Ważne
  Muzułmańscy superbohaterowie z "The 99" ratują świat przed...

  Muzułmańscy superbohaterowie z "The 99" ratują świat przed złem. A autor komiksu sam ma kłopoty...

  Catherine Nixey

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stworzony na bazie komiksu 26-odcinkowy serial telewizyjny oglądają już ludzie w bardzo wielu krajach na niemal wszystkich kontynentach

  Stworzony na bazie komiksu 26-odcinkowy serial telewizyjny oglądają już ludzie w bardzo wielu krajach na niemal wszystkich kontynentach

  Urodzony w Kuwejcie psycholog stworzył komiks, który walczy o uratowanie świata przed złem. Dzieło chwali nawet Barack Obama, ale jego twórca już ma kłopoty.
  Stworzony na bazie komiksu 26-odcinkowy serial telewizyjny oglądają już ludzie w bardzo wielu krajach na niemal wszystkich kontynentach

  Stworzony na bazie komiksu 26-odcinkowy serial telewizyjny oglądają już ludzie w bardzo wielu krajach na niemal wszystkich kontynentach

  Dwa tygodnie temu Al-Mutawa pojawił się na sali sądowej w mieście Kuwejt. Tak zaczął się jego proces. Zarzuca się mu świętokradztwo, za co grozi grzywna lub więzienie. On sam jednak emanuje radosnym nastrojem.

  - Poszło mi znakomicie. Facet, który mnie pozwał, perorował i wściekał się jak postać z komiksu. Wywoływał uśmiech na mej twarzy. Myślałem sobie: "Nie dziwi, że ściga [twórców] komiksów, bo należy do innego świata" - mówi Al-Mutawa.


  Ten psycholog z zawodu urodził się w Kuwejcie. Sławę - albo, zależnie od punktu widzenia, niesławę - zyskał dzięki zdolności dostrzegania humoru, radości i cech komiksu tam, gdzie inni by ich nie dostrzegli. Lub może nie mieliby odwagi: na polu teologii islamu.

  Sprawę wytoczył mu kuwejcki prawnik. Powód? W 2006 r. Naif Al-Mutawa stworzył komiks "The 99". Bohaterowie przypominają postacie komiksów Marvela. Tytuł nawiązuje do 99 atrybutów Allaha. Znany on jest na przykład m.in. jako "Szczodry" i "Mądry". Zatem dwóch z bohaterów odznacza się tymi przymiotami ducha. I takie noszą przydomki.

  Cel misji komiksowych postaci? Chodzi o ocalenie świata przed złem. W tym wypadku Rughalem - czarnym charakterem wzorowanym na Osamie bin Ladenie. - Możesz w nim widzieć to, czym jest Państwo Islamskie (IS). To ten sam typ, tyle że pod inną przykrywką. Wszyscy oni pragną zawojować świat - mówi Al-Mutawa.

  Amerykańscy czytelnicy pożerają ten komiks. To samo dzieje się w Kuwejcie. W sieci ściągają go fani na całym świecie. W formie drukowanej co roku sprzedaje się 400 tys. egzemplarzy. Stworzony na jego podstawie 26-odcinkowy serial telewizyjny mogli dzięki Netflixowi oglądać mieszkańcy USA. Natomiast telewizja ABC nadawała go w: Australii, Chinach, Pakistanie i krajach świata arabskiego.

  W Kuwejcie istnieje już nawet park tematyczny "The 99", który co roku odwiedza 300 tys. osób. Mogą podziwiać tu bohaterów serii i brać udział w ich wyczynach.

  Barack Obama publicznie pochwalił komiks za umiejętność "dotarcia do wyobraźni młodych ludzi poprzez postacie superbohaterów odwołujących się do nauk i tolerancji islamu". Amerykański prezydent powiedział, że "The 99" w udany sposób łączy światy swoich herosów ze światami wydawnictwa DC Comics. - Superman i Batman dotarli do swoich muzułmańskich odpowiedników... Słyszę, że czynią też postępy - dodał Obama.

  Al-Mutawa otrzymał nagrody UNESCO i tytuł Arabskiego Biznesmena Roku. Jak każdy dobry superbohater Al-Mutawa ma też indywidualnych przeciwników - czarne charaktery - którzy daliby wszystko, byle zaniknął. Tyle że mówimy teraz o realnym świecie. Wydano na niego trzy fatwy. Na Twitterze pojawił się hasztag z pytaniem, kto go zabije. Grożono mu śmiercią. Szczyt gróźb nastąpił w lecie ubiegłego roku. IS i Al-Kaida dawały mu trzy dni życia. Bał się? - Nie była to komfortowa sytuacja - przyznaje. I na potwierdzenie, że sprawy przybrały naprawdę zły obrót, dodaje: - Dzwoniła wtedy do mnie moja matka.

  Stworzeni przez prowadzony przez niego zespół bohaterowie są podobni do postaci kreowanych przez wydawnictwa Marvel czy DC Comics - niemal absurdalnie przystojni i umięśnieni. Oczywiście stanowią też okazy zdrowia. Jedyna różnica polega na tym, że noszą hidżaby i mają nieco ciemniejszą karnację.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo