Beata Kempa: Bronisław Komorowski już się chyba nie nauczy...

  Beata Kempa: Bronisław Komorowski już się chyba nie nauczy prowadzenia polityki zagranicznej

  Marcin Dobski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent Bronisław Komorowski przebywa na Ukrainie, gdzie m.in. wystąpił w parlamencie. Zapewniał naszych wschodnich sąsiadów, że Polska będzie się starać, by Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła na operację pokojową polskich żołnierzy na Ukrainie. - Prezydent nie umiał, nie umie i już pewnie się nie nauczy prowadzić polityki zagranicznej - skomentowała dla Agencji Informacyjnej Polska Press posłanka Beata Kempa.
  Beata Kempa

  Beata Kempa ©fot. Bartek Syta

  W środę po raz pierwszy w historii prezydent Polski pojawił się w ukraińskim parlamencie. Bronisław Komorowski zapewnił wschodnich sąsiadów, że Polska będzie się starać żeby Rada Bezpieczeństwa ONZ zezwoliła na operację pokojową polskich żołnierzy na Ukrainie. Słowa poparł Petro Poroszenko, głowa ukraińskiego państwa, który twierdzi, że jest to optymalne rozwiązanie i powinno przynieść deeskalację konfliktu.
  - Przede wszystkim Ukrainie potrzebne jest wsparcie organizacyjne. Bez ustabilizowania sytuacji organizacyjnej w kraju, Ukraina nie będzie w stanie wygrać żadnego konfliktu. Natomiast słowa prezydenta - powiedziała Kempa.

  Na ile jest więc realny i przemyślany pomysł, żeby ONZ zezwoliło na pomysł prezydenta Polski? - Pojawia się pytanie czy przed wystąpieniem prezydent w ogóle z kimś omawiał ten pomysł. Z parlamentem na pewno nie. Formułowanie takich myśli powinno być wcześniej bardzo solidnie przedyskutowane, zanim takie słowa ujrzą światło dzienne. Wygląda mi to na radosną twórczość prezydenta - mówi posłanka Beata Kempa.

  Prezydent powiedział, że Polska nie uchylałaby się od uczestnictwa w ewentualnej operacji pokojowej, ale jednocześnie zastrzegł, że będzie trudno do tego doprowadzić. Zgodę bowiem musi wyrazić Organizacja Narodów Zjednoczonych. Taki pomysł musiałby składać się z dwóch etapów. Pierwszym byłoby przygotowanie odpowiedniej decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ poprzedzone konsultacjami stałych członków Rady. Drugim etapem byłoby przygotowanie i bezpośredni udział kontyngentu pokojowego w konkretnych operacjach.

  - Żeby zrealizować taki plan jest potrzebna zgoda Rady Bezpieczeństwa ONZ, czyli też Rosji, która jest stroną konfliktu - mówi AIP dr Romuald Szeremietiew, szef Biura Inicjatyw Obronnych.

  - Spoglądam na ten pomysł bez przekonania. Moim zdaniem nie ma zupełnie żadnych szans na jego realizację. Co innego gdyby NATO zdecydowało się na obecność wojsk na Ukrainie, żeby wesprzeć państwo aspirujące do wstąpienia w ich szeregi. Myślę, że jednak za dużo wymagam. Nikt w NATO nie podejmie takiej decyzji, bo byłaby to bardzo konfliktowa sytuacja wobec Moskwy. Aczkolwiek Ukraina mogłaby wtedy czuć się zupełnie bezpiecznie - kończy Szeremietiew.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ważne żeby Zbyś uczył się na swoich błędach.

   Zgłoś naruszenie treści

   Polska Times
   Ziobro chce dyscyplinarki dla Tulei. A żołnierz AK mówi o torturach w stalinowskich więzieniach Data dodania: 2013-01-07 18:02:04 Ostatnia aktualizacja: 2013-01-08 09:34:02...rozwiń całość

   Polska Times
   Ziobro chce dyscyplinarki dla Tulei. A żołnierz AK mówi o torturach w stalinowskich więzieniach Data dodania: 2013-01-07 18:02:04 Ostatnia aktualizacja: 2013-01-08 09:34:02
   Złożenie wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Igora Tulei, który uzasadniając wyrok ws. kardiochirurga Mirosława G. skrytykował działania CBA i prokuratury, porównując je do metod z okresu stalinowskiego, zapowiedział w poniedziałek w Krakowie szef SP Zbigniew Ziobro. "W związku ze znieważeniem pamięci oficerów i żołnierzy Polski Podziemnej, prześladowanych przez aparat represji UB, oraz znieważonych prokuratorów i funkcjonariuszy CBA, kieruję wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pana sędziego Igora Tulei do prezesa Sądu Okręgowego w warszawie oraz ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina" - powiedział dziennikarzom Ziobro. B. minister sprawiedliwości zapowiedział, że wniosek - po konsultacji z prawnikami - zostanie złożony w ciągu kilku najbliższych dni. Podobny wniosek zapowiedział w poniedziałek b. szef CBA, poseł PiS Mariusz Kamiński. Ziobro poinformował, że jego inicjatywa jest jednocześnie odpowiedzią na apel w tej sprawie, z jakim zwrócił się do niego ppłk Franciszek Oremus, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Więźniów Politycznych w Krakowie. W apelu, podpisanym przez ppłk. Oremusa podczas konferencji, stwierdził on, że jest "oburzony słowami sędziego Igora Tulei, że 'działania prokuratury i CBA w sprawie dr. Mirosława G. budzą skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z czasów największego stalinizmu'". "Takie porównanie to świadectwo albo braku elementarnej wiedzy, albo politycznego cynizmu sędziego" - napisał ppłk Oremus.

   Gazeta Krakowska 19.09.1992r.
   Franciszek Oremus - zawieszony
   W związku z brakami w dokumentacji dotyczącej działalności kombatanckiej dotychczasowy przewodniczący komisji weryfikacyjnej b.ZBOWiD por. Franciszek Oremus został zawieszony w prawach członka komisji.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Xzdrajca

   bart (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   ten wasz niby prezydent to zwykły pajac i zdrajca narodu, nakazała kanalia pracować do 67 ,za to go nienawidzę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Och!

   rere (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Och Kempa, Kempa, Kempa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   litośći !!!

   lipo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   nie eksponujcie tego obrzydliwego babska z ciągle tłustymi włosami .Na sam widok tej "pani " w TV mam odruch wymiotny .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiedziałem ze ona jeszcze żyje!

   ale-brzytka-morda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   niestety...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja tez nie wiedzialem.

   Zyczliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Polubilem Cie ,za poczucie humoru.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama