Madonna z kościoła Marii Magdaleny już scalona

  Madonna z kościoła Marii Magdaleny już scalona

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Madonna z kościoła Marii Magdaleny już scalona
  Po siedemdziesięciu latach rozbita w czasie wojny Madonna z kościoła pod wezwaniem Marii Magdaleny odzyska swoją postać.
  Madonna z kościoła Marii Magdaleny już scalona
  Przez prawie 70 lat wydawało się, że z wojennej pożogi ocalał jedynie tułów wspaniałej, późnogotyckiej Madonny. Rzeźba wykonana z piaskowca, prawdopodobnie przez Jacoba Beinharta, zdobiła zachodnią elewację kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny i Apostoła Andrzeja we Wrocławiu.

  Świątynia poważnie ucierpiała podczas obrony Festung Breslau - straciła dachy i hełmy wież. Zniszczenia dopełnił wybuch, który nastąpił 17 maja 1945 roku i dosłownie rozpruł południową wieżę kościoła.
  Do dzisiaj nie wiadomo co było przyczyną eksplozji: mina, bomba, nagromadzona przez Niemców amunicja czy też skład benzyny urządzony tam przez Rosjan. - Przez wiele lat wydawało się, że z pożogi wojennej ocalał jedynie mocno okaleczony tors Madonny - wyjaśnia Bożena Guldan-Klamecka, kurator Galerii Sztuki XII-XV w. Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 1966 r. został przekazany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków we Wrocławiu do ówczesnego wrocławskiego Muzeum Śląskiego (obecnie Muzeum Narodowe we Wrocławiu) w depozyt długoterminowy. W Muzeum figura była przechowywana do 1995 r., kiedy to powróciła do świątyni magdaleńskiej.

  Głowę Madonny odnalazł wrocławski historyk sztuki, dr hab. Romuald Kaczmarek. Okazało się, że trafiła do poznańskiego Muzeum Archidiecezjalnego - przekazano ją tam w 1989 r. jako spadek po zmarłym poznańskim historyku sztuki i kolekcjonerze prof. dr. hab. Eugeniuszu Iwanoyce. W Poznaniu opisana była jako "głowa świętej".

  Anna Pudelska, kustosz poznańskiego Muzeum Archidiecezjalnego, przyznaje, że żal jej się było rozstawać z "głową świętej". - W zbiorach mamy niewiele kamiennych rzeźb, a ta na dodatek ma piękne rysy twarzy - mówi Anna Pudelska. - Udało nam się jednak zagwarantować, że Madonna będzie pokazywana także i w naszym Muzeum.

  Negocjacje w sprawie dwóch części rzeźby Madonny nie były proste. Ustalono jednak w końcu, że Kościół Polskokatolicki i Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu przekażą Muzeum Narodowemu we Wrocławiu swoje części rzeźby. W Muzeum Madonna zostanie poddana konserwacji i scalona.

  Specjalnie wykonana kopia rzeźby trafi do kościoła św. Marii Magdaleny. - Dyrektor każdego muzeum uśmiecha się, kiedy do jego zborów trafiają nowe, cenne eksponaty - mówi ks. dr Wiesław Garczarek, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. - Znacznie trudniej rozstawać mu się ze zbiorami.

  Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, po wysłuchaniu "za" i "przeciw" zdecydował, że głowa powinna wrócić do Wrocławia. - Przywrócenie Madonny, nawet pod postacią kopii, na pierwotne miejsce jest szczególnym rodzajem gestu - mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - "Scalona" stanie się nie tylko uosobieniem piękna - i to jakiego piękna! Ale też pewnego rodzaju symbolem. Nie tylko burzliwych losów zabytków wrocławskich w XX wieku, ale naszych marzeń o tym, aby ten obrócony niemal w perzynę świat dawnej sztuki naszego miasta skutecznie próbować odzyskiwać, starać się go wzbogacać i czynić wartościowszym.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hełmy

   strzelec76 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Beznadziejna wiedza pismaczki. Hełmy były miedziane i sowieci wysadzili wieże po to by by te hełmy zabrać i przetopić. Kto by się przejmował takimi detalami jak kościół do tego w mieście które...rozwiń całość

   Beznadziejna wiedza pismaczki. Hełmy były miedziane i sowieci wysadzili wieże po to by by te hełmy zabrać i przetopić. Kto by się przejmował takimi detalami jak kościół do tego w mieście które miało być oddane polakom.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Taki tekst bez nawet jednego zdjęcia?!

   przegląd prasy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   A artykuły o niczym mają u Was często całą galerię.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śpieszę z pomocą:

   przegląd prasy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.mnwr.art.pl/CMS/aktualnosci/Scalona.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie redaktorze wikipedia nie jest najlepszym źródłem informacji.

   spiki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Opis rzekomych zniszczeń wojennych kościoła Marii Magdaleny zaczerpnięty żywcem z wikipedii, tymczasem powszechnie znane jest zdjęcie kościoła (wykonane prawdopodobnie z wieży ratusza, lub budynku...rozwiń całość

   Opis rzekomych zniszczeń wojennych kościoła Marii Magdaleny zaczerpnięty żywcem z wikipedii, tymczasem powszechnie znane jest zdjęcie kościoła (wykonane prawdopodobnie z wieży ratusza, lub budynku Domu Handlowego braci Barasch (DH Feniks), datowane na 7-10 maja 1945 r. na którym bryła kościoła jest praktycznie nienaruszona, a obie wieże posiadają swoje renesansowe hełmy.
   Niewyjaśnione do dziś eksplozja i pożar z 17 maja 1945 r. które spowodowały katastrofalne zniszczenia świątyni (zawalenie wieży południowej, mostku między wieżami, ściany szczytowej i głównego portalu, a także zniszczenie pochodzącego z 1386 r. Dzwonu Grzesznika) według świadków była najprawdopodobniej wynikiem bardzo popularnej w zdobytych miastach "zabawy" radzieckich altylerzystów (co skrzętnie, przez lata ukrywano i tuszowano).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybuch

   bogdan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   z tego co mówił mój teść,to przyczyną wybuchu był granat wrzucony przez żołnierza ACZ do wnętrza wieży,jak je..,to z żołnierza i kilku innych zostały same szmaty.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ta,

   jasne. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ręcznym granatem wysadził pół wieży.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama