Katastrofa airbusa Germanwings: Lubitz celowo robił samolot....

  Katastrofa airbusa Germanwings: Lubitz celowo robił samolot. Potwierdza to odczyt czarnej skrzynki

  Aleksandra Gersz (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Czarne skrzynki airbusa Germanwings
  1/2
  przejdź do galerii

  Czarne skrzynki airbusa Germanwings ©Claude Paris

  [Katastrofa airbusa Germanwings] Francuscy śledczy powiedzieli w piątek, że wstępne odczytania zapisu drugiej czarnej skrzynki Airbusa A320 potwierdzają, że drugi pilot celowo rozbił samolot - podaje Reuters.
  - Pierwsze analizy pokazały, że drugi pilot, Andreas Lubitz, włączył automatycznego pilota, aby doprowadzić do zniżania się samolotu - brzmi oficjalne oświadczenie śledczych, cytowane przez agencję Reuters. Prokuratorzy powiedzieli także, że Lubitz kilkakrotnie modyfikował ustawienia automatu i stopniowo zwiększał prędkość Airbusa A320 podczas jego spadania.

  Druga czarna skrzynka samolotu została znaleziona w czwartek przez ratowników przeszukujących miejsce katastrofy Airbusa A320 we francuskich Alpach - ponad tydzień od tragicznego zdarzenia.
  Jej zapis może dostarczyć kluczowych dowodów w śledztwie, bowiem zawiera techniczne parametry samolotu, w tym wszystkie operacje wykonywane przez pilotów - podaje Deutsche Welle. Skrzynka ujawni więc w jakim stanie technicznym znajdował się Airbus A320 podczas katastrofy.

  Jak wskazuje "The Irish Times", jeśli okaże się, że niemiecki samolot był sprawny do końca - potwierdzi to zapis pierwszej czarnej skrzynki, której dane pokazały, że do rozbicia Airbusa celowo doprowadził drugi pilot Andreas Lubitz.

  Śledczy wciąż próbują ustalić dokładny motyw działania Lubitza, który pod nieobecność kapitana w kokpicie, doprowadził do krytycznego zniżania się samolotu i jego rozbicia się w Alpach. Podczas policyjnej rewizji w domu pilota, znaleziono podarte zwolnienia lekarskie datowane na dzień katastrofy. Dokumenty te nie dotarły do pracodawców Lubitza. Mężczyzna miał od kilku lat leczyć się na zaburzenia psychiczne. Miał też myśli samobójcze.

  Samolot rejsu 4U9525 leciał z Barcelony w Hiszpanii do Dusseldorfu w Niemczech. Na pokładzie znajdowało się 144 pasażerów i 6 członków załogi: 72 Niemców, 35 Hiszpanów, 2 Australijczyków, Argentyńczyków, Irańczyków, Amerykanów i Wenezuelczyków. 1 obywatel z Wielkiej Brytanii, Holandii, Kolumbii, Meksyku, Japonii, Danii, Belgii i Izraela. Wciąż nie można określić narodowości niektórych osób. Nikt nie przeżył. W środę zakończyły się poszukiwania ciał ofiar katastrofy.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Lubitz celowo robił samolot

   Aleksander Grzebyta

   Zgłoś naruszenie treści

   Gratulacje dla marnego dziennikarzyny, który robi błędy w nagłówka. I już wiem że jesteście partaczami. Jak ktoś nie umie zadbać o pisownię to co z rzetelnością informacji. Wypad na drzewo.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama