Czarna seria katastrof na Morzu Śródziemnym. Donald Tusk...

  Czarna seria katastrof na Morzu Śródziemnym. Donald Tusk zwołuje szczyt ws. nielegalnych imigrantów

  Tomasz Dereszyński, Sylwia Arlak (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W związku z ostatnią czarną serią wypadków szef Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał specjalny szczyt w sprawie imigracji, który ma się odbyć w czwartek. To reakcja na dramatyczną sytuację imigrantów na morzu Śródziemnym.
  Premier Włoch Matteo Renzi wezwał w poniedziałek Unię, by nie zostawiała Włoch w czasie kryzysu z imigrantami. UE ze swojej strony zapowiedziała, że obmyśla strategię dotyczącą masowego napływu uchodźców z Afryki. To właśnie Włochy przyjmują najwięcej imigrantów z Afryki. Władze tego kraju podały, że w 2014 r. przyjęto 170 tys. osób.

  Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział w poniedziałek przed spotkaniem rady ds.
  zagranicznych UE w Luksemburgu, że Polska może przyjąć pewną liczbę imigrantów. - Jest oczekiwanie solidarnej reakcji europejskiej i to jest także wyzwanie dla Polski. Nie chcę mówić o konkretnych liczbach, bo nie chcę być ich zakładnikiem. To wymaga konsultacji - mówił w poniedziałek.

  Jednym z możliwych scenariuszy branych pod uwagę w UE jest uzależnienie liczby przyjętych imigrantów od liczby mieszkańców danego kraju. - Nie było żadnej rozmowy w tej konkretnej kwestii - skomentował to Schetyna. - Trzeba reagować na tragedie do jakich dochodzi na morzu Śródziemnym. Najpierw ta kwestia, potem oczywiście trzeba się zastanowić, jak pomóc tym którzy już są we Włoszech - dodał.

  Rzecznik prasowy polskiego Urzędu Do Spraw Cudzoziemców Ewa Piechota w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press przyznała, że jest jeszcze za wcześnie, by móc mówić o ewentualnych formach pomocy dla uchodźców. Jak mówiła - urząd czeka na decyzję Komisji Europejskiej. - Nie wiadomo przecież, ile osób dostaniemy - podkreślała Piechota. - Mamy pewną ilość ośrodków dla uchodźców. Można wykorzystać też około 30 tysięcy miejsc stworzonych wcześniej dla uchodźców z Ukrainy. To miejsca, które tymczasowo pełniłyby rolę ośrodków, albo też takie, które ośrodkami były w przeszłości.

  W niedzielę w katastrofie statku z imigrantami, który wywrócił się do góry dnem na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 900 imigrantów - napisał "The Times". Wcześniej informowano o 700 ofiarach. Jak dotąd udało się uratować tylko 28 pasażerów.

  Statek z około 950 imigrantami przewrócił się około północy z soboty na niedzielę, 210 kilometrów od południowych wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa oraz 27 km od Libii. Do katastrofy doszło, kiedy imigranci zaczęli wypadać za burtę, gdy próbowali zaalarmować przepływający w pobliżu statek handlowy - poinformował "The Times of Malta".

  Ocalony z katastrofy przyznał, że wiele ofiar zostało zamkniętych przez handlarzy ludzi w łuku bagażowym: "To nie jest zwykła lista, to ludzkie istnienia, ludzie, którzy stracili wszystko. To nie są liczby, a kobiety i mężczyźni z historią, z rodziną, która jeszcze może nie wiedzieć co się stało." - słowa mężczyzny przytoczył "The Times".

  Tymczasem co najmniej trzech imigrantów zginęło u wybrzeży wyspy Rodos na Morzu Egejskim, gdy statek, którym podróżowali rozbił się o skały - podał w poniedziałek portal ekathimerini.com. Na miejscu katastrofy trwała w poniedziałek akcja poszukiwacza. Do tej pory udało się uratować 83 osoby. Wiadomo, że zginął mężczyzna, kobieta i dziecko.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Właśnie o to chodzi

   sam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   zeby było imigrantów jak najwięcej, to wykończy Europejskie kraje. Tak się likwiduje konkurencję.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyne co mozna zrobic

   Kowalski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   To natychmiast odsyłać ich spowrotem do Afryki. I sprawę nagłośnić. Inaczej będzie ich coraz więcej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O rany

   polonus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   to tusk jeszcze żyje? A schetyna niech się za mnie nie wypowiada ja nie mam ochoty przyjmować w Polsce żadnych imigrantów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama