Ważne
  Krowa nie przejdzie

  Krowa nie przejdzie

  Mariusz Junik

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W Radomierzu auta odcięły stadu krów dojście do łąk. Rolnik nie może ekologicznie hodować bydła.
  Ryszard Sobolewski nie może prowadzić swojego gospodarstwa w Radomierzu, bo przeszkodą są samochody. Po przebudowie pobliskiej drogi pojawił się kłopot z przepędzaniem krów przez jezdnię.
  - Kierowcy ścigają się na tej drodze, bo ma trzy pasy ruchu i można się nieźle rozpędzić - mówi Ryszard Sobolewski. - Wyprowadzenie krów na jezdnię doprowadzi do tragedii - żali się rolnik, który hoduje bydło od 30 lat.

  Wcześniej nie miał takich problemów. Ale teraz prowadzi gospodarstwo ekologiczne. A tu obowiązują ścisłe reguły. Codziennie o godz. 7 rano trzeba doić krowy. Później hodowca powinien wyprowadzić je na łąkę, by mogły jeść specjalnie pielęgnowaną trawę. Pan Ryszard uczestniczy w programie UE, który ma na celu ocalenie przed wymarciem bydła rasy czerwono-białej. Teraz boi się, że jego 60 krów przestanie dawać dobre mleko, bo nie może ich wypasać na łące.
  - Krowy od kilku miesięcy stoją w obejściu, a trawę sam koszę i im dowożę. To nienormalne - rolnik z Radomierza załamuje ręce.

  Krajowa droga nr 3 w ubiegłym roku została przebudowana kosztem prawie 22 milionów złotych. Na odcinku czterech kilometrów dołożono jeden pas ruchu. Od tego czasu samochody jeżdżą znacznie szybciej. Nawet tiry, które wcześniej miały problem z podjechaniem pod górkę, teraz mkną bez problemu po gładkiej nawierzchni.
  - Właśnie z powodu pędzących aut nie dam rady przeprowadzić bydła przez szosę. Innej drogi do swego pola nie mam - narzeka hodowca.

  Na przepędzenie 60 krów Sobolewski potrzebuje od minuty do dwóch. Nie ma szans na to, że przez ten czas nie będzie nikt jechał. Mało tego - ponieważ jest tu łuk drogi, rolnik zauważa auta dopiero, gdy są 200 metrów od niego. Gdy krowy wejdą już na drogę, to mało który kierowca zdąży zahamować.
  - Próbujemy znaleźć najlepsze rozwiązanie tego problemu, jednak nie jest to takie proste - mówi Joanna Wąsiel, rzecznik wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo