Ważne
  Naczelna Rada Lekarska zgłosi pakiet onkologiczny do TK....

  Naczelna Rada Lekarska zgłosi pakiet onkologiczny do TK. "Trzeba go zresetować"

  Tomasz Dereszyński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Naczelna Rada Lekarska zgłosi pakiet onkologiczny do TK. "Trzeba go zresetować"
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Piotr Smolinski

  Naczelna Rada Lekarska chce zbadania przepisów dot. pakietu onkologicznego przez Trybunał Konstytucyjny. - Pakiet onkologiczny trzeba zresetować - powiedział dr Maciej Hamankiewicz, szef Naczelnej Rady Lekarskiej.
  Naczelna Rada Lekarska jednogłośnie podjęła w piątek decyzję w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów wprowadzających pakiet onkologiczny w zakresie dotyczącym wykonywania zawodu lekarza.

  - Od co najmniej roku zabiegamy by minister zdrowia zechciał wsłuchać się w nasz głos. Uwag do pakietu onkologicznego zgłoszono prawie tysiąc, a zaledwie kilka zostało uwzględnionych. Pozostałych nie przeczytał zapewne wcale - powiedział w piątek dziennikarzowi Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

  Prezes dodał w rozmowie z AIP, że wprowadzenie pakietu onkologicznego to nieszczęście dla pacjentów. Nowe przepisy wprowadziły totalną dysfunkcję systemu zdrowia. - To nie jest tak, że to się da naprawić. To trzeba zresetować - powiedział prezes Hamankiewicz.

  Na pytanie dlaczego Naczelna Rada Lekarska nie czeka na wnioski ministra Bartosza Arłukowicza po trzech miesiącach działania pakietu, prezes odpowiedział, że ocena przebiegu eksperymentu nie powinna należeć do ministerstwa, ale do niezależnej instytucji. - Jako strona konfliktu wystąpiliśmy więc o raport do niezależnej kancelarii. Ten raport jest miażdżący dla wprowadzonych rozwiązań.

  Również jednogłośnie Naczelna Rada Lekarska zdecydowała w piątek o skierowaniu do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku z prośbą o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów wprowadzających pakiet onkologiczny dotyczących sytuacji pacjentów oraz trybu legislacyjnego, w jakim uchwalono przepisy.

  Naczelna Rada Lekarska zarzuca projektowi m.in. dyskryminację pacjentów nieonkologicznych, ograniczanie chorym równego dostępu do opieki zdrowotnej, różnicowanie uprawnień lekarzy do diagnostyki i leczenia onkologicznego.

  - Nasza analiza wykazała, że prace legislacyjne nad pakietem były prowadzone w trudnym do uzasadnienia pośpiechu i bez należytej staranności, co poskutkowało spadkiem jakości i przejrzystości stworzonego prawa. Efektem wprowadzonych zmian są wątpliwości co do zgodności ustawy z zasadą równości, skutkujące dyskryminacją pacjentów i lekarzy czy brakiem równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W przypadku lekarzy można także mówić o nadmiernej ingerencji w swobodę wykonywania zawodu – podkreślił dr Tomasz Zalasiński, jeden autorów raportu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo