Policja tuszowała gwałt na 84-latce. Siedmiu policjantów...

  Policja tuszowała gwałt na 84-latce. Siedmiu policjantów oskarżonych

  Paweł Chwał

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Policja tuszowała gwałt na 84-latce. Siedmiu policjantów oskarżonych

  ©fot. archiwum

  Zlekceważyli obrażenia i ślady w domu zgwałconej 84-latki i oskarżyli ją o konfabulację. Nawet nie próbowali ścigać sprawcy po tym, jak skargę na komisariat przyszła złożyć kolejna ofiara. A gdy o gwałtach zaczęło być coraz głośniej, zatrzymali niepełnosprawnego mężczyznę i usiłowali zmusić go do przyznania się do czynów, których nie popełnił. Prokuratura nie ma wątpliwości: policjanci w Brzostku (pow. dębicki) celowo tuszowali sprawy gwałtu i prób gwałtu na starszych kobietach, aby "nie poleciały im" statystyki wykrywalności przestępstw.
  Policja tuszowała gwałt na 84-latce. Siedmiu policjantów oskarżonych

  ©fot. archiwum

  Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała przeciwko 7 z 15 funkcjonariuszy pracujących w komisariacie akt oskarżenia. - Gdyby podjęli wszystkie niezbędne czynności, sprawca zostałby już dawno ujęty - uważa Jaromir Rybczak, zastępca prokuratora okręgowego. - Niestety, przez opieszałość policjantów straciliśmy niemal sto procent materiału dowodowego - mówi.

  Obiektem seksualnego ataku padło sześć kobiet w wieku od 59 do 84 lat w Nawsiu Brzosteckim koło Brzostka.
  Gwałciciel napadał od kwietnia do czerwca 2013 roku, wchodząc w nocy do domów ofiar. Z zeznań poszkodowanych wynika, że wszystkie napadł ten sam sprawca: młody mężczyzna, najczęściej pijany, w kapturze na głowie.

  Prokuratorzy pojawili się w Brzostku niemal miesiąc po ostatnim ataku. Kiedy zaczęli przeglądać policyjne raporty i notatki, ze zdziwieniem odkryli, że nie ma w nich słowa o gwałtach, mimo że kobiety zgłaszały ten fakt funkcjonariuszom.

  - W przypadku 84-latki, która padła ofiarą zwyrodnialca, dokonujący oględzin miejsca zdarzenia funkcjonariusze nie zabezpieczyli żadnych śladów, mimo że na parapecie był wyraźny odcisk buta sprawcy, a w pokoju sporo porozrzucanych przez niego rzeczy, których musiał dotykać, zostawiając na nich odciski palców. Zlekceważyli też obrażenia, na które wskazywała im poszkodowana - mówi Rybczak.

  Ze sporządzonej notatki wynika jedynie, że sprawca wszedł do budynku i mimo próśb kobiety, aby go opuścił, spędził w nim dwie godziny, po czym wyszedł. Kompletnie pominięto fakt zgwałcenia. W notatce pojawiło się też stwierdzenie, że staruszka konfabuluje, i wypowiedzi rzekomych świadków - sąsiadów, którzy mieli potwierdzać tę tezę.

  - Z zebranych przez nas dowodów wynika, że policjant z częścią tych osób w ogóle nie rozmawiał, a przypisane im słowa wymyślił - mówi Rybczak.

  Inna kobieta przyszła na komisariat, aby zgłosić próbę gwałtu na niej. Funkcjonariusze w ogóle nie podjęli próby ścigania sprawcy. Nie poinformowali też pokrzywdzonej, że powinna wypełnić stosowny wniosek. - Kobieta była roztrzęsiona. Nie wiedziała, że musi coś podpisać, bo policjant jej o tym nie powiedział - twierdzi prokurator.

  Kiedy o gwałtach w Nawsiu zaczęło być coraz głośniej, policjanci zatrzymali niepełnosprawnego mężczyznę i zabrali go na komisariat, gdzie przez dwie godziny próbowali zmusić go, by przyznał się do ich popełnienia. - Nie mieli na niego jakichkolwiek dowodów - wyjaśnia Rybczak.

  Większość oskarżonych ma za sobą co najmniej kilkanaście lat służby. Prokurator zarzuca im niedopełnienie obowiązków, poświadczanie nieprawdy, poplecznictwo, a dwóm z nich znęcanie się nad zatrzymanym.

  Śledztwo trwało blisko 2 lata. Akt oskarżenia liczy ponad 100 stron. O ile zeznania poszkodowanych i mieszkańców Nawsia są spójne i wiarygodne, to te policjantów są nielogiczne i sprzeczne. Podczas konfrontacji zarzucali sobie wzajemnie kłamstwa.
  Wszyscy nadal pracują w komisariacie w Brzostku. - Dopóki wyroki nie zapadną, nie ma podstaw do tego, aby wyciągnąć wobec nich konsekwencje służbowe - tłumaczy st. sierż. Jacek Bator, rzecznik policji w Dębicy.

  Akt oskarżenia trafił do sądu w Dębicy, ale proces raczej odbędzie się w innym mieście. - Dobrze się znamy z większością tych policjantów. Niezręcznie, abyśmy orzekali o ich winie - mówi Artur Mielecki, wiceprezes sądu.

  Czytaj także

   Komentarze (104)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brzostek

   Brzosowianim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Szanowni mieszkańcy gminy Brzostek!!!!
   KTO kilka lat temu zatrzymał seryjnych morderców starszych kobiet z Siedlisk Bogusz - POLICJANCI z BRZOSTKU
   KTO kilka lat temu w pościgu za bandytami oddał...rozwiń całość

   Szanowni mieszkańcy gminy Brzostek!!!!
   KTO kilka lat temu zatrzymał seryjnych morderców starszych kobiet z Siedlisk Bogusz - POLICJANCI z BRZOSTKU
   KTO kilka lat temu w pościgu za bandytami oddał życie - POLICJANT z BRZOSTKU
   KTO zatrzymał setki nietrzeźwych kierowców i rowerzystów (potencjalnych morderców) - POLICJANCI
   LUDZIE nie dajcie się ogłupić (Brzostowianie wiedzą o czym pisze)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hej

   hej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Oglądając ten reportaż, jak i "Uwaga! po Uwadze" stwierdzam, że ludziom się w głowach przewraca! Naoglądają się programów typu "Dlaczego ja", "Ukryta prawda" "W11" itp itd, (które robią ludziom...rozwiń całość

   Oglądając ten reportaż, jak i "Uwaga! po Uwadze" stwierdzam, że ludziom się w głowach przewraca! Naoglądają się programów typu "Dlaczego ja", "Ukryta prawda" "W11" itp itd, (które robią ludziom wodę z mózgu) wszystko zostaje wyjaśnione w przeciągu kilku dni, sprawca za każdym razem zostaje złapany, wszystko się pięknie i szczęśliwie kończy, a później oczekują od takiej Policji cudów. Nie twierdzę, że tym Paniom nie stała się krzywda. Ale wydaje mi się, że ktoś kto doznał jakiejś przemocy to za bardzo nie chce głośno o tym mówić, nie podaje do publicznej wiadomości swoich prawdziwych danych i nie pokazuje całej Polsce swojej twarzy. Jeszcze tak swobodnie o tym wszystkim opowiada jak Pani Jadwiga. Pan opowiada jak "cudem uszłem żywy", ale do pracy poszedł, a na policję dopiero rano, więc to chyba prawdziwy cud, że po tym zdarzeniu jeszcze mógł iść do pracy. Kolejnemu Panu przeszkadza, że Policja łapie samochody i rowery a w nocy ich nie widać. Patrząc na niego można stwierdzić, że pewno ciężko mu doczekać takiej pory, żeby dostrzec Policję nocą. Reportaż dotyczył napadów na kobiety, gwałtu a pełno tam dzieci. Pan Prokurator oprócz ciągłego "yyyy", "mmmm" nie miał za wiele do powiedzenia. Nikt z nas tak naprawdę nie wie co Ci Policjanci zrobili, a czego nie zrobili, nikt szczegółów sprawy nie zna, a każdy ma wiele do powiedzenia i najlepiej wziąć ich wszystkich i spalić na stosie. Jeszcze się tacy nie znaleźli co by każdemu dogodzili. Chyba w tym wszystkim nie tylko jest winny komisariat w Brzostku, a tu tylko o nim mowa, a o "górze" niczwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brzostek

   hej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jeżeli na tym forum jest ktoś choć trochę inteligentny i przeczyta wszystkie fakty w gazetach, obejrzy dokładnie materiały to znajdzie wiele nieścisłości z tych całych opowieści zgwałconych. Nikt...rozwiń całość

   Jeżeli na tym forum jest ktoś choć trochę inteligentny i przeczyta wszystkie fakty w gazetach, obejrzy dokładnie materiały to znajdzie wiele nieścisłości z tych całych opowieści zgwałconych. Nikt ewidentnego gwałtu by nie zaniedbał, bo nikt nie jest tak g***** żeby do własnego gniazda srać. Rozszumiało się o gwałtach jak telewizja przyjechała, a wcześniej Panie to nie wiedziały czy były zgwałcone czy nie. Jedną zgwałcili, a wszystkie w tym strachu domów nie zamykały od tego czasu, bo włamań nie było to jakoś wchodził, gwałcił 2 godziny - podobno swój, bo obcy nie przyszedł i nie wiedziały kto to. Jedna go uprosiła, dała pieniądze i wódkę i odpuścił, też jak ją prosił to nie wiedziała kto. Ludzie zastanówcie się trochę nad tym wszystkim, ludzie ze wsi są po to żeby czymś żyć, najlepiej jakąś sensacją, bo co innego mają do roboty, a Brzostek to Lubi. Nie jestem policjantem, ale rozum swój mam i widzę że cos tu nie gra. Wystarczy poskładać kilka gazet do kupy, wszystkie fakty i zeznania i wychodzi dobra bajka na potrzeby telewizji.
   Mam nadzieję że zostaną uniewinnieni !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kompromitacja

   miki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Policja powinna świecić przykładem i dbać o nasze bezpośrednio a nie ignorować ludzi .a tabelki i statystyki to chyba nie nasze bezpieczeństwo

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GWALT

   Joanna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Nie wypowiem sie w imieniu TYCH WSZYSTKICH KOBIET. KTORE BOJA SIE!!! KTORE MYSLA ZE TAK MA BYC, ALBO COS ZA COS
   SZUKAJ STRON Z POMOCA,SZUKAJ MILIONY LUDZI WIDZA I PISZA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosia

   gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   a zna ktoś nazwiska policjantów


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MO

   ZOMOWIEC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   sokoł...ki i działo.....ki :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gosia

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie masz o czym plotkować, tematy się wyczerpały i nazwisk szukasz. Skoro pytasz o nazwiska to musisz ich znać, jak masz odwagę to zapytaj osobiście któregokolwiek napewno dostaniesz wyczerpujacą...rozwiń całość

   Nie masz o czym plotkować, tematy się wyczerpały i nazwisk szukasz. Skoro pytasz o nazwiska to musisz ich znać, jak masz odwagę to zapytaj osobiście któregokolwiek napewno dostaniesz wyczerpujacą odpowiedź.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GOSIA

   HEJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A CO CIE TO OBCHODZI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dziękujemy za taką policję!

   Dominika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   To wygląda tak jakby policja była od gnębienia obywateli, a nie od pomagania im! I jeszcze my im za to płacimy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dominika

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ty napewno płacisz, a ja może robie właśnie na Ciebie, bo też płacę podatki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nic

   nowego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Nie od dziś wiadomo, że polska Policja statystyką stoi...........

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   statystyka

   policjant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17

   Najwazniejsza dla szefa jest statystyka !!!!! onie są z tego rozliczani !!!! on nie dostanie premii i będzie się wyżywał nad podwładnych. Ręka ręke myje. Juz od dawana słupki w statystyce...rozwiń całość

   Najwazniejsza dla szefa jest statystyka !!!!! onie są z tego rozliczani !!!! on nie dostanie premii i będzie się wyżywał nad podwładnych. Ręka ręke myje. Juz od dawana słupki w statystyce zawładnęły móżdzkami oficerów w prześciganius się w wykrywalności zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Reka rękę myje

   Mafia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   "Tuszowanie" przestępstwa to jest współudział a nie zaniechanie. No ale prokurator znajomy to zatuszuje.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama