Przetarg na śmigłowce. Sikorsky i Polskie Zakłady Lotnicze...

  Przetarg na śmigłowce. Sikorsky i Polskie Zakłady Lotnicze apelują do MON o ponowną analizę decyzji

  Wojciech Rogacin / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu wydało oświadczenie, w którym apelują do Ministerstwa Obrony Narodowej o zweryfikowanie swojej decyzji w sprawie zakupu śmigłowca bojowego dla polskiej armii. Konsorcjum twierdzi, że już w kilka miesięcy mogłoby dostarczyć śmigłowce.
  Konsorcjum jest zawiedzione odrzuceniem jego oferty przez MON i zapewnia, że wciąż jest gotowe dostarczyć swoje śmigłowce, jeśli ministerstwo zmieni decyzję. Argumentuje, że "oferta firmy Sikorsky zapewniłaby interoperacyjność z armią Stanów Zjednoczonych i siłami NATO, dostarczając 70 śmigłowców zgodnie z założonym budżetem i zapewniałaby maksymalny udział polskiego przemysłu, przy jednoczesnym pogłębieniu naszego zaangażowania w działalność naszych zakładów już funkcjonujących w Polsce."

  CARACAL DOSTARCZY ŚMIGŁOWCE, A PATRIOT SYSTEMY PRZECIWLOTNICZE? KONTROWERSJE WOKÓŁ PRZETARGÓW [VIDEO]


  MON poinformował we wtorek, że w wyniku przetargu na dostarczenie polskiej armii śmigłowca bojowego "do sprawdzeń weryfikacyjnych" zakwalifikowano francuskiej produkcji maszynę Caracal EC725. Odpadły w przetargu produkowane w Świdniku brytyjsko-włoskie Westlandy AW149 oraz amerykańskie S70i Black Hawk i S70B Sea Hawk, produkowane w Mielcu. Wartość kontraktu szacuje się na około 8 mld złotych.

  Wybór francuskiego dostawcy spotkał się z ostrą krytyką opozycji. Poseł Jarosław Gowin na Twitterze zarzucał szefowi MON Tomaszowi Siemoniakowi, że wybrano akurat tę ofertę ze względów politycznych, a nie merytorycznych. Siemoniak bronił się, że tylko oferta francuzów spełniała wymogi formalne. Jako jeden z kluczowych wymogów podał termin dostarczenia maszyn - 2 lata. Twierdził, że tylko Francuzi zobowiązali się dostarczyć helikoptery w takim terminie, pozostali kontrahenci mówili o 4 latach.

  Jednak firma Sikorsky z Mielca w oświadczeniu pisze, że "w przypadku sfinalizowania ostatecznej konfiguracji statku powietrznego, firma Sikorsky byłaby w stanie dostarczyć śmigłowiec BLACK HAWK z zakładów PZL Mielec już w ciągu 12 miesięcy od podpisania kontraktu." Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny PZL Mielec stwierdził, że mogłoby to być nawet kilka miesięcy. "Ponad 2100 naszych pracowników w zakładach PZL Mielec i sieć naszych polskich dostawców jest gotowych do spełnienia potrzeb programu modernizacji. Zachęcamy polskie Ministerstwo Obrony Narodowej do ponownej analizy swojej decyzji” - stwierdził Zakręcki.

  Czytaj także

   Komentarze (12)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież żabojady muszą zwrócić pieniądze Rosji za Mistrale !

   Wals (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dlatego nasi pomagają zjeśc tą żabę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Pacyfistyczne" helikoptery

   qwerty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Sikorsky chciał sprzedać helikoptery bez uzbrojenia(!), moze by do tego sie odniesli, a nie, ze zrobią w 12 miesiecy, to Świdnik miał problemy czasowe i potrzebował 4 lat, a nie Mielec.

   Zdjęcie autora komentarza
   Przetargi ...

   Zbigniew Lewański

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie wiadomo, jak to się skończy. Warto jednak pamiętać, że nie tylko żadne imperium nie jest wieczne. Żaden sojusznik też nie. Szczególnie USA. Tyle krzyku o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. A...rozwiń całość

   Nie wiadomo, jak to się skończy. Warto jednak pamiętać, że nie tylko żadne imperium nie jest wieczne. Żaden sojusznik też nie. Szczególnie USA. Tyle krzyku o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej. A sprzęt wojskowy to co ? Wujowi Samowi może się z różnych względów "odwidzieć". I znowu będziemy z ręką w nocniku ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oj tam, oj tam

   Najrad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trzeba płacić rachunki za poparcie Francji udzielone podczas głosowania na cesarza europy. Sikorsky dostanie ten drugi kontrakt.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to w ofercie mogli napisać, ze dostarczą w kilka miesięcy

   Wlodzimierz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   a nie w ciągu 4 lat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polscy Politycy?

   tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   Kim trzeba być, żeby dbać o zbrojeniówkę francji? Kim?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to oczywiste!!!!!

   ruta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Polską rządzą zaprzańcy,bigosy,kopaczki,a wszyscy Polaków i Polskę mają głęboki w dup.e,ta sitwa peło,psl traktuje nas jak GOJE ,brzydzę się tymi łajdakami!!!!!!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja też brzydzę się tymi łajdakami !!!!!!!!!!

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Kim jest Bronisław Komorowski ? Kim jest Tomasz Siemoniak, Ewa Kopacz, Donald Tusk, Lech Wałęsa... cała ta sitwa okupująca Polskę od 26 lat ? W czyim imieniu zawierają szatańskie sojusze z wrogami...rozwiń całość

   Kim jest Bronisław Komorowski ? Kim jest Tomasz Siemoniak, Ewa Kopacz, Donald Tusk, Lech Wałęsa... cała ta sitwa okupująca Polskę od 26 lat ? W czyim imieniu zawierają szatańskie sojusze z wrogami Polski ? Już Napoleon i Hitler w drodze po Rosję rozdeptywali Polskę. Teraz robi to Obama wespół z napoleońsko - hitlerowskimi pomiotami. To są wrogowie Polski. To ich i układającą się z nimi polską sitwę należy unicestwić. To im trzeba roztrzaskać łby zanim oni po raz kolejny roztrzaskają Polskę.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Norma

   toko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 2

   I tak właśnie cały czas ratują ,,Polski przemysł" i dbają o Polskiego pracownika
   za każdym razem jest to samo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bigos

   specht (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   zdradził!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolejny kmiotek z PSL

   pisss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   wziął łapówkę i ustawił przetarg ,takie mamy "rządy" PlatformyOszustów :-)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P.0. Gnoje

   Umiarkowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dobrze napisałeś ....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama