Eric Metaxas: Racjonalizm i wiara nie wykluczają się. Nie...

  Eric Metaxas: Racjonalizm i wiara nie wykluczają się. Nie wszystko da się ogarnąć rozumem

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Europa musi przestać udawać, że religii nie ma, bo to kłamstwo. Nowa religia, którą staje się sekularyzm, nie będzie odpowiedzią na islamski fanatyzm - mówi Eric Metaxas, autor książki "Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie".
  Eric Metaxas: Europa stara się z sekularyzmu uczynić nową religię. Ale tak się nie da

  Eric Metaxas: Europa stara się z sekularyzmu uczynić nową religię. Ale tak się nie da ©Fot. Bartek Syta

  Czym jest cud? Jak można go zdefiniować?
  Ha, gdybym to ja wiedział? Każdy określa to inaczej, do tej pory nie udało się stworzyć uniwersalnej definicji.

  Pan właśnie wydał książkę o cudach. Co Pan za nie uznał?
  Szukałem najprostszej odpowiedzi na to pytanie. I uznałem, że najlepiej odwołać się do Nowego Testamentu, gdzie cud uważa za znak. To chyba najtrafniejsze określenie. Cud jest bowiem znakiem, jaki otrzymujemy od Boga. Bo też gdy czytamy Biblię, widzimy, że cuda nie były cudownymi zjawiskami, które tak po prostu się zdarzały. To były zdarzenia zsyłane przez Boga w określonym momencie. Świetnym przykładem jest na przykład cud rozstąpienia się Morza Czerwonego przed Izraelitami uciekającymi przed armią egipską.
  Czemu akurat morze rozstąpiło się w tej, a nie w innej chwili? Bo Bóg w ten sposób chciał powiedzieć Izraelitom: jestem z wami, jestem dla was, chcę wam pomóc potęgą, jaką dysponuję. Tak samo jest ze wskrzeszeniem Łazarza. Przecież Jezus mógł go uzdrowić, zanim ten umarł. Ale on wolał poczekać na pogrzeb - a dopiero potem, po czterech dniach, kazał mu wyjść z grobu.

  PROFESOR, KTÓRY POWRÓCIŁ Z NIEBA. DOKTOR EBEN ALEXANDER PRZEKONAŁ SIĘ, ŻE ŻYCIE PO ŻYCIU ISTNIEJE


  Czekał tak długo, by wzmocnić przekaz?
  Tak. W ten sposób chciał dowieść, że naprawdę jest Bogiem. Cuda są tego potwierdzeniem. Ja przynajmniej w ten sposób je definiuję.

  Często je Pan spotyka?
  Czego spotykam takie pytanie. (śmiech) W swojej książce opisuję wiele cudów, także współczesnych. Ale także wiele osób, które ją czytają, później mniej pytają: jest pan pewny, że to był cud, a nie po prostu zbieg okoliczności?

  Jak jedno odróżnić od drugiego?
  Dość trudno, bardzo często na cuda nie ma bowiem dowodów. O tym, że są to sygnały od Boga, a nie zwykłe zbiegi okoliczności, najczęściej świadczy wyjątkowość chwili, w jakiej zdarzenia ma miejsce. Moment wydarzenia sprawia, że uznajemy, że o danym fakcie musimy pomyśleć.
  Cuda są dla nas znakiem od Boga. Mają nam przypominać, że on ciągle jest, że nie jest bohaterem z książek do historii
  Cuda nie wydarzają się przypadkiem - po tym właśnie należy odróżnić cud od zbiegu okoliczności.
  Dokładnie. Widać to od samego początku, od chwili, gdy stworzono świat - bo nawet naukowcy przyznają, że to było wyjątkowe zdarzenie. To, w jaki sposób świat został perfekcyjnie zaplanowany, wskazuje, że ten proces nie mógł tak po prostu się zdarzyć. Osoby bardziej wrażliwe widzą cud właściwie w każdym kwiatku - bowiem trudno im inaczej wyjaśnić, czemu on właściwie jest taki piękny. Choć też mam świadomość, że dla większości cud kojarzy się z jakimś nadzwyczajnym zdarzeniem, momentem, kiedy Bóg się objawia w jakichś dramatycznych okolicznościach.

  W swoim wywodzie podpiera się Pan argumentami z Biblii. A czy może Pan podać przykłady współczesnych cudów?
  Oczywiście, znam ich bardzo wiele. Choć proszę nie oczekiwać, że takie cuda będą dowodem na cokolwiek. To nie rozprawa sądowa, w której ława przysięgłych na podstawie przedstawionych jej świadków i dowodów rozstrzyga: winny lub niewinny. W przypadku cudów nigdy nie będzie jednoznacznego rozstrzygnięcia. Bez względu na to, jak wiele dowodów na ich poparcie przedstawisz, zawsze będzie ktoś, kto powie: nie wierzę. Cuda mogą dostrzec tylko osoby o otwartych głowach, gotowe uwierzyć, że doświadczenia opowiadane im przez innych nie są zmyśleniami i kłamstwami.

  Jakiejś weryfikacji dokonywać trzeba.
  W książce opisałem przypadki ok. 30 cudów. Oczywiście, słyszałem wielokrotnie więcej historii, ale uznałem, że przedstawię tylko opowieści osób, które znam i którym ufam. Wiem, że moi rozmówcy nie mają w zwyczaju zmyślać, cieszą się powszechnie dobrą opinią, także nie ma żadnych podstaw do tego, by im nie wierzyć.

  To ważne, trzeba bowiem wierzyć na słowo. Ale to wystarcza?
  Szukałem przypadków, które łatwo zrozumieć, są jasne do wytłumaczenia, a jednocześnie nie budzą żadnych wątpliwości interpretacyjnych.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cuda

   river (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   to jest bardzo dobra książka, jeśli ktoś z was nie miał jeszcze okazji jej przeczytać to warto to szybko zmienić. Ja jestem pod jej bardzo dużym wrażeniem. Dalej nie mogę przestać o niej myśleć.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co za bzdury

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Opisał przypadki osób, którym UFA. Bardzo naukowy argument. A definicja cudu jest: przypadek nieistotny statystycznie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trudny temat

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Racjonalizm może trudno pogodzić z religią, ale nie ma innej drogi dla wierzących. Pewne sprawy są nieweryfikowalne i pewnie zostawimy je wierze każdej osoby (np. istnienie istoty wyższej, duszy,...rozwiń całość

   Racjonalizm może trudno pogodzić z religią, ale nie ma innej drogi dla wierzących. Pewne sprawy są nieweryfikowalne i pewnie zostawimy je wierze każdej osoby (np. istnienie istoty wyższej, duszy, życie po śmierci). Resztę świata powinniśmy próbować ogarnąć rozumem i metodami nauki. Jeśli wiara i Kościół staną w opozycji do rozumu i nauki - to przegrają i znikną, a wraz z nimi cenne wartości jakie przekazują.

   Po pierwsze religia już zbyt wiele razy niesłusznie blokowała rozwój nauki. Ten błąd w dzisiejszych czasach jest już zbyt oczywisty, by można go było powtarzać bez szkody dla wiary wsród intelektualistów. Np. to co wczoraj było nieetyczne, dziś ratuje życie ludzi.

   Po drugie założenie, że Bóg działa jedynie w obszarze nieznanym nauce oznacza że stopniowo go eliminujemy. "Bóg się wycofuje". Kiedyś to Bóg powodował zaćmienia, pory roku itp. Teraz rozumiemy już te zjawiska, więc Boga w nich nie widzimy, a może to nie słusznie? Może Bogu również "wolno" działać środkami konwencjonalnymi? Czy my uwierzylibyśmy w Jezusa, gdyby się objawił jako żywy człowiek w naszych czasach? Czy nie byłby zbyt "zwykły"? Czy jego cuda nie byłyby zbyt proste do wyjaśnienia? Czy religia musi być "magią"?

   Po trzecie religia oderwana od racjonalizmu rodzi ruchy w stylu kreacjonizmu. Ludzie próbują ortodoksyjnie bronić Boga a tylko kompromitują religię. I próbują podważać wiedzę i naukowy dorobek ludzkości, który zdobyliśmy z takim trudem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko jaki będzie wynik

   kroton

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   spotkania fanatyka islamskiego z racjonalistą ??Racjonalista będzie chciał ucywilizować muzułmanina ,a ten rozbić mu głowę płytą chodnikową ,kto wygra??Racjonalista boi się śmierci i żyje bez...rozwiń całość

   spotkania fanatyka islamskiego z racjonalistą ??Racjonalista będzie chciał ucywilizować muzułmanina ,a ten rozbić mu głowę płytą chodnikową ,kto wygra??Racjonalista boi się śmierci i żyje bez nadziei ,fanatyk jej pragnie,katolik jako sekowany będzie siedział w mysiej dziurze z nadzieją na zbawienie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak się nie ma definicji cudu,

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   to można sobie opowiadać i opowiadać takie - baju, baju ... a będziesz w raju. Nawet można książkę napisać!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama