Nawet 10 mln zł za działkę pod pomnik ofiar katastrofy...

  Nawet 10 mln zł za działkę pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

  Marcin Dobski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nawet 10 mln zł za działkę pod pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej
  1/2
  przejdź do galerii
  Warszawski ratusz jest skłonny zapłacić 5 mln złotych za działkę, u zbiegu warszawskich ulic Trębackiej i Focha, która ma okalać pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej. Pełnomocnik właścicieli terenu twierdzi, że działka jest warta nawet 10 mln zł., a bez zgody jego klientów każde działanie władz miasta jest bezprawne.
  Sprawa budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej komplikuje się. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta podjętą w ubiegły czwartek pomnik ma stanąć u zbiegu ulic Trębackiej i Focha. Okazuje się jednak, że do terenu tego prawo roszczą osoby prywatne. Miasto więc będzie musiało wykupić teren, by móc postawić tam pomnik.

  Nie jest do końca pewne, jak wysoka będzie to suma. Do tej pory komunikaty wyglądały tak, że roszczący sobie prawo do tego terenu przespali ustawowy termin, w którym mogli złożyć wniosek o zwrot terenu i teraz muszą zadowolić się kwotą 5 mln zł, na którą wycenił grunt niezależny rzeczoznawca.
  - Jeżeli postępowanie wskaże, że należy się odszkodowanie drugiej stronie, wtedy my zapłacimy 5 mln zł, na które wycenił ten teren rzeczoznawca. Kwota nie podlega negocjacji i mamy obowiązek jej wypłacenia - mówi AIP z-ca rzecznika Urzędu m.st. Warszawy Agnieszka Kłąb.

  Cała sytuacja nie rysuje się tak łatwo i wbrew zapewnieniom zastępcy rzecznika nadal jest potrzebna zgoda drugiej strony, o którą do tej pory nikt nie zapytał. A ta nie zamierza pozbywać się działki za 5 mln. - Żeby miasto mogło działać legalnie, musi kupić od nas roszczenia do gruntu, ale 5 mln zł nas nie zadowala, bo możemy uzyskać 10 mln zł. Jesteśmy jednak skłonni negocjować. Każde inne zachowanie miasta, niż wykupienie od nas roszczenia do działki, będzie po prostu bezprawne. Póki co formalnie miasto nas o nic nie pytało, tylko mówi o tym w prasie - komentuje sytuację dla AIP mecenas Adam Kuźnicki, pełnomocnik właścicieli działki.

  Miejsce, o które trwa spór jest świetną lokalizacją, a na rzeczonej działce mógłby stanąć budynek z powierzchniami biurowymi i jak twierdzi Kuźnicki nie będzie problemu ze znalezieniem chętnych na zakup terenu. - Zapadła decyzja, że w miejscu gdzie obecnie znajduje się pętla autobusowa, na tym terenie, można postawić budynek. To znaczy, że moi klienci mogą uzyskać przynajmniej drugie tyle, niż 5 mln zł, o czym słyszy się w mediach. Ze względu na szczytny cel, który przyświeca miastu, możemy sprzedać metr kwadratowy za 3 tys. zł, ale możemy też sprzedać go za 5 tys. zł komuś innemu - wyjaśnia mecenas.
  Agencję Informacyjną Polska Press w Urzędzie Miasta poinformowano, że postępowanie w sprawie odzyskania działki, nie zostało przyśpieszone w związku z decyzją o wybudowaniu pomnika. Jest to jedna z tysiąca spraw tego typu, które toczą się w ratuszu. - Procedura odzyskania tej działki toczy się już dłuższy czas, niezależnie od tego co miałoby się tam znaleźć i działania w tej sprawie podjęliśmy zanim się okazało, że będzie tam pomnik - mówi zastępca rzecznika Agnieszka Kłąb.

  Jest to jedna sprawa dotycząca bezpośrednio pomnika - prawna - druga ma podłoże polityczne. Należy wspomnieć, że na taką lokalizację wyraziło zgodę 30 rodzin ofiar katastrofy na specjalnym spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim, podczas którego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, reprezentująca miasto, zaproponowała trzy różne lokalizacje: wspomnianą, ale też pl. Unii Lubelskiej i róg ulic Królewskiej i Marszałkowskiej, przy wejściu do Ogrodu Saskiego. - Gdy my próbowaliśmy się skontaktować z panią prezydent zanim zapadły jakiekolwiek decyzje, odpowiedziała nam z opóźnieniem, że ona nie będzie wskazywała miejsca, w którym ma stanąć pomnik. Po czym to zrobiła - mówi AIP prof. Włodzimierz Bernacki, prezes komitetu społecznego, który zrzesza rodziny ofiar katastrofy. W skład zarządu komitetu oprócz prezesa wchodzą również Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN Januszu Kurtyce, Andrzej Melak - brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka i prof. Michał Seweryński.

  Podczas spotkania z prezydentem 30 rodzin ofiar katastrofy zaakceptowało miejsce, następnie Rada Warszawy podczas nadzwyczajnej sesji w czwartek uchwaliła projekt o lokalizacji. Przeciwko niej byli radni z Prawa i Sprawiedliwości, ale byli w mniejszości i ich zdanie o niczym nie zadecydowało. - Na spotkanie z prezydentem Komorowskim zaproszono przedstawicieli rodzin, ale nie wiem według jakiego klucza. Nie wszyscy, którzy chcieli się wypowiedzieć, zostali zaproszeni. Tym samym podzielono rodziny ofiar na poprawne i niepoprawne politycznie - mówi Bernacki,

  Prawica mówi jasno, że całe przedsięwzięcie wygląda na kampanię wyborczą. - Pytanie, które pojawiło się w środowisku komitetu, to co takiego się zmieniło, że nagle sprawa z pomnikiem i jego lokalizacją nabrała takiego przyśpieszenia. Osoby, które reprezentuję widzą w tym grę polityczną - mówi Bernacki. - Jeszcze rok czy nawet pół roku temu stanowisko pani prezydent Warszawy i prezydenta Komorowskiego brzmiało mniej więcej tak: nie ma uzasadnienia budowy takiego pomnika, bo taki już powstał na cmentarzu powązkowskim. Tym samym im bardziej cofamy się w przeszłość, widzimy negatywną postawę władz wobec inicjatywy z postawieniem pomnika - przypomina Bernacki.

  Rodziny ofiar katastrofy, które zrzesza komitet, nie zgadzają się na zaproponowaną lokalizację i optują za umieszczeniem pomnika na Krakowskim Przedmieściu, do którego z zatwierdzonego miejsca jest około 60 metrów. - Obecny wizerunek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ona pochyla się nad miejscem pamięci ofiar, jest zupełnie inny niż ten, który był jeszcze pół roku temu. Dla mnie jest to zaskakujące i myślę, że jest to element kampanii prezydenckiej, jak i tej jesiennej - kończy profesor Bernacki.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co i skąd te pieniądze?

   troll z Warszawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Przeczytałem artykuł i mało szklak mnie trafił.
   Komuś naprawdę odpier...a.
   Najpierw prezydent Kaczyński na Wawelu, a teraz pomnik Katastrofy.
   Fakt szkoda tych ludzi , którzy zginęli ale żeby od...rozwiń całość

   Przeczytałem artykuł i mało szklak mnie trafił.
   Komuś naprawdę odpier...a.
   Najpierw prezydent Kaczyński na Wawelu, a teraz pomnik Katastrofy.
   Fakt szkoda tych ludzi , którzy zginęli ale żeby od razu pomnik?
   Czy nie ma ważniejszych spraw , które są pilniejsze.
   Na ch..j wydawać tyle kasy na kolejny pomnik?!
   Najpierw wszędzie zostały postawione pomniki JP2 , a teraz nasi "kochani" politycy szykują nam następne kwiatki.
   Chcą pomnika , to niech dadzą na to własne pieniądze.
   Jestem przeciwny stawianiu pomników !!!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po jakiego ch...a nam ten pomnik.

   pik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   I to jeszcze tak drogi. Ten kto chce budowy niech się zrzuci na zakup działki!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lokalizację tego niby pomnika wymyślili i przegłosowali komuchy z PO.

   To na nich spada pełna odpowiedzialność (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   za koszta z tym związane.
   Odnoszę jednak wrażenie, że łapówkarze z PO chcą na tej transakcji skręcić parę milionów "lodów".
   Oni nie mają żadnych skrupułów.
   Nawet na trumnach ofiar Smoleńska...rozwiń całość

   za koszta z tym związane.
   Odnoszę jednak wrażenie, że łapówkarze z PO chcą na tej transakcji skręcić parę milionów "lodów".
   Oni nie mają żadnych skrupułów.
   Nawet na trumnach ofiar Smoleńska zrobili geszeft, a co dopiero na kupnie działki.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   smierdzi

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   czosnkami i bufetowa

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama