Wozić się luksusowo jak polski urzędnik

  Wozić się luksusowo jak polski urzędnik

  Maciej Badowski (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Najwięcej luksusowych aut mają resorty obsadzone przez PSL. Samo ministerstwo gospodarki dysponuje 11 mercedesami klasy E. Skarb państwa 6 limuzynami audi A6.
  Wozić się luksusowo jak polski urzędnik

  ©Fot. Mariusz Kapala

  Ministerstwo Finansów bardzo skrupulatnie rozlicza przedsiębiorców z eksploatacji samochodów służbowych do celów prywatnych. Nierzadko kończy się to nałożeniem na nich niemałej grzywny. Jednak sami skrzętnie wykorzystują luki w przepisach, które ich akurat nie dotyczą. Ile zatem zwykły konsument musi wydać, żeby móc podróżować jak minister? Wraz z początkiem tego roku, w życie weszła nowelizacja, która wprowadziła zasady dotyczące przychodu pracownika z tytułu wykorzystywania auta służbowego do celów prywatnych. Przychód będzie rozliczany na zasadzie ryczałtu, jego wysokość uzależniona będzie od pojemności silnika samochodu. Dla pojazdów o pojemności silnika do 1600 cm3 przychód wynosić będzie 250,00 zł, natomiast dla tych, o pojemności przekraczającej 1600 cm3, wynosić on będzie 400,00 zł.
  Jeżeli pracownik wykorzystywać będzie samochód prywatnie tylko przez część miesiąca, to wartość nieodpłatnego świadczenia wynosić będzie 1/30 odpowiedniej dla danego pojazdu kwoty ryczałtu za każdy dzień prywatnego używania samochodu.

  Zaproponowany ryczałt ma ułatwić przedsiębiorstwom i podatnikom rozliczenie używania samochodu poza pracą. Tak sytuacja wygląda w przypadku „zwykłych” przedsiębiorców. Urzędnicy zdaje się mają do tej sprawy nieco inne podejście. Wiele instytucji państwowych dopuszcza korzystanie z samochodów służbowych do celów prywatnych, traktując dojazd do pracy i po pracy do domu lub wyjazdy na święta do rodzinnych miejscowości jak służbowe. Zapis taki można znaleźć w ich regulaminach. W tej sprawie interweniował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców(ZPP)- Sprawdzamy sektor publiczny, ponieważ wymagamy jego przejrzystości oraz zastosowania zasad równych wobec innych grup społecznych - mówi Cezary Kaźmierczak prezes ZPP. - Nie może być tak, że przedsiębiorca opodatkowuje siebie i swoich pracowników za korzystanie z samochodu służbowego, a politycy, samorządowcy i urzędnicy są traktowani w sposób szczególny jeżdząc służbowymi samochodami do woli np. na wakacje. Chcemy mieć jasność, jakie przepisy i procedury ich obowiązują- podkreśla Kaźmierczak. W tym celu ZPP wystosował wniosek do ministra finansów Mateusza Szczurka, o udostępnienie informacji dotyczących wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych. Resort do tej pory nie udzielił odpowiedzi.

  Również Fundacja Republikańska przygotowała raport na ten temat. Polscy urzędnicy dysponują flotą 746 samochodów. Dla porównania ich koledzy ze Szwecji nie mają ani jednego, a z Anglii tylko kilka. Roczne utrzymanie prawie 746 samochodów używanych przez same tylko podmioty finansowe (ZUS,MF) wynoszą blisko 15 mln zł rocznie - wynika z analizy fundacji. W przeliczeniu na jedno auto, daje nam to 20 tys. zł. rocznie. Instytucje bardzo niechętnie dzielą się swoimi informacjami na temat wydatkowania pieniędzy podatników przeznaczanych na utrzymanie służbowych samochodów. Na 159 zapytanych przez Fundację instytucji państwowych, odpowiedzi udzieliło zaledwie 51. Ponadto samochody , nie należą do tych najtańszych i nie są to podstawowe wersje danych modeli. Najbardziej luksusowe samochody sa według raportu Fundacji Republikańskiej w resortach PSL-u. W sumie ministerstwa te dysponują 23 Mercedesami klasy E oraz 7 samochodami Audi A6. Te marki, to samochody z segmentu Premium. Dużą popularnością cieszą się również samochody terenowe, klasy SUV i typowo rekreacyjne. Także, ministrowie mogą cieszyć się prywatną podróżą w komfortowych warunkach za dosłownie za kilka złotych. Jeżeli sami chcielibyśmy wypożyczyć taki samochód, jaki mają do dyspozycji ministrowie, np. Skodę Superb, musielibyśmy się liczyć z kwotą sięgającą 200 zł za dzień, dodatkowo musimy zapłacić od 1 tys. zł do 3 tys. zł. kaucji. Łatwo więc policzyć, ile są w stanie zaoszczędzić ministrowie na użytkowaniu służbowych samochodów.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A czy ministrowie czasami nie dostają pensji?

   WLA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy my czasami nie wypłacamy tym przygłupom pensji? Nie stać ich na opłacenie dojazdów do pracy i posiłów? Zwykły pracownik musi sam dojechać do pracy i zabrać kanapki na drugie śniadanie. Może tak...rozwiń całość

   Czy my czasami nie wypłacamy tym przygłupom pensji? Nie stać ich na opłacenie dojazdów do pracy i posiłów? Zwykły pracownik musi sam dojechać do pracy i zabrać kanapki na drugie śniadanie. Może tak jeden minister z drugim zacznie sam płacić za swoje posiłki?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z byłym premierem

   rz-suv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Samochody to pikuś. Ciekawe jak rozliczyć przemiera Tuska z rekreacyjnych, rodzinnych lotów do Gdańska z W-wy w każdy weekend?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO to DNO - afery i korupcja

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   PSL też

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Złodzieje uchwalili złdziejskie prawo dla złodziei (=samych siebie)

   sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Podstawą opodatkowania powinna być kwota w wysokości 1% wartości cennikowej samochodu (plus wyposażenie) tak jak jest w Niemczech.
   Teraz użytkownik małego samochodu (wiekszośc słuzbowych to...rozwiń całość

   Podstawą opodatkowania powinna być kwota w wysokości 1% wartości cennikowej samochodu (plus wyposażenie) tak jak jest w Niemczech.
   Teraz użytkownik małego samochodu (wiekszośc słuzbowych to własnie małe samochody) ma przychód 250 zł a biurwa jeżdząca Audi lub Mercem nie płaci nic albo ma przychód 400 zł.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale jakiego u licha opodatkowania? Płacić podatek za uzytkowanie SWOJEGO auta? Absurd!

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama