Na studia z dzieckiem? Pewnie! Uczelnie otwierają żłobki i...

  Na studia z dzieckiem? Pewnie! Uczelnie otwierają żłobki i kluby

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na studia z dzieckiem? Pewnie! Uczelnie otwierają żłobki i kluby
  1/2
  przejdź do galerii

  Na studia z dzieckiem? Pewnie! Uczelnie otwierają żłobki i kluby ©Arkadiusz Ławrywianiec/DziennikZachodni

  Przy uczelniach w naszym regionie powstanie 295 miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. W pierwszej kolejności będą mogły z nich skorzystać osoby związane z tymi uczelniami
  Do końca roku na dziewięciu uczelniach w Śląskiem powstaną nowe żłobki i kluby dziecięce. W sumie 295 nowo utworzonych miejsc opieki dla dzieci studentek, doktorantek i pracowników uczelni wyższych. Będzie to możliwe dzięki dotacji z rządowego programu "Maluch na uczelni". Szlaki od kilku lat przeciera tu już Uniwersytet Śląski. Już latem 2013 roku otworzył żłobek i przedszkole dla najmłodszych dzieci swoich pracowników. Pomysł sprawdził się w 100 procentach.

  Wybawienie dla rodziców  Do żłobka, który prowadzi Uniwersytet Śląski wraz z Fundacją Ekologiczną - Wychowanie i Sztuka "Elementarz", latem zeszłego roku synka Tymoteusza posłała Beata Pełczyńska, pracownica UŚ, która myśli też nad rozpoczęciem studiów podyplomowych.

  - Długo zastanawiałam się, gdzie oddać synka po zakończeniu urlopu wychowawczego. Kiedy pojawiła się okazja stworzenia żłobka problem rozwiązał się sam - opowiada pani Beata.

  Przyznaje też, że pomysł dotowania uczelni, które chcą ułatwić studiującym i pracującym rodzicom opiekę nad dziećmi jest trafiony. - To świetna, przyszłościowa inicjatywa, która się sprawdzi - podsumowuje pracująca mama Tymoteusza.

  Miejsc najwięcej w Polsce  Dzięki programowi "Maluch na uczelni" do naszego województwa trafi w sumie ponad 1 mln 756 tys. zł. Ta kwota pozwoli na otwarcie i funkcjonowanie blisko 300 nowych miejsc opieki dla dzieci. Na przykład przy Politechnice Śląskiej powstanie Klub Malucha "Kropka", który ma zapewnić opiekę 30 dzieciom w wieku od 1 roku do 3 lat. Będzie się mieścił na parterze łącznika dwóch domów studenckich ("Piast" i "Rzepicha" przy ul. Łużyckiej 28-30 w Gliwicach).

  Uniwersytet Śląski jako jedyny w regionie dostał dotację na otwarcie dwóch żłobków: w samym centrum Katowic, przy ul. Szkolnej oraz w Cieszynie, gdzie ma swoją filię. - Otwarcie dwóch kolejnych żłobków jest dla nas ważnym krokiem w procesie tworzenia przyjaznej atmosfery dla studiujących lub pracujących rodziców - podkreśla dr Marzena Ponicka, która koordynuje m.in. projekt zakładania przyuczelnianych żłobków. Zaznacza, że uczelnia od zeszłego roku nosi tytuł "Przyjaznej rodzicom". - A to zobowiązuje do rozwijania się - przyznaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama