Nowa Ruda: Radny orze jak może? To teraz straci mandat

  Nowa Ruda: Radny orze jak może? To teraz straci mandat

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rada gminy Nowa Ruda zajmie się 23 marca problemem dzierżawienia majątku gminnego

  Rada gminy Nowa Ruda zajmie się 23 marca problemem dzierżawienia majątku gminnego ©Dariusz Gdesz

  Zapowiadają się spore zmiany w radzie gminy Nowa Ruda, bo dojdzie do wyborów uzupełniających. Powód? Co najmniej dwóch radnych korzysta z mienia gminnego wbrew obowiązującemu prawu.
  Rada gminy Nowa Ruda zajmie się 23 marca problemem dzierżawienia majątku gminnego

  Rada gminy Nowa Ruda zajmie się 23 marca problemem dzierżawienia majątku gminnego ©Dariusz Gdesz

  Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie terytorialnym radni nie mają prawa korzystać z majątku gminy, w której sprawują swój mandat, i wykorzystywać go do prowadzenia działalności gospodarczej.
  Oznacza to, że nie mogą na przykład dzierżawić lokali (z wyjątkiem mieszkań komunalnych), gruntów lub zasiadać w zarządach instytucji podległych gminie.

  Od czasu złożenia ślubowania każdy z nich ma trzy miesiące na rezygnację z dzierżawy. W przeciwnym razie jego mandat wygasa. W gminie Nowa Ruda termin ten minął 28 lutego.

  Tymczasem radny Krzysztof Malec jak gdyby nigdy nic dzierżawi około 20 hektarów gminnych gruntów, użytkowanych jako łąki i pastwiska. Co więcej, za każdy hektar pobiera 800 zł unijnej dopłaty.

  - Nie wiedziałem, że nie wolno - broni się Malec. Jest rolnikiem, a jego gospodarstwo zaliczane jest do największych w gminie. Twierdzi, że z dzierżawionego majątku komunalnego korzysta od wielu lat. Dzisiaj ma problem.

  - Nie mogę zrezygnować z tej ziemi. Raczej zrezygnuję z mandatu - zapowiada Malec.

  Inaczej do sprawy podchodzi radny Henryk Srokowski. Nie widzi żadnego problemu. Dzierżawi od gminy hektar.

  - To ziemniaka posadzę, to marchewkę. Tak na własny użytek. Nie mieć ziemi to głupio - mówi Srokowski. Nie ukrywa, że bierze dopłaty unijne.

  - Nie wolno? Nikt mi nie powiedział, że nie wolno. Ale to żaden problem. Najwyżej córka dzierżawę weźmie - mówi z rozbrajającą szczerością.

  Nie wolno? Nikt mi nie powiedział, że nie wolno. Ale to żaden problem. Najwyżej córka dzierżawę weźmieBogdan Tarapacki, przewodniczący noworudzkiej gminy, jest zdziwiony niewiedzą radnych. - Mówiłem o tym na początku kadencji. Dziwię się, że dzisiaj radni tego nie pamiętają - twierdzi Tarapacki.

  Joanna Trojan-Klęska, szefowa Wydziału Nadzoru i Kontroli w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim, podkreśla, że to na przewodniczącym rady gminy spoczywa obowiązek wyjaśnienia całej sprawy.

  - Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego i stwierdzeniu naruszenia przepisów ustawy rada gminy powinna podjąć uchwałę o wygaśnięciu mandatu radnego - dodaje Joanna Trojan-Klęska.

  A to oznacza powtórne wybory w okręgu, z którego pochodzi radny, który utracił mandat.

  Czy w gminie Nowa Ruda dojdzie do powtórnego głosowania? Rada gminy ma się zająć tą sprawą 23 marca na swojej sesji.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama