Przez 5 miesięcy dla ZUS-u ich nie ma

  Przez 5 miesięcy dla ZUS-u ich nie ma

  Anna Gabińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Lepiej nie choruj między maturą a studiami. Odkryliśmy, że ustawa o rencie socjalnej w ogóle nie przewiduje, że mogą istnieć na świecie absolwenci klasy maturalnej.
  Zamiast pękać z dumy pod koniec kwietnia, niosąc do domu świadectwo ukończenia szkoły, maturzyści powinni codziennie modlić się do anioła stróża, by nie ulec żadnemu wypadkowi do dnia rozpoczęcia studiów. Jeśli coś by się stało, nie można liczyć na pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choćby komisja lekarska stwierdziła tak poważny uszczerbek na zdrowiu, że maturzysta nie nadaje się do pracy. I tak nie dostanie 550 zł miesięcznie renty socjalnej. Dlaczego?

  Ustawa pozwala przyznać ją osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, uczy się w szkole lub w szkole wyższej (przed ukończeniem 25. roku życia) albo jest właśnie na studiach doktoranckich. Z tego wynika, że co roku 440 tysięcy maturzystów w całej Polsce w każdej chwili może zostać bez środków do życia, choćby ulegli wypadkowi, który na zawsze przykuje ich do łóżka.

  W klasie maturalnej rocznikowo uczeń ma 19 lat, na świadectwie ukończenia szkoły czarno na białym stoi, że skończył ją w kwietniu. W szkole wyższej rozpoczyna naukę 1 października. Tak więc przez 5 miesięcy 19-latek dla ZUS-u nie istnieje.

  W przeciwieństwie do ZUS-u Narodowy Fundusz Zdrowia i PKP z problemem przerwy między szkołą średnią a wyższą doskonale sobie radzą. Z przepisów NFZ wynika, że do bezpłatnej opieki zdrowotnej absolwent każdej szkoły ma prawo przez 4 miesiące od ostatniego egzaminu. A PKP wierzą legitymacji szkolnej, na której pieczątka mówi, że uczeń jest uczniem do końca września.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama