Wrocławski sąd orzekł: Wardęga nie jest kłamcą lustracyjnym

  Wrocławski sąd orzekł: Wardęga nie jest kłamcą lustracyjnym

  Tomasz Targański

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jarosław Wardęga złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne - orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu.
  Oskarżycielem był wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Z ramienia IPN sprawę prowadziła prokurator Elżbieta Kozłowska-Włodarek. Nie wiadomo, czy IPN będzie się odwoływał od wyroku.

  - Czuję się oczyszczony. Całą tę sprawę traktowałem jako nieporozumienie i cieszę się, że sąd podziela mój punkt widzenia - mówił po procesie 47-letni Jarosław Wardęga. To znana we Wrocławiu postać: m.in. działacz Solidarności w latach 80., współzałożyciel Pomarańczowej Alternatywy, ostatnio dyrektor biura parlamentarnego Józefa Piniora.

  IPN podał w wątpliwość oświadczenie lustracyjne, które Wardęga złożył w ubiegłym roku, gdy kandydował w wyborach na senatora. IPN uznał, że skłamał, kiedy stwierdził, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL. Wątpliwości wzbudziły notatki oficerów SB, w których pojawiał się tajny współpracownik o pseudonimie "Student". jednak żaden z przesłuchiwanych oficerów bezpieki nie potwierdził, że TW "Student" to Wardęga.

  Sam Wardęga dowodził, że wbrew swojej woli był kandydatem na TW, ale współpracy nigdy nie podjął. - Nie jest tajemnicą, że jestem działaczem lewicy i zamierzam startować w nadchodzących wyborach. Nie mogę wykluczyć, że oskarżenie ma z tym związek. A więc było wynikiem motywacji czysto politycznych - podsumował.

  Teraz Jarosław Wardęga zapowiedział, że domagać się będzie od IPN ujawnienia pełnej dokumentacji esbeckich akt zgromadzonych na jego temat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama