Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław pokaże wystawę na 56. Biennale w Wenecji - najważniejszym festiwalu sztuk wizualnych

Małgorzata Matuszewska
Tomasz Opania, Tylko nic nie mów Basi
Tomasz Opania, Tylko nic nie mów Basi Tomasz Opania
Wystawa pt. „Dispossession” będzie oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym 56. Biennale w Wenecji.

Ekspozycja jest częścią oficjalnego programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. - Biennale w Wenecji to najstarszy i najważniejszy festiwal sztuk wizualnych, organizowany od 1895 roku, odwiedza go ponad milion zwiedzających – mówił dziś (20 kwietnia) Michał Bieniek, kurator ESK 2016 ds. sztuk wizualnych i kurator wystawy, na konferencji prasowej w Klubogalerii Neon Side. Organizując ekspozycję, wyszliśmy od fenomenu miasta, w którym po II wojnie światowej została wymieniona populacja. Tak powstała wystawa o migracjach. Do udziału zaprosiliśmy artystów z Polski, Niemiec i Ukrainy – dodał. Dispossession oznacza wywłaszczenie i utratę mienia, odnosi się do egzorcyzmu, wypędzania niechcianych sił. „Dispossession” splata historyczne i współczesne narracje tworząc wielowątkową opowieść o stracie domu. Dom, który jest tracony i który zostaje przejęty, którego brak nie zawsze oznacza tworzenie nowego, wyznacza na wystawie przestrzeń rozważań.
Tekst, który zostanie pokazany jako instalacja audio, napisała Oksana Zabużko, znakomita ukraińska pisarka, poetka i eseistka, laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013, za „Muzeum porzuconych sekretów”.
- To pierwsza wprawka jej najnowszej książki – mówiła Małgorzata Miśniakiewicz, kuratorka wystawy „Dispossession”. I opowiedziała o prezentowanych na polskiej części wystawy pracach: - Instalacja Andrieja Sahajdakowskiego z Ukrainy, tworzącego na kilimach, pokaże obraz świata na granicy rozkładu, z elementami nawiązującymi do różnych kultur i okresów z historii Lwowa. Dorota Nieznalska pokaże „Reisefieber”, wykorzystując drzwi z niegdyś niemieckiego mieszkania, jej instalacja przypomni wagon bydlęcy, którym byli przewożeni wysiedleni po II wojnie światowej. Manaf Halbouni z Syrii, w instalacji „Home is nowehere”, przypomni o współczesnych przesiedleniach. Jego rodzina została w Damaszku, do którego on sam nie może pojechać. Czwórka artystów z Ukrainy pokaże współczesną historię – o swoim domu opowie osoba, która go straciła w konflikcie z Rosją. Thomas Kilpper z Niemiec nawiąże do Lampedusy, najbardziej wysuniętej na południe wyspy UE, do której docierają imigranci. Susanne Keichel z Drezna skupi się na problemie współczesnych mniejszości narodowych i polityki imigracyjnej. Z kolei Polak Szymon Kobylarz rzeźbą „Mrs Anna” odniesie się do statystyk dotyczących imigrantów w Polsce.
Gościem Klubogalerii był wrocławski artysta Tomasz Opania. Jego projekt pt. „Zielona granica” także zostanie zaprezentowany w Wenecji. – To 15-minutowy film – rozmowa z moją 99-letnią babcią Jadwigą Kruczkowską z domu Heller – Górnoślązaczką urodzoną w Zabrzu, moją mamą – Ingrid Opanią z domu Heller i siostrzenicą babci – Ruth Kamelą z domu Breitkopf. Opowiedzą o dramatycznych losach rodziny, która często musiała zmieniać miejsce zamieszkania, a częścią ekspozycji będzie maszyna składająca raz polską, raz niemiecką koszulkę – w zależności od rozmowy – mówi Tomasz Opania.
Wystawa zostanie zorganizowana w Palazzo Donà Brusa, w centrum miasta, zajmie ok. 500 m kw. w siedmiu pomieszczeniach. – To dobra lokalizacja, w centrum miasta, bezpośrednim sąsiedztwie Rialto – mówiła Małgorzata Miśniakiewicz.
Wystawie towarzyszyć będą spotkania i panel, w którym m.in. weźmie udział Anda Rottenberg, znana historyk sztuki, niegdyś dyrektor Państwowej Galeii Sztuki Zachęta w Warszawie (urodzona w Legnicy).
Ekspozycja potrwa od 9 maja do 22 listopada, dziełom sztuki mają towarzyszyć teksty kuratorskie w kilku językach, m.in. po angielsku i włosku, wyjaśniające także historyczne zawiłości, a całością, przez cały czas trwania wystawy, opiekować się będą dwie osoby z Polski. Koszt organizacji wystawy (razem z wynajmem pomieszczeń, ubezpieczeniem, transportem) to ok. 2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska