Śniadanie Wielkanocne. Skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego...

  Śniadanie Wielkanocne. Skąd wzięła się ta tradycja? Dlaczego przy stole dzielimy się jajkiem?

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na wielkanocnym stole muszą się znaleźć jajka, które symbolizują nowe życie
  1/4
  przejdź do galerii

  Na wielkanocnym stole muszą się znaleźć jajka, które symbolizują nowe życie
  ©Dariusz Gdesz

  Skąd się wzięła tradycja śniadania wielkanocnego? Dlaczego przy świątecznym stole dzielimy się jajkiem? Przeczytaj, jakie jest pochodzenie staropolskich obyczajów związanych z najważniejszym i najstarszym chrześcijańskim świętem.
  Dlaczego śniadanie wielkanocne stało się kulminacyjnym momentem świąt? - W Ewangelii wg św. Jana czytamy, że "gdy zaświtał ranek", zmartwychwstały Jezus pojawił się nad Jeziorem Tyberiadzkim. Kilku spośród apostołów wracało właśnie z nocnego połowu. Kiedy przybili do brzegu, zauważyli przygotowaną na ogniu rybę oraz chleb, a po przyniesieniu i przygotowaniu złowionych ryb, zjedli z Panem Jezusem posiłek - mówi ks.
  Rafał Kowalski. - Ewangelista, kontynuując opowieść, pisze, że "gdy spożyli śniadanie", Jezus zadał Piotrowi trzykrotnie pytanie o to, czy kocha Go więcej niż pozostali apostołowie. Stąd przypuszczalnie wzięła się tradycja śniadania - tłumaczy.

  Jak mówi, ważna jest świadomość tego, że Jezus, który pokonał śmierć, jest obecny w naszej rodzinie i w czasie tego posiłku jest z nami przy stole.

  Wiara, obyczaje, przesądy - wszystko było ważne

  Agnieszka Szepetiuk-Barańska z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu dodaje, że w tradycji ludowej każdy dzień Wielkiego Tygodnia miał swoje znaczenie, swoją obrzędowość i odrębne przesądy. Niewiele z nich (i to już tylko w formie szczątkowej) przetrwało do dziś. Jednym z nich jest właśnie uroczyste śniadanie wielkanocne. Zasiadano do niego po powrocie z rezurekcji - uroczystej porannej mszy połączonej z procesją obwieszczającym zmartwychwstanie Jezusa.

  - Według tradycji chrześcijańskiej wcześnie rano zorientowano się, że Chrystus zmartwychwstał. Wracając z rezurekcji, gospodarze ścigali się furmankami. Kto pierwszy wrócił do domu, ten miał na przykład pierwszy ukończyć żniwa - opowiada pani etnograf. - Podczas takiego powrotu nie można było oglądać się za siebie. To przede wszystkim symboliczne odwołanie do nowego życia, nowego początku, przebudzenia. Kiedy wszystko, przede wszystkim przyroda, po długiej, mrocznej zimie, której i my jesteśmy częścią, budzi się niejako na nowo do życia - kontynuuje swoją opowieść.

  Dzisiaj godzina, kiedy rodzina zasiada w niedzielę do śniadania wielkanocnego, jest już umowna. W Piśmie Świętym mowa jest o poranku. Ksiądz Kowalski wspomina, że w dzisiejszych czasach trudno mówić o zjedzeniu śniadania tuż po mszy świętej zakończonej procesją rezurekcyjną, bo ta najczęściej jest organizowana w nocy z soboty na niedzielę.
  Najważniejsze spośród wszystkich świąt

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Święta Wielkiejnocy czcimy jako...

  ...CHRZEŚCIJAŃSKIE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  ...a nie tylko katolickie - w zjednoczonej EUROPIE...
  Obecne PL było zawsze terenem eksploatacji rzymskiej - i tak już się ustaliło - to negry EUROPY.
  Wystarczy się wypisać z konkordatu......rozwiń całość

  ...a nie tylko katolickie - w zjednoczonej EUROPIE...
  Obecne PL było zawsze terenem eksploatacji rzymskiej - i tak już się ustaliło - to negry EUROPY.
  Wystarczy się wypisać z konkordatu... będzie fantastyczna ulga w budżecie...zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo