Dutkiewicz: Wrocław za 100 lat? Globalna metropolia. Czysta...

  Dutkiewicz: Wrocław za 100 lat? Globalna metropolia. Czysta i zielona

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dutkiewicz: Wrocław za 100 lat? Globalna metropolia. Czysta i zielona
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Paweł Relikowski

  - Życia za sto lat nie da się dziś przewidzieć. A tak dla zabawy, to z całą pewnością będziemy szczęśliwi, piękni i bogaci. Wrocław będzie globalną metropolią, czystą i zieloną - mówi o przyszłości Wrocławia prezydent Rafał Dutkiewicz. W piątek zamknięto kapsułę czasu, która zostanie zamurowana w fundamentach wrocławskiego Muzeum Centrum Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej. Do kapsuły trafiło m.in. piątkowe papierowe wydanie "Gazety Wrocławskiej". A w nim nasz list do wrocławian przyszłości.
  Za sto lat nas, przygotowujących dla Państwa ten artykuł, już nie będzie. Wrocławianie z 2115 roku – jak się macie? Czy jeździcie tramwajem na Nowy Dwór i Psie Pole? A może wsiadacie do metra? Jakie inwestycje powstały we Wrocławiu na przestrzeni wieku? Zorganizowaliśmy igrzyska olimpijskie (te prawdziwe, nie sportów nieolimpijskich)? Jesteśmy bogatym, wielokulturowym centrum czy zaściankiem? Mówi o nas cały świat?

  Sto lat to bardzo dużo czasu. Dziś, w piątek 10 kwietnia 2015 roku, zostanie przygotowana kapsuła czasu, która następnie trafi do fundamentów nowego wrocławskiego Muzeum Centrum Zajezdnia, opowiadającego powojenną historię miasta. Wystawy znajdą się w budynku dawnej zajezdni autobusowej.

  Być może wiek po tych wydarzeniach ktoś taką kapsułę odkopie? Pobawmy się w jasnowidzów.
  – Przewidywanie przyszłości zawsze było trudnym zadaniem, a dziś jest karkołomnym. Doświadczenie uczy, że rzeczywistość zaskakuje nas zbyt często, by można było coś przewidzieć, a świat rozwija się w kierunkach, których kilkadziesiąt lat temu nigdy byśmy sobie nie wyobrazili – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia A.D. 2015.

  – Zaryzykuję jednak i powiem, że... życia za sto lat nie da się dziś przewidzieć. A tak dla zabawy, to z całą pewnością będziemy szczęśliwi, piękni i bogaci. Wrocław będzie globalną metropolią, czystą i zieloną, czego przyszłym wrocławianom życzę z całego serca – powiedział „Gazecie Wrocławskiej” Rafał Dutkiewicz.

  Dziś wrocławianie czują się wrocławianami, choć równo 70 lat temu prawdziwych wrocławian nie było. Każdy był tu obcy, a zamieszkujący Breslau Niemcy zostali przesiedleni na zachód. Jak będzie za sto lat?

  – Wrocław za sto lat będzie miastem otwartym. Nie mam wątpliwości, że jeśli na przeszkodzie nie staną nam kataklizmy, zmieni się w prawdziwą europejską metropolię. Miasto będzie międzynarodowym tyglem, w którym zmieszają się różne kultury. Już dziś na ulicach słyszę nie tylko angielski i niemiecki, ale często hiszpański, koreański czy ukraiński. Będąc w Londynie, wyszedłem odetchnąć świeżym powietrzem i za płotem zauważyłem przesuwający się od prawej ku lewej turban. Okazało się, że po sąsiedzku mieszkał sikh, który akurat kosił trawę. Zacząłem się wtedy zastanawiać, czy coś podobnego byłoby możliwe we Wrocławiu – mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

  – Zapewne nie będzie malała fala imigrantów. Język będzie ewoluował, pojawi się więcej obcych wtrąceń. Sto lat to ogromny odstęp czasu. Otwarcie przygotowanej dziś kapsuły za sto lat będzie niezwykle interesujące dla potomnych – podsumowuje dr Maciej Łagiewski.

  Jak wyobrażają sobie Wrocław jego mieszkańcy? – Za sto lat moje wnuki i prawnuki będą mieszkać w nowoczesnym, cybernetycznym Wrocławiu pełnym nowinek techniki. Mam tylko nadzieję, że Stare Miasto zostanie takie, jakie jest, a władze przez sto lat będą dbały o restaurowanie zabytków – przewiduje Aleksandra Kamińska, wrocławianka.

  Podobne kapsuły czasu były już otwierane w przeszłości.
  – Szczyt elewacji wschodniej ratusza wieńczy kula. Podczas renowacji elewacji otworzyliśmy tę kulę, w której znajdowały się ślady renowacji ratusza na przestrzeni wieków. Była tam tabliczka z XVI wieku wykonana przez wrocławskiego złotnika, na której został wymieniony skład rady miejskiej. Podczas kolejnych renowacji w XVIII i XIX w. dopisywano tam kolejne daty. W kuli umieszczono też osobne, grawerowane płytki z końca XIX w. i z lat 30. XX w. W mniejszym pojemniku znaleźliśmy monety różnych nominałów: marek, talarów czy dukatów, a także wydania specjalne gazet z tego okresu, w których znalazły się informacje o ważniejszych wydarzeniach w mieście – opowiada dr Łagiewski.

  Ciekawszym znaleziskiem było odkopanie kamienia węgielnego pod dawną wagą na zachodniej pierzei Rynku przy wejściu do Sukiennic. W tamtym miejscu stanął w latach 40. XIX w. pomnik Fryderyka II Wielkiego. Pod pomnikiem umieszczono kapsułę upamiętniającą wojny i przejęcie Śląska przez Prusy.

  – Znajdowały się tam gazety, m.in. pierwsza śląska gazeta ukazująca się od lat 40. XVIII wieku, ale też całe roczniki gazet z XIX w. Były pokryte mazią dla zabezpieczenia ich przed skutkami upływu czasu. Z informacji w nich zawartych wynikało, że Wrocław był prawdziwie europejski. Na łamach odnajdywaliśmy nawet polskie i francuskie reklamy firm z centrum Wrocławia, polecające produkty pochodzące prosto z Londynu lub Paryża. Znajdowały się tam również monety z czasów Fryderyka Wielkiego, jak i z XIX wieku, oraz akt honoracyjny pomnika – opowiada dr Łagiewski.

  Wbudowano też wiele kamieni węgielnych: ostatnio pod budową Stadionu Miejskiego czy Narodowego Forum Muzyki.
  – W 2000 roku na klatce schodowej we wnętrzu ratusza umieściliśmy tablicę z cytatem z renesansowego łacińskiego opisu Wrocławia autorstwa Bartholomeusa Steina. Za tablicą wmurowaliśmy kapsułę, w której znalazły się wydania lokalnych gazet, informatorów miejskich, przewodników, monety, banknoty i znaczki pocz-towe – opowiada dr Maciej Łagiewski.

  Czytaj także

   Komentarze (65)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paranoja

   Zenon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jak się siedzi tyle lat na tyłku i bierze ładną kase to się w głowie przewraca, a tym czasem następne pokolenie szykuje się do wyjazdu na emigrację!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ......

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Widzę ten naród biegnący do Narodowego Forum Muzyki albo na stadion.
   Biegną po kamień węgielny, bo nie będą mieli czym palić w piecu

   Biegnąc będą w Rynku mijać kolumnę z Dutkiewiczem postawioną...rozwiń całość

   Widzę ten naród biegnący do Narodowego Forum Muzyki albo na stadion.
   Biegną po kamień węgielny, bo nie będą mieli czym palić w piecu

   Biegnąc będą w Rynku mijać kolumnę z Dutkiewiczem postawioną przez Niemcówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zielony mech porośnie membranę

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Będzie więcej zieleni bo za 100 lat na stadionie wyrosną wielkie palmy i będzie się płacić za wejście do tego ogrodu botanicznego. Będzie można też patrzyć na sadzawkę pod stadionem ze sztucznymi...rozwiń całość

   Będzie więcej zieleni bo za 100 lat na stadionie wyrosną wielkie palmy i będzie się płacić za wejście do tego ogrodu botanicznego. Będzie można też patrzyć na sadzawkę pod stadionem ze sztucznymi kaczuszkami.Ludzie będą się kłócić za której z 10 kadencji uzurpatora zaczął się upadek miasta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wrócimy do niewolnictwa

   wrocławiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Jesteśmy zaściankiem, bo zamykamy się na słoików, którzy tu nie płacą podatków a niszczą zieleń i zatruwają środowisko swymi samochodami.

   Co się zmieni za 100 lat?
   Nic pozytywnego .
   Przez 25 lat...rozwiń całość

   Jesteśmy zaściankiem, bo zamykamy się na słoików, którzy tu nie płacą podatków a niszczą zieleń i zatruwają środowisko swymi samochodami.

   Co się zmieni za 100 lat?
   Nic pozytywnego .
   Przez 25 lat nie dali rady zbudować głupich ścieżek rowerowych.
   Nie ma nawet jednej ciągłej aby przejechać z jednego końca miasta na drugi.
   Chodniki które zbudował Gierek za pożyczki już się kruszą od kwaśnych deszczy
   Czy przybędzie jakaś ważna droga?Nie.
   Czy układ kolejowy się zmieni? Nie
   Czy przybędzie zieleni? Nie bo ta co Niemcy nasadzili zostanie wycięta lub się połamie ze starości.
   Czy mieszkańcy założą warsztaty i sklepy rodzinne? Nie.
   Za 100 lat będziemy parobkami u Niemców.
   Czy więcej tramwai da się wcisnąć na tory?Nie bo te niemieckie się rozlecą pod naciskiem zbyt ciężkich tramwai.
   Wzrośnie armia urzędników, którzy nic nie produkują a tylko pomagają obcym firmom wyciągać pieniądze polskim obywatelom.Wzrosną zarobki ale jeszcze szybciej koszty utrzymania.
   Stworzona zostanie armia niewolników którzy będą mieli spięty budżet na zero, więc często będą zmuszeni dorabiać.
   Nastąpi rozwarstwienie społeczne a kto straci pracę szybko może trafić poza nawias gdy banki odbiorą dom za nieterminowe spłaty rat.
   Wzrośnie armia bezrobotnych, liczba samobójstw, rozmaite patologie jak gangi uliczne.
   Spora część ludzi będzie żyła z kradzieży i rozboju co często będzie zamieniane na wieloletnie wiezienia zwykle w placówkach prywatnych.Wszędzie będą płoty i kamery.
   Krowę będzie można oglądnąć tylko w zoo, jak i wiele innych gatunków jak np ptaki.
   Islamistów będzie 20-30% i będą częste zamieszki.
   Wielu mieszkańców ucieknie z tego piekła na wieś.

   Jest jednak szansa, że będzie lepiej jeśli wybuchnie wojna i wszystko wyrówna.Nieliczni co przeżyją będą równi i wezmą się za odbudowę.
   Ostanie 20 lat pokazały że ludzie uciekli z podwórek i zamknęli się w domach jak w bunkrach. Rodziny się zmniejszyły a do bunkrów dostarczana jest papka medialna piorąca ich mózgi aby utrzymać armię niewolników. Przejęto przemysł, banki, media.Niedlugo będą zmniejszać emerytury. Oddamy kolej. LOT, kopalnie, stocznie, żeglugę.Jak murzynów będą nas wcielać do armii i wysyłać po ropę np. do Iranu.Opodatkują chodzenie do kościoła.Służba zdrowia będzie prywatna, na studia będzie się cała rodzina składać abo będzie cyrograf dla banku.Wprowadzą dodatkowy język urzędowy.Będą inwigilować każdy krok. Będą decydować jaki zawód kto ma wykonywać i kto opiekować dziećmi w kibucu.Aborcja i eutanazja będzie normą.Dożywotni więzień będzie miał prawo się otruć.
   Co będzie lepsze? Chyba tylko masowe imprezy czyli igrzyska dla tłuszczy.Będą auta autonomiczne i racjonowana benzyna.Będą indywidualne maski na twarz czyszczące powietrze.Woda pitna i tlen będą w cenie.Będą punkty zbiorowego żywienia, bo nie będzie czasu na gotowanie.Część pracy będzie się wykonywać w domu aby nie tracić czasu na dojazdy.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2115 r.

   tantus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Ja wiem, jak w 2115 r. będzie wyglądał Wrocław. Książe Ryszard XIV z dynastii Dutkiewiczów ogłosi, że w ciągu najbliższej dekady wybuduje obwodnicę Leśnicy, utworzy Szybką Kolej Miejską, zbuduje...rozwiń całość

   Ja wiem, jak w 2115 r. będzie wyglądał Wrocław. Książe Ryszard XIV z dynastii Dutkiewiczów ogłosi, że w ciągu najbliższej dekady wybuduje obwodnicę Leśnicy, utworzy Szybką Kolej Miejską, zbuduje tramwaj na Nowy Dwór, Psie Pole, Jagodno i Pracze Odrzańskie. Aha, no i zorganizuje Igrzyska Galaktyczne w 2135 r.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie będzie nas, będzie las

   Camil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Z pewnością będzie czysto i zielono, przecież miasto się systematycznie wyludnia a a następny artykuł wieści mu w przyszłości los bankrutującego Detroit, gdzie wyburza się właśnie całe kwatery...rozwiń całość

   Z pewnością będzie czysto i zielono, przecież miasto się systematycznie wyludnia a a następny artykuł wieści mu w przyszłości los bankrutującego Detroit, gdzie wyburza się właśnie całe kwatery dawnych dzielnic mieszkaniowych. Gdy padną resztki zakładów pracy a wskutek niżu demograficznego w mieście zostanie jedna lub dwie uczelnie, nie będzie nas, ale będzie las.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za !00 LAT to Wrocław

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   będzie powoli wychodził z długów po Panu Rafale

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy za sto lat ITS jeszcze będzie się uczył?

   czy może wreszcie zda do drugiej klasy? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prawo

   Temida (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Mam nadzieje, że za sto lat obecne władze miasta będą ciągle jeszcze w więzieniu za swoją przestepczą działalność !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za 100 lat

   Cv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Za 100 lat bedziemy mowic po niemiecku, albo rosyjsku, albo wogole nie bedziemy mowic bo nas nie bedzie. Beda tylko lasy i tereny lowieckie tak jak chcial Hitler zrobic z terytorium Polski.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama