Wałbrzyskie wodociągi oszczędzają

  Wałbrzyskie wodociągi oszczędzają

  Paweł Gołębiowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji czeka radykalny program oszczędnościowy. Obniżenie kosztów będzie możliwe m.in. dzięki niższym wydatkom na telefony, mniejszej liczbie zleceń dla zewnętrznych firm. Pracownicy mogą zapomnieć o podwyżkach.
  Wałbrzyszanki za każdy zużyty metr sześcienny wody i ścieków płacą teraz ponad 9 złotych

  Wałbrzyszanki za każdy zużyty metr sześcienny wody i ścieków płacą teraz ponad 9 złotych ©Tomasz Gola

  Zmiany zarządził nowy szef WZWiK - Marek Mielniczuk, który na tym stanowisku zastąpił niedawno Stefanosa Ewangielu. Wałbrzyski radny i były przewodniczący WZWiK zrezygnował z funkcji po tym, jak prokuratura przedstawiła mu zarzuty w związku z korupcją wyborczą.

  Nowy przewodniczący zarządu zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu WZWiK, na których mają skorzystać mieszkańcy. Dzięki oszczędnościom są większe szanse, że uda się uniknąć podnoszenia cen wody.

  - Podwyżki są wszędzie. Już płacimy więcej za gaz, za żywność. Kolejna podwyżka dobiłaby niejeden domowy budżet - zauważa Justyna Helińska, matka czwórki dzieci. W WZWiK przekonują jednak, że robią wszystko, by ceny nie wzrosły.

  - Podniesiono już ceny we Wrocławiu i Jeleniej Górze. Staramy się, aby w nowym roku taryfowym, czyli od sierpnia, cena naszej wody pozostała na tym samym poziomie - mówi Marek Mielniczuk, szef zarządu WZWiK.

  - Ale nie będzie to łatwe, bo przecież nas także nie omijają konsekwencje podwyżek, np. energii i paliwa - dodaje. Dlatego chce również ograniczyć wydatki na działanie związku. - Zostaną one zmniejszone o ok. 8 procent - zapowiada Mielniczuk.

  Nowy szef WZWiK chce przede wszystkim ograniczyć straty wody. Teraz wypływa ona do gruntu przez stare, nieszczelne rury, a straty muszą pokrywać mieszkańcy. W Wałbrzyskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, który dostarcza wodę, na trzy zmiany pracują ekipy, które cały czas lokalizują nieszczelności sieci.

  - To dobrze, że wreszcie coś z tym robią, bo za wodę płaci się naprawdę sporo. To bez sensu, żeby wylewała się gdzieś do ziemi - mówi wałbrzyszanka Danuta Prokopiuk. Jeszcze kilka lat temu straty wody w sieci podlegającej WZWiK (900 km sieci wodociągów, do tego 300 km sieci kanalizacyjnej) wynosiły około 60 proc. W ubiegłym roku spadły poniżej 40 proc.

  - W grudniu nieznacznie przekraczały 30 procent - twierdzi Tomasz Pluta, rzecznik WPWiK.
  W przyszłości sytuację ma poprawić modernizacja najbardziej nieszczelnych magistrali. Związek ma je już nawet zidentyfikowane. To prawie 80 km rur. Najwięcej w Wałbrzychu - aż 38 km. Ale taka inwestycja sporo kosztuje.

  - To trochę potrwa. Na te gruntowne naprawy trzeba ok. 60 mln zł. Nie możemy tego zrealizować z własnego budżetu - mówi Marek Mielniczuk.

  - Sięgniemy po środki zewnętrzne, ale będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy dopniemy budżet i wygospodarujemy pieniądze na wkład własny - wyjaśnia.

  Sytuacja finansowa nie jest łatwa, bo WZWiK spłaca wciąż 150 mln zł pożyczki na projekt ISPA, w ramach którego m.in. zbudowano 120 km kanalizacji.

  Czy cena wody w Wałbrzychu jest, Twoim zdaniem, zbyt wysoka? Podyskutuj

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   straty wody

   logicznie myslący (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Może ktoś się pochwali jak zmniejszono z 60 % do 30 % straty wody? Papier wszystko przyjmie, ziemia też - i błędy lekarzy, i kłamstwa rzecznika... Chyba, że pomogła im Matka Bolesna - cuda wówczas...rozwiń całość

   Może ktoś się pochwali jak zmniejszono z 60 % do 30 % straty wody? Papier wszystko przyjmie, ziemia też - i błędy lekarzy, i kłamstwa rzecznika... Chyba, że pomogła im Matka Bolesna - cuda wówczas się zdarzają :) zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama