Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie św. Celestyna od lat pomaga niepełnosprawnym

Sylwia Mania ([email protected])
Archiwum Stowarzyszenia św. Celestyna
Dzięki ponad 108 tysiącom głosów oddanych na Stowarzyszenie św. Celestyna udało nam się zająć zaszczytne pierwsze miejsce w plebiscycie Pożyteczni 2015 na najlepszą organizację pozarządową. Tytuł ten tym bardziej nas cieszy, że jest dowodem ogromnej liczby sympatyków kibicujących naszej organizacji, która od ponad 24 lat działa na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych.

Kim jesteśmy
Stowarzyszenie św. Celestyna mieści się w Mikoszowie koło Strzelina i zostało założone w 1991 roku przez trzy kobiety (matkę i dwie córki): mgr Annę Kobel, dr nauk med. Krystynę Kobel-Buys oraz mgr Małgorzatę de Haan. Osobiste doświadczenie, jakim było ciężkie czterokończynowe porażenie mózgowe, które dotknęło Krzysztofa Tuszyńskiego, syna Małgorzaty de Haan, stało się inspiracją i motorem do działania na rzecz niesienia pomocy również innym chorym dzieciom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, ciężkiej pracy oraz wsparciu wielu życzliwych osób, firm i instytucji powstał specjalistyczny ośrodek świadczący pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym.

Początki tej działalności były skromne, gdyż placówka miała swoją siedzibę w zakupionym z własnych środków zrujnowanym poniemieckim budynku, w którym przed wojną mieściło się przedszkole. Założycielki, wspólnie z przyjaciółmi, własnymi rękami odrestaurowały ten zniszczony obiekt tworząc tym samym miejsce, w którym do dzisiaj specjalistyczną pomoc znajdują inne chore dzieci i ich często zagubieni rodzice, nie tylko z terenu Dolnego Śląska, ale również z całej Polski.

Obecnie…
Stowarzyszenie św. Celestyna to w pełni profesjonalny ośrodek pomocy dla dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych. Wokół odremontowanego budynku siedziby Stowarzyszenia powstał kompleks kilku pawilonów, w tym nowe pawilony: medyczny - mieszczący nowoczesne Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii oraz edukacyjny, w którym funkcjonuje Gimnazjum, Szkoła Przysposabiająca do Pracy i jednostka naukowo-badawcza, która osiągnęła spory sukces związany z zastosowaniem leku o nazwie Klenbuterol w leczeniu zaniku mięśni i zaburzeń ruchowych u dzieci z MDP i innymi schorzeniami neurologicznymi.

Celem Stowarzyszenia jest tworzenie rozwiązań systemowych, które wspierają rozwój osób niepełnosprawnych od urodzenia do późnej starości. To jedyny taki ośrodek w Polsce, z pomocy którego korzystają osoby w każdym wieku, poczynając od wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w szkole i integracyjnego przedszkola, poprzez specjalne szkoły - podstawową, gimnazjum i przysposabiającą do pracy, po Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywności Zawodowej, w którym niepełnosprawne osoby znajdują zatrudnienie.
Ośrodek ten łączy więc w sobie działalność medyczną, edukacyjną, rehabilitację społeczną oraz zawodową.

Budowa "Miasteczka Nadziei"
Od początku swojego istnienia Stowarzyszenie pomagało tysiącom chorych i niepełnosprawnych, jednak każdego roku zgłasza się do nas coraz więcej osób zainteresowanych tak wszechstronną i kompleksową formą pomocy.

Nasz ośrodek oferuje pomoc tylko w trybie dziennym, ponieważ niestety nie posiadamy odpowiedniej bazy noclegowej, aby osoby chore i niepełnosprawne mogły skorzystać ze specjalistycznej opieki przez całą dobę. Dlatego też, w chwili obecnej, priorytetem jest dla nas budowa domu pobytu stałego, w którym osoby niepełnosprawne mogłyby zamieszkać między innymi na czas nauki, leczenia, terapii, rehabilitacji lub nawet na stałe szczególnie w takich przypadkach, jak: trudna sytuacja materialna, brak warunków mieszkaniowych, ciężka choroba lub utrata obojga rodziców. Stąd też powstała koncepcja budowy w Mikoszowie "Miasteczka Nadziei" - całodobowego ośrodka dla osób niepełnosprawnych, który będzie dla naszych Podopiecznych ich miejscem na ziemi, gdzie będą mieli zapewnione poczucie bezpieczeństwa i godne warunki do życia.

W takim miejscu odpowiednio przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi opiekunowie będą wspierali swoich Podopiecznych w codziennych sprawach, takich jak robienie zakupów, dbałość o higienę osobistą, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień, organizowanie rozrywek, wyjazdów i innych form wypoczynku, dając szansę na samodzielne podejmowanie aktywności w tych obszarach.

Takie miasteczka z powodzeniem funkcjonują między innymi w Holandii, z której doświadczenia korzystamy, przenosząc i adaptując pozytywne wzorce do naszych warunków.

Apelujemy więc do wszystkich firm, instytucji oraz ludzi dobrej woli i otwartego serca o wsparcie finansowe budowy "Miasteczka Nadziei", ponieważ wierzymy, że są w Polsce ludzie, którym nie jest obojętny los oraz przyszłość chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Poszukiwanie pomocy
Nie czekając na rozwiązania prawne ze strony państwa, które mogłyby zapewnić lepszy start, godne i bezpieczne warunki do życia niepełnosprawnym dzieciom, sami inicjujemy różnorodne akcje i projekty, w tym te finansowane przez Unię Europejską, mające na celu pozyskanie środków na budowę "Miasteczka Nadziei".

Przewidywany koszt pierwszego etapu inwestycji to kwota ponad 6 mln zł, co znacznie przekracza nasze możliwości. Wierzymy jednak, że dzięki m.in. Państwa wsparciu, również ten projekt uda się zrealizować. Uważamy, że warto wesprzeć sprawdzoną organizację pożytku publicznego, która od wielu lat działa lokalnie i w ten sposób pomaga rozwiązywać codzienne problemy mieszkańców Dolnego Śląska, które nierzadko dotykają nas samych lub osoby z najbliższego nam otoczenia. Zapewniamy, że każdy grosz przeznaczony na rzecz Stowarzyszenia św. Celestyna przyczyni się do budowania lepszej przyszłości dla niepełnosprawnych dzieci z Dolnego Śląska.

Tak jak w przypadku innych realizowanych przez Stowarzyszenie projektów, z każdej wpłaconej na nasze konto złotówki skrupulatnie się rozliczymy, dlatego mogą być Państwo pewni, że z wszystkich darowizn oraz 1 procent podatku ofiarowanego naszej organizacji docelowo skorzystają Podopieczni Stowarzyszenia św. Celestyna - chore i niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli, którzy nam zaufali. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego o numerze KRS 0000090529. Więcej informacji odnośnie tego, jak można nam pomóc, mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej www.celestyn.pl.

Podziękowanie
Zarząd Stowarzyszenia św. Celestyna składa serdeczne podziękowanie Wszystkim, którzy oddali swoje głosy na naszą organizację w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" "Pożyteczni 2015". To dzięki Państwa głosom zajęliśmy pierwsze miejsce wśród kilkudziesięciu dolnośląskich organizacji pożytku publicznego. Wsparcie, które nam Państwo okazali poprzez aktywny udział w głosowaniu, traktujemy jako wyraz zaufania, życzliwości oraz wiary w sens tego, co robimy. Jednocześnie jest to dla nas motywacja do dalszej, wytężonej pracy na rzecz dzieci i osób z niepełnosprawnością oraz dowód na to, że droga, którą podążamy, to właściwy kierunek.

Zwycięstwo dedykujemy Wszystkim tym, którzy nam zaufali. Z całego serca dziękujemy.
Zarząd Stowarzyszenia św. Celestyna

Dowody uznania
Stowarzyszenie św. Celestyna jest organizacją znaną i docenianą w Polsce i poza jej granicami, o czym mogą świadczyć bardzo liczne, prestiżowe nagrody.

Należą do nich m.in: nagroda CIVI EUROPAEO PRAEMIUM (Europejska Nagroda Obywatelska) przyznana przez Parlament Europejski dla Stowarzyszenia św. Celestyna za prospołeczną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, tytuł "Wzorcowa Placówka Służby Zdrowia" przyznany nam przez Kapitułę konkursu im. prof. Zbigniewa Religii oraz honorowa złota odznaka "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego", nagroda przyznana przez marszałka województwa dolnośląskiego za działania na rzecz integracji środowisk pełno- i niepełnosprawnych oraz promocję województwa dolnośląskiego w kraju i na świecie.

Warto w tym miejscu też wspomnieć o tym, że prezes Stowarzyszenia, pani dr nauk med. Krystyna Kobel-Buys, również zwyciężyła w niedawno zakończonym plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" "Dolnośląski Hipokrates 2015" na najpopularniejszego lekarza na Dolnym Śląsku. To tylko niektóre z bardzo długiej listy wyróżnień, za które dziękujemy.
Dolnośląski Hipokrates
Miło nam poinformować, że dr nauk med. Krystyna Kobel-Buys - dyrektor naczelny Centrum Rehabilitacji i Neuropsychiatrii "Celestyn" oraz prezes Stowarzyszenia św. Celestyna zwyciężyła w plebiscycie "Gazety Wrocławskiej" pod nazwą "Dolnośląski Hipokrates 2015" na najpopularniejszego, najbardziej odpowiedzialnego lekarza na Dolnym Śląsku. W sumie na panią neurolog z Mikoszowa oddano ponad 12 tys. głosów.

Warto nadmienić, że pani Krystyna Kobel-Buys, mimo że jest cenionym w kraju i za granicą wybitnym lekarzem, naukowcem oraz wyjątkowym społecznikiem wielokrotnie wyróżnianym za swoją zawodową i prospołeczną działalność, pozostaje zawsze osobą niezwykle skromną, podchodzącą do każdego pacjenta z ogromnym oddaniem, cierpliwością i empatią, czego dowodem jest tak duża liczba głosów oddanych w plebiscycie właśnie przez pacjentów, ich rodziny oraz przyjaciół.

23 marca 2015 roku pani dr Krystyna w obecności sporej grupy sympatyków odebrała nagrodę w trakcie połączonej z konferencją gali, która miała miejsce w Centrum Konferencyjnym Business Bridge we Wrocławiu i w przemówieniu bardzo serdecznie podziękowała za życzliwość i zaufanie, jakim na co dzień jest obdarzana i tak dużą liczba oddanych na nią głosów.

Ambasadorka Anna Popek
Do tej zaszczytnej listy wyróżnień możemy dopisać również to, że pani Anna Popek - znana i popularna polska dziennikarka - zgodziła się pełnić rolę Ambasadora Dobrej Woli Stowarzyszenia Świętego Celestyna. Pani Aniu - dziękujemy!

Stowarzyszenie daje pomoc i pracę
Stowarzyszenie św. Celestyna jest jednym z największych pracodawców w regionie, co znacząco wpływa na obniżenie bezrobocia w Strzelinie i okolicach, ponad 40 ze 164 osób zatrudnionych w Stowarzyszeniu to osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, dzięki czemu Stowarzyszenie otrzymało tytuł Lodołamacza 2014 jako największy pracodawca dla osób niepełnosprawnych w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska