Pięć projektów ustawy o in vitro w Sejmie. Czym się różnią?...

  Pięć projektów ustawy o in vitro w Sejmie. Czym się różnią? [VIDEO]

  Leszek Rudziński (AIP)/X-News/AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Pięć projektów ustawy o in vitro w Sejmie. Czym się różnią? [VIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Jakubowski

  Sejm rozpatrzy w czwartek aż pięć projektów ustawy regulującej zasady wykonywania zapłodnienia pozaustrojowego i przechowywania zarodków. Poza propozycjami obecnego rządu, swoje rozwiązania zgłosiły Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Twój Ruch. Poszczególne ugrupowania mają odmienne poglądy na to, kto może korzystać z metody in vitro i jak traktować niewykorzystane zarodki. Zgodne są natomiast co do kar za ich uśmiercanie.

  X-News/AIP

  Liczba złożonych projektów nowelizacji ustawy o in vitro świadczy o tym, że poszczególne partie zdają sobie sprawę, jakie emocje wzbudza ten temat wśród opinii publicznej. - Ugrupowania, zarówno prawicowe, jak i lewicowe, zamiast próbować rozwiązać problem chcą zaznaczyć swój światopogląd, bazując na emocjach Polaków – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Julia Pitera.
  Posłanka PO podkreśla, że in vitro jest metodą wykorzystywaną w Polsce od ćwierć wieku i należy ją w końcu uregulować. - Jeśli ktoś myśli, że zakazanie in vitro załatwi sprawę jest w błędzie. Ci którzy nie popierają tej metody i tak z niej nie skorzystają, a ci którzy nie będą mieli możliwości skorzystać z niej w Polsce zrobią to bez problemu za granicą – dodaje Julia Pitera. - Platforma przez 8 lat nie zajęła się tak ważną sprawą jaką jest in vitro – oponuje w rozmowie z AIP poseł Dariusz Joński z SLD. - PO skopiowała nasz projekt i powinna zagłosować na oryginał, a nie na swoją kopię. Platforma przez ostatnie 10 lat klękała przed naszym episkopatem i dlatego ustawa o in vitro wciąż nie jest rozwiązana – dodaje Joński.

  Rząd przyjął projekt ustawy zakładający, że z zapłodnienia in vitro mogą korzystać małżeństwa i osoby pozostające w związku nieformalnym (po przedstawieniu zaświadczenia o wspólnym pożyciu), które przez rok leczyły niepłodność innymi metodami. Nowelizacja ustawy zabraniałaby tworzenia zarodków w innym celu niż zapłodnienie pozaustrojowe. Zapłodnionych mogłoby być najwyżej sześć komórek jajowych. Jednak, gdy kobieta ukończyłaby 35 lat lub wraz z niepłodnością cierpi na inną chorobę, liczba stworzonych zarodków może być większa. Ta sama zasada obowiązywałaby, gdy zapłodnienie pozaustrojowe nie powiodło się dwa razy.

  Projekt rządu zakazuje testowania embrionów w celu dokonania wyboru płci przyszłego dziecka, chyba że wybór taki pozwalałby uniknąć ciężkiej choroby dziedzicznej związanej z płcią. Niewykorzystane zarodki będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Zakazane ma być ich niszczenie, jeśli są zdolne do prawidłowego rozwoju. Grozić ma za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

  Drugim rozpatrywanym projektem będzie projekt PiS o ochronie genomu i embrionu ludzkiego, który zakazuje tworzenia embrionów ludzkich poza organizmem kobiety. Kontynuowane byłyby jedynie te procedury in vitro, które zostały rozpoczęte (embriony już powstały poza organizmem kobiety) i tylko na podstawie zezwolenia prezesa Urzędu ds. Biomedycyny (powstanie takiego stanowiska zakłada zgłoszona nowelizacja ustawy).

  W przeciwieństwie do rządowej ustawy projekt PiS przewiduje, że już istniejące embriony mogą być przeniesione tylko do organizmu genetycznej matki, nawet jeśli genetyczny ojciec lub mąż matki wycofa swoją zgodę.

  Na implantację (przeniesienie) embrionu do ciała kobiety innej niż genetyczna matka wyrazić zgodę musiałby sąd opiekuńczy, który w wyjątkowych przypadkach może się także zgodzić na implantację embrionu do ciała niezamężnej kobiety – po wcześniejszej opinii specjalistycznej placówki dotyczącej ,,kwalifikacji osobistych” i ,,postawy rodzicielskiej” potencjalnej matki. Za spowodowanie śmierci embrionu Prawo i Sprawiedliwość przewiduje karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   webinarium

   Pola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy w tym webinarium każdy może wziąć udział? Na pewno rozwieje to wiele wątpliwości odnośnie ustawy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dyskusja

   Kaśkaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wszyscy zainteresowani tym, jak obecnie będzie wyglądać ustawa polecam zajrzeć tutaj. bezpłatne webinarium na ten temat http://invimed-webinarium.gr8.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama