Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hieny opanowały Wrocław. Łowią ludzi i ich mieszkania

Marcin Rybak
Właściciel domu sprzedał go za gotówkę i wkrótce umarł. Pieniędzy nikt nie zobaczył
Właściciel domu sprzedał go za gotówkę i wkrótce umarł. Pieniędzy nikt nie zobaczył Tomasz Hołod
Od kilku lat docierają do nas opowieści o zabieraniu mieszkań i nieruchomości ludziom starym, chorym, samotnym, niezaradnym życiowo. Właśnie usłyszeliśmy kolejną. Czy w końcu policja i prokuratura poważnie zajmą się mieszkaniowymi hienami, które opanowały Wrocław.

Są starzy, chorzy, samotni, życiowo niezaradni, czasem w finansowych kłopotach tracą mieszkania albo nieruchomości warte miliony złotych. Kto je zabiera? Kto żyw. Gangsterzy? Lichwiarze? Też. Ale w historiach, które docierają do nas od lat, występują też... policjant - dzielnicowy jednego z komisariatów, dyrektorka hospicjum, wysoka rangą urzędniczka z sądu. Ostatnio pojawiła się też opowieść o opiekunce współpracującej z wrocławskim Miejskim Centrum Usług Socjalnych, czyli instytucji podległej magistratowi.

W tym ostatnim przypadku, a było to w 2010 roku, staruszka podarowała mieszkanie córce socjalnej opiekunki. Dwa lata później starsza pani zmarła, a po dwóch kolejnych latach okazało się, że... była ubezwłasnowolniona, gdy podpisywała akt notarialny darowizny mieszkania. Córka socjalnej opiekunki zapewnia nas, że jej mama i mamy praca nie miały nic wspólnego z podarunkiem, o ubezwłasnowolnieniu nikt nie wiedział, a staruszka - pani Wanda - była okazem zdrowia. Robiła wrażenie osoby w pełni świadomej tego, co robi i co się z nią dzieje.

***

Jak było naprawdę z panią Wandą, opiekunką i jej córką? Dziś trudno będzie dociec. We wrocławskim magistracie bezradnie rozkładają ręce - od takich dochodzeń są "odpowiednie służby", nie urzędnicy.

Kodeks etyki? Jest, a jakże. Są też procedury - obowiązywały i opiekunkę. Nie wolno jej było zrobić niczego, co mogłoby narazić na finansowe straty jej podopieczną.

No ale jak dowieść, że to opiekunka maczała palce w podarowaniu mieszkania swojej córce? Ta ostatnia przekonuje, że tak nie było. Pani Wanda? Ona ją zna prawie od dziecka. Zajmowała się nią. Przychodziła, opiekowała się. A pani Wanda bardzo prosiła, żeby przyjęła ten podarunek, czyli mieszkanko mające jakieś 20 metrów kwadratowych.

- Ubezwłasnowolnienie? Nikt o tym nie wiedział. Sama pani Wanda też - zapewnia córka opiekunki. Przecież prawo mówi, że jakiekolwiek zobowiązania zawierane przez ubezwłasnowolnionego są nieważne. A ona, córka opiekunki, włożyła w to mieszkanie, w jego remont spore pieniądze. Byłoby nielogiczne, żeby brała mieszkanie, wiedząc o ubezwłasnowolnieniu. - W ogóle to całe ubezwłasnowolnienie to jakiś szwindel - sugeruje córka opiekunki.

Ale decyzję o ubezwłasnowolnieniu podjął sąd. Na wniosek prokuratury. Nie dało się tego zrobić bez badań lekarzy psychologów, psychiatrów.

Panią Wandę - jeśli wierzyć naszym informacjom - leczono psychiatrycznie. Była, jak mówi jedna z sąsiadek, niebezpieczna dla otoczenia. Meble potrafiła wyrzucać przez okno. Z relacji, jakie usłyszeliśmy m.in. od córki opiekunki społecznej, wynika inna opowieść - o zupełnie normalnie funkcjonującej starszej pani: sama odbierała rentę, sama odbierała listy. Tylko prawie nikogo nie miała na świecie.

Na początku lat 90.- ciągnie swoją relację córka opiekunki socjalnej - do starszej pani przychodziła pielęgniarka psychiatryczna. Pani Wanda zapisała w testamencie mieszkanie synowi owej pielęgniarki. Ale potem ta druga "zamieniła życie pani Wandy w piekło". Podarowanie mieszkania córce opiekunki miało być - w tej wersji wydarzeń – wybawieniem.

Jedna z sąsiadek, z którą rozmawialiśmy, nie potwierdza opowieści córki opiekunki socjalnej. - To nie była żadna pielęgniarka, ale raczej znajoma. Zajmowała się starszą kobietą, pomagała, leki kupowała, dała pieniądze na wykup mieszkania z magistratu. A córka opiekunki? Nigdy tu jej nie widziałam – mówi.

Jest jeszcze jeden problem - po co opiekun socjalny osobie ubezwłasnowolnionej? Przecież sąd przydziela komuś takiemu "opiekuna prawnego". Ma się zajmować chorym człowiekiem, troszczyć o niego, dbać, załatwiać. Nikt nie wie, kim był opiekun prawny w tej sprawie. Dotarł do niego - jak się nieoficjalnie dowiadujemy - wrocławski magistrat, gdy zaczął wyjaśniać historię z mieszkaniem podarowanym córce swojej opiekunki. Ów tajemniczy prawny opiekun napisał oświadczenie.

"Nie pamięta", czy mówił opiekunce w Miejskiego Centrum Usług Socjalnych o ubezwłasnowolnieniu podopiecznej. I co? Pozwolił, by "podarowała" swoje mieszkanie? Jak o nią dbał? W magistracie mają rację - odpowiednie służby powinny zająć się tą historią. Liczymy, że ten tekst przeczyta ktoś we wrocławskiej Prokuraturze Okręgowej i zrobi to, co do niego należy. Żeby ciągle nie dochodziło do podobnych historii. Chcemy, by policja i prokuratura poważnie zajęły się mieszkaniowymi hienami, które opanowały Wrocław.

Właściciel domu na zdjęciu powyżej miał 72 lata, gdy Tomasz N. namówił go do sprzedaży nieruchomości przy ul. Żeglarskiej we Wrocławiu. Tę historię opisywaliśmy nieraz. Do dziś nie jest wyjaśniona. Prawie wcale.

Pół miliona złotych za swój dom 72-latek miał dostać gotówką. Było to w kwietniu 2010 roku. Zmarł kilka miesięcy później. Dopiero po pogrzebie jego rodzina zorientowała się, że połowa bliźniaka przy Żeglarskiej ma już nowego właściciela.

Synowa pana Jerzego opowiada, że teść nadużywał alkoholu, bliscy mieli z nim ograniczony kontakt. Nie wierzy w gigantyczną kwotę pół miliona, którą miał dostać w gotówce. Dom szybko zmienił właściciela. Tomasz N. sprzedał go wrocławskiemu policjantowi.

Tomasz odsiaduje dziś czteroletni wyrok za kradzież domu na ulicy Paderewskiego, niedaleko Stadionu Olimpijskiego. Znowu mamy samotną staruszkę. I dziwnych ludzi, którzy zaczęli się koło niej kręcić. W tym czasie sąd prowadził sprawę o jej ubezwłasnowolnienie. Ale ktoś, nie zważając na to, zaprowadził starszą panią do pani notariuszki. Spisano odpowiednie umowy. Starsza pani "sprzedała" dom. Ale pieniądze nie trafiły do jej kieszeni - też zostały ukradzione. Tomasz N. stoi dziś również przed sądem pod zarzutem innych podobnych oszustw. Razem z nim oskarżony jest policjant, dziś już emeryt. To były dzielnicowy jednego z wrocławskich komisariatów.

***

Tego typu dziwne transakcje byłby niemożliwe bez świadomej pomocy notariuszy. Albo bez dramatycznego braku profesjonalizmu osób wykonujących ten zawód. Na razie prokuratura nie jest w stanie wyjaśnić, jak to jest, że starsi, schorowani, niemający kontaktu z rzeczywistością ludzie odzyskują siły, zdrowie i świadomość tylko na chwilę. I to akurat wtedy, kiedy zawierają umowę pozbawiającą ich dorobku całego życia.

Gangsterzy? Opisaliśmy już dwa lata temu historię znanego wrocławskiego gangstera. Jego dziewczyna wyszła za mąż za starszego mężczyznę nadużywającego alkoholu. Ale miał piękne mieszkanie na wrocławskim Śródmieściu. Kilka tygodni po ślubie zapił się na śmierć. Mieszkanie przejął gangster. Tam zatrzymywali go policjanci - za handel narkotykami. Sprawę mieszkania znają wrocławscy policjanci i prokuratorzy. Po cichu liczymy, że kiedyś dojdą do tego, jak to było z tym ślubem...

Opisaliśmy też dyrektorkę wrocławskiego hospicjum. W dziwnych okolicznościach kupiła mieszkanie od umierającej na raka kobiety. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Chociaż dyrektorka odeszła z pracy, a zakon bonifratrów wprowadził regulamin zakazujący takich transakcji.

Urzędniczka z sądu? Znowu dziwna umowa, a ściślej testament. Obcy człowiek, chory psychicznie, darował urzędniczce nieruchomość. Sprawa trafiła do prokuratury . Urzędniczka została oskarżona. Choć nie opuszcza nas wrażenie, że nie wszystkie elementy tej historii zostały wyjaśnione. Tak jak jesteśmy niemal pewni, że kolejne opowieści o mieszkaniowych hienach, o jakich usłyszymy, to kwestia czasu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hieny opanowały Wrocław. Łowią ludzi i ich mieszkania - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska