Dutkiewicz, Zdrojewski i biznesmen. Kogo tropiła ABW?

  Dutkiewicz, Zdrojewski i biznesmen. Kogo tropiła ABW?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dutkiewicz, Zdrojewski i biznesmen. Kogo tropiła ABW?
  1/2
  przejdź do galerii
  Czy najważniejsi urzędnicy i politycy w mieście uwikłani są w podejrzane kontakty z biznesmenem, którego firma wygrywa przetargi w magistracie? Takie sugestie pojawiły się w doniesieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przesłanym Prokuraturze Apelacyjnej przez ABW. W doniesieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pada słowo „korupcja”. Choć tylko jako przypuszczenie. Agenci wymieniają grupę urzędników i polityków związanych jakoby nieformalnymi układami ze znanym wrocławskim biznesmenem. W tym kontekście padają nazwiska m.in. prezydenta Rafała Dutkiewicza, wiceprezydenta Macieja Bluja, sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa i europosła Bogdana Zdrojewskiego.
  Czy najważniejsi urzędnicy i politycy we Wrocławiu uwikłani są w podejrzane kontakty z biznesmenem, którego firma wygrywa przetargi w magistracie? Takie sugestie pojawiły się w doniesieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, przesłanym Prokuraturze Apelacyjnej przez ABW jesienią ubiegłego roku.

  Doniesienie dotyczyło przestępstw – to wersja ABW – ujawnionych na budowie Narodowego Forum Muzyki. Funkcjonariusze nie przekonali Prokuratury Apelacyjnej i śledztwa nie wszczęto. Sprawę – po skardze ABW – badała Prokuratura Generalna i uznała, że to słuszna decyzja.
  W prokuraturze pokazano nam akta tej sprawy. Nie można o niej nie napisać. Naszym zdaniem, nie można uznać, że wszystko zostało wyjaśnione.

  Jak oszczędzić 100 mln zł
  ABW twierdzi, że wykryła nieprawidłowości, które mogą kosztować miejską kasę 35,7 mln zł, czyli jedną czwartą unijnej dotacji na budowę Forum. Sugerują, że przetarg na dokończenie budowy mógł być „ustawiony”. Zdaniem ABW firma, która go wygrała – czyli spółka Inter System – wiedziała więcej niż konkurenci. I to dlatego jej oferta prawie idealnie pasowała do kwoty, jaką na budowę przeznaczyło miasto. Oferty innych firm były od 99 do 137 mln zł droższe. Urzędnicy mieli zaoferować wykonawcy dodatkowe zlecenia na roboty nieobjęte przetargiem.

  W najbliższym tygodniu w „Gazecie Wrocławskiej” po kolei opowiemy o tym, to co udało się nam ustalić. Zaczniemy w poniedziałek od sprawy doniesienia ABW na budowę Forum Muzyki. Pokażemy, dlaczego wciąż mamy wątpliwości i dlaczego uważamy, że rzecz należy wyjaśnić. Nawet jeśli prokuratura uważa śledztwo za zbędne.

  Prokurator ocenił, że aby wszcząć śledztwo, potrzebne jest „uzasadnione podejrzenie” przestępstwa. Oparte na racjonalnych przesłankach. A nie pogłoski, domysły czy przypuszczenia. Takich racjonalnych przesłanek w materiale Agencji się nie dopatrzył. Choćby dlatego, że ustaleń ABW nie potwierdziły kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej i ministerstwa kultury. Ale owe kontrole – sprawdziliśmy to – nie dotyczyły tych samych kwestii, o których pisze ABW. Prokurator liczy też: skoro magistrat wybrał ofertę tańszą o 99 do 137 mln zł od ofert konkurentów, to nawet gdyby Unia zabrała nam owe 35,7 mln zł, to i tak miejska kasa oszczędza od 63,3 do 101,3 mln złotych.

  CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE
  1 3 »

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama