Ważne
  W piątek rozpoczął się Przegląd Piosenki Aktorskiej

  W piątek rozpoczął się Przegląd Piosenki Aktorskiej

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Beata Kopcińska uskrzydla anioły, które zatańczą w tym roku na Gali Piosenki Aktorskiej

  Beata Kopcińska uskrzydla anioły, które zatańczą w tym roku na Gali Piosenki Aktorskiej ©Paweł Relikowski

  Kostiumolog Mateusz Stępniak i inni ludzie z ekipy Przeglądu Piosenki Aktorskiej maszerują ulicą Piłsudskiego z dziesięcioma parami anielskich skrzydeł pod pachą. Anioły przechodzą obok salki, gdzie podśpiewuje Kinga Preis, kierując się na poddasze. Są umówieni (bo to sami faceci) na przymiarkę spodni.
  Beata Kopcińska uskrzydla anioły, które zatańczą w tym roku na Gali Piosenki Aktorskiej

  Beata Kopcińska uskrzydla anioły, które zatańczą w tym roku na Gali Piosenki Aktorskiej ©Paweł Relikowski

  - To nie pierwsze skrzydła, jakie szyjemy. Były już w "Betlejem Polskim", "Czarnoksiężniku z Oz", a na przeglądzie robiłyśmy kiedyś anioła z Magdy Kumorek - opowiadają Beata Kopcińska i Danuta Gudra, krawcowe Teatru Capitol. - Te na galę "Anioły w kolorze" z piosenkami Ewy Demarczyk nie były trudne, dwa tygodnie przyczepiałyśmy gęsie pióra na tekturkach z gumkami i tyle - dodają, nie przerywając "krojenia nietoperza".

  Zobacz PROGRAM 32. PPA

  Gdy już przyczepią skrzydła tegorocznym aniołom, to zabiorą się za szycie czarnej rozłożystej sukni dla niemieckiej aktorki Renate Jett, też gwiazdy gali. Nie da się ukryć, że PPA jest w tym roku międzynarodowy i multikulturowy. Na przykład największa gwiazda, Meredith Monk, upiera się, że owszem, przyjechała z Nowego Jorku, ale nie jest Amerykanką, tylko "Jew Bu" - żydowską buddystką.

  - Też jestem buddystą, więc spotkaliśmy się w pokoju w hotelu Wrocław i wraz z wiolonczelistką Ha Yang przez 40 minut wspólnie medytowaliśmy - ujawnia kulisy PPA producent festiwalu Michał Juzoń. - Meredith jest we Wrocławiu drugi raz i świetnie się tu czuje. Często jeździ do synagogi, gdzie spotyka się z przyjaciółką, słynną norweską pieśniarką Bente Kahan.

  Z Meredith Monk i jej liczącym ponad 20 osób zespołem, których spektakl zainagurował Przegląd Piosenki Aktorskiej, nie było żadnych problemów. Po za tym, że zjeżdżali się z całych Stanów: Bostonu, Ohio, Nowego Jorku. Dlatego Michał Pryszczewski, logistyk PPA, wyjeżdżał po nich na lotnisko siedem razy. Cieszy się, że w tym roku szybko się dojeżdża na Strachowice. Choć może tak mu się tylko wydawało, bo po drodze wciąż rozmyślał o historii z australijską piłą.

  - Zjeżdżają do nas z całego świata nie tylko artyści, ale i kilkadziesiąt instrumentów, których transportu trzeba dopilnować i opłacić - opowiada Michał. - Kiedy podaliśmy wymiary piły, na której gra Brigid Connor z zespołu Mrs Bang, i dowiedzieliśmy się, że jej transport z Australii via Singapur, kosztowałby parę tysięcy złotych, byłem załamany. Pomyślałem, że w takim razie wezmę dwieście złotych i kupię taką piłę w Castoramie.

  Zdesperowany logistyk zadzwonił do specjalisty od dziwnych instrumentów - Sambora Dudzińskiego. Ten wytłumaczył mu, że piła do grania kosztuje 4-5 tysięcy złotych i w budowlanych marketach jej nie sprzedają.

  - Uspokoił mnie, że ta piła tylko wygląda jak piła, ale nie ma zębów, więc Brigit ją na pewno przywiezie w bagażu podręcznym, nie będzie kosztów - śmieje się logistyk PPA. O instrumentach wie coraz więcej. Na przykład dowiedział się, że istnieją składane kontrabasy. Niebawem organizatorzy PPA nie będą więc płacić za dodatkowe bilety dla tych pasażerów-instrumentów.

  Z 30-osobowym zespołem gangasta hiphopowców z Moskwy żartów nie było. Zadzwonili załamani, że rosyjscy celnicy zażyczyli sobie 2 tys. euro. Jeśli nie zapłacą, to mogą jechać do Wrocławia, ale dzień po swoim występie.

  Organizatorzy PPA uznali, że odwołanie koncertu byłoby skandalem na skalę europejską i wielkim zawodem dla wrocławian. Postanowili poruszyć niebo i ziemię. Interweniowali w ministerstwie kultury, MSZ, u polskiego ambasadora w Rosji i rosyjskiego w Polsce. No i celnicy odpuścili hiphopowcom i aktorom..
  Spektakl "Cops on Fire" łączący komiks, operę i triki choreograficzne wrocławianie obejrzą na 100 procent. W niedzielę.

  Zobacz PROGRAM 32. PPA

  32. Przegląd Piosenki Aktorskiej
  Wystartował Konkursem Interpretacji Piosenki, koncertami Meredith Monk "Song of Ascension" oraz Michała Litwińca.

  Zmagania młodych wokalistów można było oglądać od godz. 17 w Centrum Kongresowym przy Hali Ludowej.

  Podczas 10 dni festiwalu zaprezentuje się kilkuset artystów z całego świata.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo