladów. Pod terminalem pojawił się pan Mieczysław, który przez kilkanaście minut bezskutecznie walczył z maszyną. - Pewnie to nie jest trudne, ale ja już jestem w takim wieku, że nowe technologie to nie dla mnie. Nie wiedziałem, że trzeba się zarejestrować przez internet - tłumaczył mężczyzna. Kolejny amator wrocławskiego roweru miejskiego, pan Adrian wypożyczalni przyglądał się z zaciekawieniem. - To świetny pomysł, na pewno będę korzystał - zapewnił, biorąc ulotkę informacyjną.

  My postanowiliśmy skorzystać z wypożyczalni tuż po otwarciu. Rejestracja zajęła dwie minuty, trochę więcej czasu wymagało samo wypożyczenie. Pierwsza trudność: trzeba pamiętać swój PIN, druga: należy podać numer wybranego roweru, a zza terminala trudno go zobaczyć. Można tę procedurę ułatwić, aktywując podczas logowania swoje konto na dowolną kartę zbliżeniową np. Urban Card. Jeżeli zdecydujemy się na kartę kredytową bądź płatniczą, to system automatycznie będzie pobierał z naszego konta opłaty.

  Kiedy już wpisze się wszystkie niezbędne dane, to rower powinien odpiąć się automatycznie. To nowość. Wcześniej trzeba było zapamiętać wyświetlany na terminalu kod do zapięcia szyfrowego. Tu jednak małe „ale”. Pierwszego dnia wszystkie rowery oprócz tego, że były wpięte do elektrozamków, zostały również przypięte tradycyjnymi zapięciami, wymagającymi podania kodu. Zamiast ułatwienia, musiałam się więc zmagać z dwoma zapięciami.

  Nowe rowery jeżdżą bez zarzutu. Mają szybko regulowane siodełka, trzy przerzutki, pojemne koszyki i dobre hamulce. Niestety do niewyrobionych zapięć potrzeba trochę więcej siły niż mam ja. Kiedy oddawałam rower zostałam poinstruowana przez pracownika Nextbike, że powinnam go przypiąć z powrotem zapięciem z szyfrem. Miałam jednak jeszcze w pamięci zapewnienia z konferencji prasowej, że elektrozamek to ułatwienie, zupełnie za to wypadł mi z głowy szyfr.

  Czytaj także

   Komentarze (39)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba kiepsko zaczeli....

   KIEROWCA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   bo mało zdarzeń drogowych z ich udziałem....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby jeszcze banda rowerowych znawców

   61 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Postawiła ten swój domek dla wróbli po przeciwnej stronie stojaków byłoby OK. A tak pieszy wchodzący na przejście nie widzi samochodów jadących Sienkiewicza zanim nie znajdzie się na skraju jezdni....rozwiń całość

   Postawiła ten swój domek dla wróbli po przeciwnej stronie stojaków byłoby OK. A tak pieszy wchodzący na przejście nie widzi samochodów jadących Sienkiewicza zanim nie znajdzie się na skraju jezdni. W przypadku kiedy sygnalizacja nie działa może to skutkować brzydkim kuku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dudek

   Dudi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Niech ten pajac na zdjęciu co trzyma kierownicę - CODZIENNIE DOJEŻDŻA DO PRACY ROWEREM !!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OC

   obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 7

   Może by się zająć wprowadzeniem ubezpieczenia OC dla rowerzystów ,raz na rok by zapłacili po 50 zł., bo wiele wypadków jest z ich bezmyślnej jazdy po ulicach.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   wytłumacz proszę związek z posiadaniem OC za 50zł i wypadki z ich bezmyślnej jazdy?

   jak się zmusi ich do wydania 50zł to będą bezpieczniej jeździć? raczej odwrotnie.

   czy chcesz wyeliminowac tych...rozwiń całość

   wytłumacz proszę związek z posiadaniem OC za 50zł i wypadki z ich bezmyślnej jazdy?

   jak się zmusi ich do wydania 50zł to będą bezpieczniej jeździć? raczej odwrotnie.

   czy chcesz wyeliminowac tych ludzi których nei stać na wydatek 50zł, żeby nie jeździli w ogóle?

   ciekaw jestem czy jak w podstawówce umiesz uzasadnić swój tok myslenia... o ile taki istnieje?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Draculescu znów pcha swój ryj przed obiektyw

   zobaczcie tylko tego pijaka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   żałosny cieć

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mapa stacji

   ivo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tutaj mapa stacji
   http://www.notomapy.pl/2-artykuly/34-lokalizacje-nowych-stacji-roweru-miejskiego-we-wroclawiu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   l

   l (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   czy Dutkiewicz zapłacił mandat za złamanie jazdy rowerem po rynku, który sam wprowadził i którego nie chce zlikwidować mimo obiecanek?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "młoda dziennikarka u progu kariery" też pewnie nie zapłaciła... ale film zachęca do łamania przepis

   Sisu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Gdzie to ja miałem zapisany adres prokuratury...?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zachód odciety

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Zróbcie jedna stacje koło szpitala na Stablowicach!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racja!

   Lotnik z Gądowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Nawet nie jedną! Na zachodzie w ogóle nie ma stacji, a potencjał tam jest moim zdaniem największy - oś Legnicka, Lotnicza, Kosmonautów, ani jednej stacji sensownej, a sam bym chętnie skorzystał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na rowerze

   ? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Ciekawe czy Dupkiewicz wie do czego służy rower?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wczoraj przy 2 rowerach szyfr w ogóle nie działał

   Nie wiadomo w którym rzędzie ustawiać cyfry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Takie ułatwienia

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama