Wilajety, rada szury i nowoczesna biurokracja. Jak...

  Wilajety, rada szury i nowoczesna biurokracja. Jak funkcjonuje Państwo Islamskie [VIDEO]

  CNN Newsource/x-news

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Wilajety, rada szury i nowoczesna biurokracja. Jak funkcjonuje Państwo Islamskie [VIDEO]

  ©Fot. CNN Newsource/x-news

  [PAŃSTWO ISLAMSKIE] ISIS określa siebie mianem Państwa Islamskiego. To organizacja z własnym rządem, która ma ambicje stworzenia kalifatu i rości sobie pretensje do władzy nad całym muzułmańskim światem. Jak radzi sobie z kontrolowaniem i zarządzaniem terytorium, które zajmuje? Czy wywozi odpady, prowadzi szkoły, patroluje drogi?
  Wilajety, rada szury i nowoczesna biurokracja. Jak funkcjonuje Państwo Islamskie [VIDEO]

  ©Fot. CNN Newsource/x-news

  Państwo Islamskie zajmuje obszar większy od wielu krajów. Podzielono go na prowincje, tzw. wilajety. Każdy ma gubernatora. Część powstała na dawnej granicy iracko-syryjskiej, wymazując ją. Na czele rządu stoi samozwańczy kalif Abu Bakr Al-Baghdadi. Jest szefem gabinetu zwanego „radą szury”, któremu podlega 10 ministerstw. Odpowiadają one za wszystko od edukacji i służby zdrowia przez religię po transport a nawet ochronę środowiska.

  ABU BAKR AL-BAGHDADI | NOWY BIN LADEN, KTÓREGO WYCHOWALI AMERYKANIE


  Zasięg terytorialny Państwa Islamskiego. Stan na 6 kwietnia 2015 r. (kliknij, aby powiększyć)

  Autor: NordNordWest, Spesh531 / Licencja: CC-BY-SA 3.0


  Choć operuje średniowiecznym pojęciem sprawiedliwości, ISIS stworzyło całkiem nowoczesną biurokrację. Zarządza szpitalami z oddziałami położniczymi. Noworodki są wpisywane do ewidencji i dostają akt urodzenia. Pielęgniarze na motocyklach dostarczają szczepionki przeciwko polio, odrze, różyczce i śwince. Sądy działają zgodnie z radykalnie pojętym prawem szariatu. Kradzież karzą odcięciem dłoni. Osądzają też wykroczenia drogowe i spory właścicieli z najemcami. „Resort” edukacji prowadzi liczne szkoły a nawet uniwersytet w Mosulu. Dziewczęta i chłopcy uczą się osobno. Lista przedmiotów jest ograniczona. Nie ma sztuki, muzyki ani dramy, WF-u ani filozofii. Tylko nauka czytania i pisania, matematyka i religia – pojęta na modłę ISIS. Ubiegający się o pracę nauczyciel musi przejść oficjalny kurs szariatu.

  Na wielu polach Państwo Islamskie po prostu przejęło istniejącą infrastrukturę, zwłaszcza w targanej wojną domową Syrii. ISIS przekonuje, że zaprowadza porządek w miejsce chaosu. W istocie przemocą narzuca swoją władzę.


  Źródło: CNN Newsource/x-news


  NIE ZOSTAŁA NIEWOLNICĄ SEKSUALNĄ ZE WZGLĘDU NA "ZASADY" ISIS. DLACZEGO DŻIHADYŚCI OSZCZĘDZILI JAZYDKĘ AHLAM? [VIDEO]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama