Amerykański arsenał jądrowy od ponad pół wieku jest gotowy...

  Amerykański arsenał jądrowy od ponad pół wieku jest gotowy na wojnę. Reportaż z bazy w Minot

  David Taylor

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Baza w Minot. Od lat 60. centra dowodzenia bronią jądrową w USA pozostają w nieprzerwanym pogotowiu, czekając na rozkaz prezydenta
  1/12
  przejdź do galerii

  Baza w Minot. Od lat 60. centra dowodzenia bronią jądrową w USA pozostają w nieprzerwanym pogotowiu, czekając na rozkaz prezydenta ©Fot. Charlie Riedel

  Rosja straszy świat wojną nuklearną. Dziennikarz "Timesa" David Taylor odwiedził bazę sił powietrznych USA w Minot, gdzie mieści się punkt dowodzenia siłami jądrowymi Stanów Zjednoczonych.
  Głęboko pod zaśnieżonym wiejskim krajobrazem na północy Stanów Zjednoczonych dwóch młodych oficerów siedzi we wzmocnionym, betonowym bunkrze, mając pod kontrolą siłę ognia, która wystarczałaby do zniszczenia znacznej części życia na Ziemi.

  CZYTAJ TEŻ: TAJNE SPOTKANIE ELBE GROUP. ROSJANIE GROŻĄ NATO WOJNĄ NUKLEARNĄ, JEŚLI...


  Porucznik Sean Raymond i podporucznik Bradley Jantz, obaj 25-letni, kilka godzin wcześniej rozpoczęli rutynową, 24-godzinną zmianę zamknięci za dwoma zestawami potężnych, żelbetowych wrót grubych na ponad metr, które otwiera się, kręcąc metalowym kołem, niczym podziemny skarbiec w filmie o skoku na bank.

  Podłoga bunkra opiera się na systemie hydraulicznych dźwigni, które mają pozwolić im przetrwać atak jądrowy na Dakotę Północą tak długo, by Stany Zjednoczone mogły odpowiedzieć swoim uderzeniem nuklearnym, jeśli kiedyś do tego dojdzie.

  W pomieszczeniu pełnym staromodnych rurek i zegarów na pulpicie sterowniczym znajdują się wejścia dla kluczy uruchamiających odpalenie pocisków oraz czarny przełącznik z białą strzałką, którą można skierować na dwa ustawienia: "Gotów" i "Odpal".

  Ten dziwny bunkier stanowi pierwszą linię na froncie, który zaniedbywano od dziesięcioleci, ale który nagle nabrał nowego znaczenia w sytuacji rosyjskiej agresji i wzbudzanych przez Iran obaw przed konfliktem jądrowym na Bliskim Wschodzie.

  Porucznik Raymond z Fayetteville w Karolinie Północnej i podporucznik Jantz z Enid w Oklahomie są odpowiedzialni za 10 międzykontynentalnych pocisków balistycznych, prawdopodobnie nakierowanych na Rosję od lat 60. XX w.

  Jednocześnie już od ponad pół wieku 14 innych par oficerów obsługujących pociski balistyczne w podobnych centrach dowodzenia głęboko pod płaskimi polami Karoliny Północnej pozostaje w nieprzerwanym pogotowiu na rozkaz prezydenta.

  W sumie te centra dowodzenia mają pod kontrolą 150 kierowanych pocisków balistycznych Minuteman III stojących w podziemnych, betonowych silosach rozmieszczonych na łuku rozciągającym się na przestrzeni 780 km w pobliżu kanadyjskiej granicy. Każdy z pocisków może przenosić trzy głowice jądrowe.
  Jest wiele działań, zanim przygotuje się pocisk nuklearny do odpalenia. Nikt w pojedynkę nie może tego zrobić
  W naszej podróży na Północ przejeżdżamy obok jednego takiego silosu, ale niewiele wskazuje na to, że w podziemnej, betonowej wyrzutni stoi jeden z ponad 18-metrowych pocisków.

  CZYTAJ TEŻ: CZY PUTIN PÓJDZIE DALEJ, NA UKRAINĘ I PAŃSTWA BAŁTYCKIE? SCENARIUSZ NOWEJ WOJNY


  Około 16 km od kanadyjskiej granicy skręcamy w drogę szutrową i dojeżdżamy do bazy Oscar 1, niewielkiego kompleksu wojskowego z kilkoma budynkami. Na tabliczce na ogrodzeniu widać emblemat 742. Eskadry Rakietowej z łacińskim mottem: "Clavis Pacis" (klucz do pokoju).

  Rozsuwają się staromodne, metalowe kraty, wchodzimy do windy i zjeżdżamy w tajne głębie. Przez potężne wrota i wąski otwór drzwiowy, zwany króliczą norą, wchodzimy do centrum dowodzenia. Wnętrze wygląda bardzo klasycznie: łuszcząca się, szara farba, plastikowe wyposażenie, szafki na dokumenty od podłogi do sufitu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Go Hom

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Niech Amerykanie pocałują Rosję w dupę - wynocha z tąd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rosja straszy...

   x (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   a niewiarygodnie pokojowe USA mają potencjał. Dlaczego nasze media nie podają że samolot USA ostatniej dobry latał w pobliżu portu w Kaliningradzie, skąd został przepędzony przez samolot sił...rozwiń całość

   a niewiarygodnie pokojowe USA mają potencjał. Dlaczego nasze media nie podają że samolot USA ostatniej dobry latał w pobliżu portu w Kaliningradzie, skąd został przepędzony przez samolot sił rosyjskich. Ponieważ samolot sił rosyjskich przeleciał w pobliżu 6 m od samolotu USA, strona USA wniosła skargę do Rosji w tej sprawie. Chodziło zapewne o upranie spodni pilota USA.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby nie ten "amerykański arsenał", to mongolski psychopata z Kremla

   już dawno napadłby i spalił (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   pół Europy.
   Sowiecka dzicz nigdy nie zrezygnowała z podbojów i grabieży.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NO, ale "mongolski psychopata" ani myśli spełniać życzeń USA

   xmen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   i nie napada i nie daje Amerykańcom pretekstu do postrzelania sobie w Europie. A USA zainwestowały w majdan 5 mld USD. Jak dotąd w gruncie rzeczy w to, żeby sobie Putin odebrał Krym.
   I jak tu nie...rozwiń całość

   i nie napada i nie daje Amerykańcom pretekstu do postrzelania sobie w Europie. A USA zainwestowały w majdan 5 mld USD. Jak dotąd w gruncie rzeczy w to, żeby sobie Putin odebrał Krym.
   I jak tu nie lubić Wowoczki :Dzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pakt Warszawski nie istnieje

   wojna.INFO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Mam nadzieję że mimo tych wieloletnich zaniedbań pamiętali żeby nie celować już w Polskę :/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama