Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje VII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Aldona Minorczyk-Cichy
Rusza VII Europejski Kongres Gospodarczy
Rusza VII Europejski Kongres Gospodarczy Maciej Gapiński
Śląskie Davos, największa impreza tego typu w środkowej Europie - dziś rusza w Katowicach. Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego przybędą tłumy. Ponad sześć tysięcy znamienitych gości z kraju, Europy, świata przyjeżdża na Europejski Kongres Gospodarczy.

Kiedy siedem lat temu Europejski Kongres Gospodarczy został zorganizowany po raz pierwszy do Katowic przyjechało 3000 gości. Rok później o tysiąc więcej, a od 2011 roku ich liczba regularnie przekracza sześć tysięcy. To pozwala nadać EEC tytuł największej imprezy kongresowej tego typu w Europie środkowej.

MCK to cudo, ale jak się sprawdzi na Kongresie?

Kongres po raz pierwszy odbędzie się w jednym miejscu. Wcześniej goście musili biegać niemal po całym centrum Katowic, by zdążyć na wybrane dyskusje. Międzynarodowe Centrum Kongresowe zadziwia nowoczesnością i piękną architekturą. To naprawdę wyjątkowy obiekt.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: ostatnie przygotowania w MCK [WIDEO + ZDJĘCIA]

Powierzchnia użytkowa to niemal 35 000 metrów kwadratowych. Znajduje się obok Spodka, w samym centrum miasta. W ostatnich dniach MCK zdało już pierwszy poważny test. Podczas mistrzostw świata gier komputerowych Intel Extreme Masters 2015 obiekt odwiedziło 100 tys. osób. EEC będzie pierwszą dużą imprezą kongresową w tym miejscu. Hala została zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci. Można ją podzielić na trzy części: reprezentacyjną z wejściem głównym, olbrzymim holem i foyer; audytoryjną z salami konferencyjnymi, w tym największą - wielofunkcyjną, mogącą pomieścić nawet 10 000 osób, oraz część biurową i technologiczną. Budynek Centrum sąsiaduje z nowym gmachem NOSPR-u, dzieli je tylko ul. Olimpijska. Ze Spodka do MCK można przejść dachem tzw. Zieloną Doliną.

Goście jadą na Kongres z niemal całego świata

Czterech ważnych komisarzy Unii Europejskiej: Jyrki Katainen, Elżbieta Bieńkowska, Carlos Moedas, Miguel Arias Canete. Dwóch prezydentów, kilkunastu ministrów, rzesze parlamentarzystów, prezydentów miast. Do tego 150 prezesów i 50 wiceprezesów największych firm, przedsiębiorstw i instytucji z całego świata. Wezmą oni udział w stu panelach tematycznych.

Te nazwiska zna cały świat polityki i biznesu

Do Katowic przyjadą: Zdenek Bakala, czeski przedsiębiorca, założyciel Grupy Kapitałowej BXR, wiceprezes New World Resour-ces Plc; Witalij Kliczko, mer Kijowa, przewodniczący partii Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform (UDAR); Horst Köhler, b. prezydent Niemiec , niemiecki ekonomista i polityk; Jan Kulczyk, przewodniczący RN Kulczyk Investments; Ivan Mikloš, słowacki polityk, wicepremier i minister finansów Słowacji w latach 2010-2012, oraz George Ngethe Njenga, dziekan Strat-hmore Business School w Nairobi (Kenia).

ZOBACZ TAKŻE:
Europejski Kongres Gospodarczy Katowice 2015: hotele już pełne

Przyjadą przedstawiciele Tanzanii, Senegalu, Madagaskaru. Opiniami na temat energetyki podzielą się m.in.: Miguel Arias Canete, komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa RP, Rainer Kiechl, prezes, CEO Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, Rokas Masiulis, minister energetyki Litwy, Paweł Olechnowicz, prezes, dyrektor generalny Grupy Lotos, Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii Komisji Europejskiej, Heinz Schernikau, CEO HMS Bergbau AG, Pavel Šolc, wiceminister ds. energii i przemysłu Ministerstwa Przemysłu i Handlu Czech, oraz Marek Woszczyk, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna.

Restauracje i hotele czekają na gości

Dla handlowców, restauratorów, taksówkarzy i hotelarzy kongres to prawdziwe żniwa. Po panelach sześć tysięcy osób ruszy w miasto. Będą chcieli coś zjeść, zrelaksować się, kupić pamiątki i upominki, no i gdzieś przenocować. Zapewne zostawią też w Katowicach sporo gotówki.
Kongresowa impreza to też - nie da się ukryć - także konkretne zyski dla Katowic i Śląska, ich promocja na europejską skalę, budowa nowoczesnego wizerunku.

Jak obliczyli organizatorzy V EEC był opisywany i pokazywany w mediach tak często, że ekwiwalent reklamowy publikacji wyniósł wtedy 25 mln zł, rok później już około 32 mln zł. W tym roku może być podobnie. Katowice podczas kongresu odwiedzi kilkuset dziennikarzy z Polski i Europy. Co napiszą?

W ciągu siedmiu lat miasto bardzo się zmieniło. Kiedy uczestnicy kongresu, także media przyjechali do Katowic po raz pierwszy, były one zupełnie rozkopane, istny plac budowy. Dzisiaj centrum nadal jest w rozbudowie, ale to już jednak zupełnie inne centrum. Otwarto plac kwiatowy na Rynku. Gotowy jest odnowiony dworzec kolejowy, wyremontowane niektóre ulice, odnowiona elewacja Spodka, funkcjonuje Galeria Katowicka, NOSPR, zakończono budowę Muzeum Śląskiego, no i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To wszystko pokazuje jak miasto rozwija się i zmienia.
Katowiczanie, choć często narzekają na przeciągający się czas inwestycji, to dziś mają się czym pochwalić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera