Ważne
  W Wałbrzychu rosną ceny biletów komunikacji miejskiej

  W Wałbrzychu rosną ceny biletów komunikacji miejskiej

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu nie chcą podwyżek cen biletów

  Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu nie chcą podwyżek cen biletów ©Paweł Gołębiowski

  O 40 groszy droższy bilet ulgowy, o 20 gr - normalny i o 70 gr - socjalny. Między innymi takie podwyżki zakłada projekt uchwały, nad którą wałbrzyscy radni mają głosować na najbliższej sesji. Zmiany najbardziej uderzą po kieszeni najbiedniejszych, bo planowany wzrost cen biletu socjalnego jest największy.
  Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu nie chcą podwyżek cen biletów

  Uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu nie chcą podwyżek cen biletów ©Paweł Gołębiowski

  Podwyżka wydaje się nieuchronna. Do biura obsługi rady miejskiej w Wałbrzychu wpłynął już projekt uchwały prezydenta miasta, choć niedawno władze zapewniały, że wzrostu cen biletów nie będzie. - W 2011 roku nie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej - napisała w oświadczeniu Ewa Frąckowiak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, po tym, jak w grudniu ubiegłego roku w "Gazecie Wrocławskiej" opublikowaliśmy artykuł o planowanych podwyżkach cen biletów. Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha, mówił, że jest przeciwny podwyżce.

  - Już przy obecnych cenach mamy ogromny problem ze ściągalnością mandatów od osób ukaranych za jazdę bez biletu. Podwyżka może tylko ten problem zwiększyć - wyjaśniał. Dziś planowany wzrost cen tłumaczy się m.in. tym, że dzięki większym wpływom z biletów miasto będzie mniej dokładać do funkcjonowania komunikacji miejskiej.

  Wałbrzyszanie są wzburzeni. - Niedawno podnieśli ceny parkowania, żeby więcej osób jeździło autobusami. Teraz podnoszą ceny biletów. To jakaś paranoja - denerwuje się Tadeusz Woźniak, emeryt z Wałbrzycha. Wściekli są też uczniowie. - Ze szkoły do domu jadę dwoma autobusami, więc zapłacę teraz ponad złotówkę więcej. Dla mnie to spora kwota - mówi Renata, 14-latka z Wałbrzycha.

  Ale nie tylko Wałbrzych czekają podwyżki. Wzrost cen planowany jest również w Legnicy. Tam przejazd ma być o 50 gr droższy niż dotychczas (dziś bilet kosztuje 2 zł). Ceny biletów miesięcznych się nie zmienią. Wprowadzone mają być również dwa rodzaje ulg: 50 proc. i 40 proc. Upoważnieni do pierwszej będą doktoranci i studenci, którzy zapłacą 1,25 zł. Natomiast emeryci, renciści i uczniowie zapłacą 1,5 zł.

  - Przed trzema laty radni obniżyli cenę biletu z 2,20 zł do 2 złotych - mówi Zdzisław Bakinowski, prezes MPK. - Miało to zwiększyć liczbę pasażerów. Niestety, z każdym rokiem kondycja miejskiego przewoźnika jest coraz trudniejsza.

  Od stycznia więcej za bilet płacą również w Dzierżoniowie. Tam cena wzrosła średnio o 20 gr. Podwyżka jest tłumaczona droższym paliwem i podatkiem VAT.

  Współpraca: ARS, MM, ZYG

  Czy podwyżki cen biletów autobusowych zniechęcą do komunikacji miejskiej? Skomentuj.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo