Najlepsi w Polsce saperzy rywalizowali we Wrocławiu (ZOBACZ...

  Najlepsi w Polsce saperzy rywalizowali we Wrocławiu (ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA)

  Ewa Wilczyńska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Najlepsi w Polsce saperzy rywalizowali we Wrocławiu (ZOBACZ FILM I ZDJĘCIA)
  1/26
  przejdź do galerii
  Trzynaście pododdziałów wojsk inżynieryjnych Dowództwa Generalnego rywalizuje o tytuł najlepszego wśród najlepszych. Dzisiaj sprawdzano ich umiejętności strzeleckie, a także rozpoznawanie terenu. Jutro czeka ich tak zwana mordercza pętla.
  Saperzy z trzynastu pododdziałów zmagania rozpoczęli od strzelania. W sześcioosobowych drużynach trafiali do tarcz na strzelnicy w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych przy ul. Czajkowskiego. Ci, którzy z sukcesem (większym albo mniejszym) trafili do celu, jechali na dalszą część zawodów na poligon przy ul Obornickiej.  Tam nie sprawność była najważniejsza, ale spryt i intelekt. - Liczy się czas, w jakim żołnierze wykonają zadanie, ale przede wszystkim odpowiednie dopasowanie niezbędnych do wysadzenia danej budowli materiałów wybuchowych - wyjaśnia kapitan Arkadiusz Kulas, odpowiedzialny za sprawdzenie wyników zawodników.

  - Najważniejsza jest współpraca. Każdy wie, jakie zadanie ma wykonać, a wtedy wszystko idzie sprawnie - opowiada dowódca, starszy kapral Marcin Zych z 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów w Dziwnowie. Chwila pracy z taśmą minerską i burza mózgów nad formularzami do zbierania danych i mieli wynik: 8 kg środków wybuchowych i 16 zapalników. Kolejne zadanie: rozpoznanie odcinka drogi na obecność materiałów wybuchowych. - Saperzy muszą mieć to coś, co pozwala im zauważyć na pozór nieistotne szczegóły. Na przykład niewielka rysa na ziemi może świadczyć, że ktoś próbował ukryć kabel od materiałów wybuchowych - tłumaczy kapitan Ewa Nowicka-Szlufik, oficer prasowy z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

  Przed prawdziwym wyzwaniem żołnierze wojsk inżynieryjnych staną jutro. Czeka ich "taktyczna pętla" czy jak sami ją nazywają "mordercza pętla". Na początku bieg na 3000 metrów. Może się wydawać, że to niewiele, ale w pełnym wojskowym rynsztunku zadanie nie jest już takie łatwe. Potem saperzy będą rzucać kołem ratunkowym do celu, obsługiwać łodzie desantowe i rozpoznawać teren na obecność materiałów wybuchowych. Nie zabraknie także sprawdzenia umiejętności orientacji w terenie i nakładania opatrunków.

  W środę żołnierzy czekają już tylko przyjemności. Wręczone zostaną także dyplomy, a zwycięskiej drużynie zostanie przekazany puchar przechodni. Chyba, że znów najlepszy okaże się 16 batalion saperów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, który wygrał zawody w zeszłym roku. A potem czas na świętowanie, bo w końcu kwiecień to Miesiąc Wojsk Inżynieryjnych, a Dzień Sapera przypada już 16 kwietnia.

  Zawody najlepszych oddziałów inżynieryjnych organizowane są we Wrocławiu po raz piąty. Ze względu na funkcję organizatora, drużyna z naszej jednostki nie bierze w nich udziału.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedno pytanie :)

   rr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Broń "osobista" czy przydział z magazynu z terenu szkoły przy tym strzelaniu ? Jak przydział to nie mam pytań zarówno co do strzelców jak i strzelania :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dw

   dw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Trzeciego i dalszych miejsc nie przyznano :) ha ha ha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szukam filmu o saperze

   tedsonski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Saper z Wrocławia, który myli się dwa razy :) Ktoś pamięta sytuację z usuwaniem balona meteorologicznego? Kiedyś był filmik z tej akcji, ale nie mogę go odnaleźć...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Saperzy we Wrocławiu nie maja dobrej opinii

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   W 1973 roku również w ramach ćwiczeń wysadzili w powietrze znajdującą się przy ulicy Kolejowej Halę Targową II, bliźniaczkę tej istniejącej na Piaskowej. W 1975 roku na polecenie niechlubnej...rozwiń całość

   W 1973 roku również w ramach ćwiczeń wysadzili w powietrze znajdującą się przy ulicy Kolejowej Halę Targową II, bliźniaczkę tej istniejącej na Piaskowej. W 1975 roku na polecenie niechlubnej pamięci prezydenta Wrocławia Mariana Czulińskiego saperzy z wrocławskiej Oficerskiej Szkoły Inżynieryjnej wysadzili w "czynie społecznym" w ramach doskonalenia swoich umiejętności również Młyny Klary, które istniały w tym miejscu od XII wieku acz to co wysadzono w powietrze to już były zmodernizowane barokowe budynki z końca XVIII wieku. To dwa negatywne przykłady ale zawsze należy uważnie patrzyć co jakiś nieodpowiedzialny funkcjonariusz czy polityk wymyśli aby saperzy mogli sobie poćwiczyć. Zwłaszcza obecnie gdy Wrocław nie ma odpowiedzialnego, aktywnego i sprawnego miejskiego konserwatora zabytków.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mają świetną opinię

   Cynik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wysadzili to na cacy. Podręcznikowo. To, że decyzja o wysadzeniu była zbrodnią na historii to już nie obciąża saperów ale decydentów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   Rychu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   @wrocławianiN formułuje oczywiście fałszywą tezę.

   Trzeba mieć na uwadze prostą zasadę stanowiącą, że zawsze decydent odpowiada za dające się przewidzieć skutki swojej decyzji, a wykonawca...rozwiń całość

   @wrocławianiN formułuje oczywiście fałszywą tezę.

   Trzeba mieć na uwadze prostą zasadę stanowiącą, że zawsze decydent odpowiada za dające się przewidzieć skutki swojej decyzji, a wykonawca odpowiada tylko za sposób jej wykonania.

   W oparciu o przywołane przykłady wyburzenia Hali Targowej oraz Młynów Klary można postawić tezę, że saperzy wykonali swoje zadanie profesjonalnie.

   Natomiast ocena decyzji o wyburzeniu tych obiektów to zupełnie inna sprawa. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale co mają umiejętności saperów do tego?

   sdf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Takie były czasy. ówczesna władza kazała to wysadzić, to wysadzili, innego wyjścia nie mieli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Każdy saper jest najlepszy

   sdf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Bo jakby był kiepski, to już by go nie było.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama