Konflikt na osiedlu powodzian pod Wrocławiem (ZDJĘCIA)

  Konflikt na osiedlu powodzian pod Wrocławiem (ZDJĘCIA)

  Malwina Szczygłowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy osiedla przy ul. Żernickiej w Świętej Katarzynie mają dosyć życia w duńskich barakach
  1/6
  przejdź do galerii

  Mieszkańcy osiedla przy ul. Żernickiej w Świętej Katarzynie mają dosyć życia w duńskich barakach ©Pawel Relikowski / Polska Press Grupa

  Niemal sześćdziesięcioletnie dziś duńskie domki były darem dla powodzian w 1997 roku. Miały kojarzyć się z dobrocią i pomocą. 18 lat po powodzi stulecia, baraki w Świętej Katarzynie stały się kością niezgody między lokatorami a władzami gminy. Jedni chcieliby dostać nowe mieszkania. Drudzy uważają, że obecne domki powinny im wystarczyć, zwłaszcza że większość z nich nie płaci czynszu.
  Niemal sześćdziesięcioletnie dziś duńskie domki były darem dla powodzian w 1997 roku. Miały kojarzyć się z dobrocią i pomocą. 18 lat po powodzi stulecia, baraki w Świętej Katarzynie stały się kością niezgody między lokatorami a władzami gminy. Jedni chcieliby dostać nowe mieszkania. Drudzy uważają, że obecne domki powinny im wystarczyć, zwłaszcza że większość z nich nie płaci czynszu.

  Tzw. osiedle powodzian przez kilkanaście lat zamieniło się w osiedle domków socjalnych.
  Z 39 rodzin powodzian zostało ich tylko 8. Mieszkańcy osiedla uważają, że domki są w tak złym stanie, że nie będą płacić za nie czynszu. Są już przez to zadłużeni wobec gminy na kilkanaście tysięcy zł. Zamiast iść do kasy gminy z czynszem, grożą, że pójdą do prokuratora, żeby poskarżyć się na złe i niebezpieczne warunki życia.

  W marcu na tzw. osiedlu powodzian w Świętej Katarzynie doszło do pożaru jednego z duńskich domków. - Około godziny 21 poczuliśmy zapach spalenizny. Syn wyszedł na korytarz i powiedział, że w tym miejscu, gdzie jest skrzynka, zaczęło się palić. Dym szedł do góry, a korytarz już się palił. Ogień poszedł na sufit. Żeby się ratować, wyskakiwaliśmy przez okno - opowiada o swoim dramacie Monika Krupniewska.

  Mieszkańcy osiedla są tą sytuacją tak samo poruszeni, jak pani Monika. Opowiadają, że w ich domach również pojawiają się spięcia i wybuchają żarówki. - Boję, że mój dom też się zapali - mówi pani Walczak, sąsiadka Moniki Krupniewskiej.

  Minął miesiąc od pożaru, a według mieszkańców osiedla gmina nie zrobiła nic, by było bezpieczniej. - Bezpośrednio po pożarze pojawił się u nas gminny elektryk i stwierdził, że potrzebna są natychmiastowa wymiana instalacji - mówi Monika Krupniewska. - Na piśmie się skończyło, bo jak dotąd nikt nie przyszedł wykonać wymiany - dodaje.

  Gmina Siechnice w odpowiedzi na zarzuty mieszkańców osiedla twierdzi, że każdy budynek przy ul. Żernickiej 30--46 ma założoną książeczkę obiektu budowlanego. Wszystkie przeglądy stanu technicznego budynków są wykonywane zgodnie z przepisami. - Ostatni przegląd był wykonywany w listopadzie 2013 roku, w tym też instalacji elektrycznej - mówi Barbara Kosterska, sekretarz gminy Siechnice.

  Według informacji uzyskanych od urzędu gminy domek duński, w którym był pożar, zostanie wyremontowany. - Remont zaczynamy od poniedziałku. Zostanie wymieniona instalacja elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna - precyzuje Barbara Kosterska.

  - Nie rozumiem, dlaczego gmina trzyma nas w takich warunkach - skarży się Dariusz Zięba, który na osiedlu mieszka już osiemnaście lat. - Nie mam zamiaru płacić czynszu, skoro gmina nie chce wymienić mi na przykład okien, które zamarzają. Poza tym w każdym domku jest grzyb - dodaje Zięba. Mieszkanka Marzena Nadbrzeska potwierdza, że grzyb w domkach jest wszędzie i maluje ściany co roku.

  Faktycznie, osiedle powodzian już tak naprawdę dawno nie jest osiedlem dla powodzian. Z 39 rodzin, które zamieszkują ul. Żernicką, tylko 8 to powodzianie. - Od czasu powodzi stulecia 8 rodzin kupiło sobie mieszkania w Oławie i Wrocławiu, dwie przeniosły się do innego lokalu komunalnego, 13 rodzin otrzymało mieszkania w gminnych budynkach komunalnych wybudowanych w 2010 i w 2013 roku, a siedem rodzin wyjechało za granicę - tłumaczy Barbara Kosterska.

  Wśród tych co zostali niektórzy nie płacą czynszu od kilku lat. - Prawdopodobnie jestem zadłużony w gminie na jakieś kilkanaście tysięcy złotych - mówi Dariusz Zięba. - Ja też nie płacę czynszu - wtóruje mu Monika Krupniewska. Czy właśnie dlatego gmina nie chce przenieść wieloletnich mieszkańców do nowych bloków socjalnych?

  - Gdybym nie płacił czynszu za mieszkanie, od razu by mnie dopadł komornik - komentuje całą sytuację jeden z mieszkańców Świętej Katarzyny. - Nie chcą im nic wymienić? Wielka szkoda i bardzo im współczuję. Ale ja też muszę sobie sam remontować mieszkanie - dodaje.
  - Oczywiście, gmina powinna zadbać o bezpieczeństwo ludzi i sprawdzić te instalacje. Ale nie uważam, że od razu należą się tym ludziom nowe mieszkania. Ja musiałam zarobić na swoje i też nie dostałam go za darmo - mówi Jolanta Żeska ze Świętej Katarzyny.

  Czytaj także

   Komentarze (166)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkanka

   www (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to jest niewazne czy sie nalezy czy czy nie wazne jest to ze te domki sa zamieszkiwane a juz nie powinny sam fakt iz te baraczki nie sa mieszkaniami calorocznymi az wstyd by postawic ratusz za 12ml...rozwiń całość

   to jest niewazne czy sie nalezy czy czy nie wazne jest to ze te domki sa zamieszkiwane a juz nie powinny sam fakt iz te baraczki nie sa mieszkaniami calorocznymi az wstyd by postawic ratusz za 12ml a nie spelnic godnych warunkuw zycia dla tych ludzi tymbardziej ze slyszymy o pozarach w tych barakach zero bezpieczenstwa wstyd dla gminy zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkancy osiedla

   Zgłoś naruszenie treści

   a czy ktos przesledzil zycie tych rodzin i czy te mieszkania im sie tam tak naprawde naleza np. p. krupniewskiej czy p. płazinskiej, te domki mialy byc etapem przejsciowym, do czasu wyjscia z szoku...rozwiń całość

   a czy ktos przesledzil zycie tych rodzin i czy te mieszkania im sie tam tak naprawde naleza np. p. krupniewskiej czy p. płazinskiej, te domki mialy byc etapem przejsciowym, do czasu wyjscia z szoku po stracie mieszkan-domow, a potem jak widac wiekszosc dala sobie rade, ale co poniektorzy poprostu maja takie podejscie do zycia, ja na wynajmie za wszystkie remonty dla polepszenia wygody place sam,
   to osiedle w kazdym innym panstwie a napewno w dani, juz dawno byloby na smietniku, bo niespelnia zadnych norm.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkancy osiedla

   Zgłoś naruszenie treści

   ajak

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SPONSOR

   NIENORMALNI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   PANI MONIKO A JAKI TELEWIZOR PANI TERAZ POSIADA I MEBLE SKORO WSZYSTKO SIE SPALILO


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śmierci

   matka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ludzie niech z prywatnych domów zapłacą lepiej więcej za wywóz swoich śmieci a nie udają idiotów że na osiedlu jest gminny kontener i nam wrzucają wszystko co popadnie . Opisują wszystkich z...rozwiń całość

   Ludzie niech z prywatnych domów zapłacą lepiej więcej za wywóz swoich śmieci a nie udają idiotów że na osiedlu jest gminny kontener i nam wrzucają wszystko co popadnie . Opisują wszystkich z osiedla że nie stać ich na czynsz i kupno mieszkania a samych nie stać na wywóz śmieci . Nowobogadzcy . Żenadazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wywiad

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wywiad z Grzegorzem Braunem: https://www.youtube.com/watch?v=1GuQ7z2S0Xo

   www.grzegorzbraun-info.pl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale płaski tv wystawiony,czyli na nowy kasa jest

   zeten (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   tv średnio kosztuje 3 tys,czyli rok czynszu byście mieli zapłacone.......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No i zonk

   Jow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Zrobiliście z siebie tylko pośmiewisko.Czy nie chciał by ktoś z Was zapłacić mi czynszu i zrobić malutkiego remonciku??? plisssss ;)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkałem tam po powodzi.

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Większość z Was, szczególnie tych "jadowitych", ma zerowe pojęcie o przekroju społeczeństwa na tym osiedlu oraz o stanie tych domków już w momencie ich postawienia. Grzyb był tam od początku, w...rozwiń całość

   Większość z Was, szczególnie tych "jadowitych", ma zerowe pojęcie o przekroju społeczeństwa na tym osiedlu oraz o stanie tych domków już w momencie ich postawienia. Grzyb był tam od początku, w zimie nie można było otworzyć okien, bo po przymarzały. Na początku mieszkało tam około 90 % normalnych rodzin. Część wyprowadziła się z różnych powodów, część dostała mieszkania w wybudowanym obok bloku, a w ich miejsce władza zaczęła sprowadzać takich, którym musiała zapewnić dach nad głową, czyli patologicznych osobników i przez pryzmat tej patologii patrzycie na wszystkich mieszkańców. Na tym osiedlu jest kilka rodzin, które płacą wszystkie należności i im należałoby pomóc. Jeśli państwo polskie może pomagać nigdy nie pracującym Cyganom i chce pomagać Cyganom z Rumunii, to, moim zdaniem, najpierw należy pomóc tym, którzy płacą podatki w Polsce i w tej gminie.
   PS.
   (może gminni urzędnicy się wypowiadają, „pozdrawiam” panią z „komunalki” z Oławy lub okolic)

   http://www.sadistic.pl/osiedle-socjalne-dla-cyganow-po-4-latach-vt352868.htm
   http://www.mamnewsa.pl/newsy,7277-andrychow-romowie-z-centrum-dostali-nowe-mieszkania

   "W kwietniu ówczesny rzecznik wrocławskiego Urzędu Miasta Paweł Czuma, powiedział, że jeśli sąd zdecyduje o eksmisji, to miasto zaproponuje Romom lokale socjalne. Wrocławscy urzędnicy zadeklarowali to również podczas spotkania z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Amnesty International Polska, które odbyło się w kwietniu w Warszawie."

   http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/996000,wroclaw-pod-koniec-listopada-rozprawa-ws-eksmisji-romow-z-koczowiska,id,t.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Należało by im pomóc?

   bzdury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   A z jakiego tytułu? po tylu latach mogli kupić mieszkanie.chociaż w tbsie,tylko nie pisz że nie da rady,skoro mi na 1700 zł pensji się udało.....AS cyganie to już w ogóle brak słów,pasożyty nr 1,


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkałem tam po powodzi.

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Przepraszam za dociekliwość; 1700 zł brutto na 4-osobową rodzinę czy 1700 zł netto na członka gospodarstwa domowego ?
   Tak jak napisałem, pomóc tym, którzy płacą. Gmina buduje, umowa o...rozwiń całość

   Przepraszam za dociekliwość; 1700 zł brutto na 4-osobową rodzinę czy 1700 zł netto na członka gospodarstwa domowego ?
   Tak jak napisałem, pomóc tym, którzy płacą. Gmina buduje, umowa o wykup/spłacenie mieszkania ( coś na wzór TBS, tylko nie wiem czy prawnie byłoby możliwe).zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A dlaczego mają 1700 zł na 4 osobową rodzinę? 2 dorosłe osoby powinny pracować -kiebta niech zarobi 1400 ,mężczyzna 3 tyś,jeżeli nie stać na dzieci to się ich nie robi-proste


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkałem tam po powodzi.

   obiektywny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   1. A kto napisał, że tyle "mają" ? Gdzie to wyczytałeś/aś ? Ja zadałem pytanie bez żadnej złośliwości.
   2. "niech mężczyzna zarobi 3 tyś" - znasz polskie realia ? Nie każdy tyle zarobi.
   3....rozwiń całość

   1. A kto napisał, że tyle "mają" ? Gdzie to wyczytałeś/aś ? Ja zadałem pytanie bez żadnej złośliwości.
   2. "niech mężczyzna zarobi 3 tyś" - znasz polskie realia ? Nie każdy tyle zarobi.
   3. Jedź na Brochów i powiedz to "jeżeli nie stać na dzieci to się ich nie robi-proste" Cyganom.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO KREDYTOWYCH CWANIAKÓW

   mieszkaniec MAŚLIC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   SKOK NA KASĘ NA WASZĄ I NASZĄ KASĘ ogarnijcie regulaminy waszych kont bankowych !!!...rozwiń całość

   SKOK NA KASĘ NA WASZĄ I NASZĄ KASĘ ogarnijcie regulaminy waszych kont bankowych !!!
   www.strefabiznesu.gazetawroclawska.pl/artykul/podwyzki-w-bankach-wiosna-2015-zamach-na-kase-znikaja-konta-za-0-zlotych-rosna-oplaty-za-karty-gdziezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pewnie mieszkasz na maślickich slamsach

   what? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   białe bloczki w których też połowa nie płaci czynszu??????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niewolnicy kredytowi się odezwali

   ferdynad kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 10

   wasze banki trzymają was krótko za mordy :) całe życie na kredytowym łańcuchu, a co za tym idzie i na łańcuchu pracodawcy ,,, nie podskoczysz takiemu bo cie wywali na zbity ryj, a co za tym idzie...rozwiń całość

   wasze banki trzymają was krótko za mordy :) całe życie na kredytowym łańcuchu, a co za tym idzie i na łańcuchu pracodawcy ,,, nie podskoczysz takiemu bo cie wywali na zbity ryj, a co za tym idzie potem bank wywali cię na zbity ryj z tego mieszkanka :))) a potem płaczą tacy że nie maja za co kredytów spłacać bo cenę "franka" uwolnili - frajerzy płaczą bo bank im ów łańcuch chciał skrócić :)))
   wiec siedzą tacy cichutko i wykonują swoją niewolniczą pracę a żale wylewają na forach zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pasożyt

   nowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   A ty nic z siebie nie dajesz i żyjesz na koszt społeczeństwa, na koszt tych ludzi z których się naśmiewasz. Jesteś pasożytem!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niewolnicy kredytowi się odezwali

   ferdynad kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   żyję na swój koszt, bo jeśli można coś dostać to po co przepłacać ? frajerzy
   prawo w polsce jest dla każdego, trzeba umieć korzystać z prawa, a nie tylko kredyty zaciągać
   teraz szczekają bo...rozwiń całość

   żyję na swój koszt, bo jeśli można coś dostać to po co przepłacać ? frajerzy
   prawo w polsce jest dla każdego, trzeba umieć korzystać z prawa, a nie tylko kredyty zaciągać
   teraz szczekają bo pewnie ich kaganiec uwiera który załozył im bank w postaci kredytu na 40 lat :)
   a jak się nóżka powinie i stracicie prace to "won" na bruk :) heheeh bo bank przejmie te wasze mieszkania zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stuknij się w swoją małą główkę

   sam jesteś niewolnikiem braku mózgu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nie wszyscy mają kredyty.Trzeba było wyjechać na 3 lata za granice i kupić mieszkanie za gotówkę,ale przez ciebie przemawia zwykła zazdrość że ktoś jest paradny życiowo a ty nie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kiepskiego

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Wszystko ok, ale jak sam piszesz "nie szczekaj" że ci komfort lokalu nie odpowiada. Dostałeś za darmo? Ciesz się bo to nie jest przywilej, to zapomoga żeby takie cwaniaki nie musiały iść pod most....rozwiń całość

   Wszystko ok, ale jak sam piszesz "nie szczekaj" że ci komfort lokalu nie odpowiada. Dostałeś za darmo? Ciesz się bo to nie jest przywilej, to zapomoga żeby takie cwaniaki nie musiały iść pod most. Masz barak i się ciesz bo to lepsze niż opuszczona altanka w krzakach.
   I żeby nie było nie mam kredytu i nie żyję na koszt innych a zarabiam niewiele. Zwyczajnie mam swój rozum i honor.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niewolnicy kredytowi się odezwali

   ferdynad kiepski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   i po co się udzielasz jak nie znasz tematu ? komfort mi odpowiada i nie dostałem za darmo "szczekaczu" i nie mieszkam w barakach o których toczy się tu dyskusja ...
   a skoro nie masz kredytu,...rozwiń całość

   i po co się udzielasz jak nie znasz tematu ? komfort mi odpowiada i nie dostałem za darmo "szczekaczu" i nie mieszkam w barakach o których toczy się tu dyskusja ...
   a skoro nie masz kredytu, zarabiasz niewiele, i nie zyjesz na niczyj koszt... to co ?
   mamusia i tatuś dali mieszkanko czy zmarli i odziedziczyłeś ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do kiepskiego

   podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie kiepski szczekaczu, pracuję i radzę sobie.

   Jeśli nie mieszkasz w tych domkach o których mowa ty chyba ciebie temat nie dotyczy.

   Takie wypowiedzi jak twoja ("frajerzy, banki trzymają was...rozwiń całość

   Nie kiepski szczekaczu, pracuję i radzę sobie.

   Jeśli nie mieszkasz w tych domkach o których mowa ty chyba ciebie temat nie dotyczy.

   Takie wypowiedzi jak twoja ("frajerzy, banki trzymają was krótko za mordy" "jeśli można coś dostać to po co przepłacać " itp) szkodzą ludziom naprawdę potrzebującym. Sam napisałeś że przecież nie jesteś frajerem i jeśli można dostać ... jesteś zwykłym cwaniakiem, który obraża ludzi ciężko pracujących na to co mają.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama