Wielki Piątek 2015. Filipiny: Krzyżowanie, biczowanie,...

  Wielki Piątek 2015. Filipiny: Krzyżowanie, biczowanie, procesja Czarnego Jezusa... [ZDJĘCIA + VIDEO]

  mm

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Filipiny mogą poszczycić się niezwykle barwną tradycją związaną z obchodami Wielkiego Tygodnia. Ulicami miast maszerują pokutnicy, przebrani w biblijne stroje. W stolicy państwa Manili odbywa się tzw. procesja Czarnego Jezusa. Filipińczycy podkreślają wyjątkowość figury. Drewniana postać Chrystusa została wyrzeźbiona w Meksyku i przewieziona na Filipiny w XVII wieku. W trakcie transportu statkiem na pokładzie wybuchł pożar, który doprowadził do osmalenia rzeźby. Wiele osób wierzy, że postać drewnianego Chrystusa, która przetrwała pożar oraz liczne trzęsienia ziemi, kryje w sobie niezwykłą moc.

  Wielki Piątek 2015 | Filipiny | Procesja Czarnego Jezusa  Źródło: CNN Newsource/x-news


  Największe kontrowersje budzi jednak to, co każdego roku dzieje się w Wielki Piątek. Na północy kraju, w prowincji Pampanga, odbywają się krwawe rytuały, nawiązujące do ostatniej drogi Jezusa Chrystusa. Ochotnicy biczują swe ciała, pozwalają przybić się do krzyża. Wszystko po to, by odpokutować grzechy i prosić Boga o łaskę.

  - Nie czuję bólu, bo wiem, że jestem zjednoczony w cierpieniu z moim Bogiem - mówi 30-letni Arjay Rivera, który przyszedł tu, by w ten sposób modlić się o zdrowie dla ojca i prosić o spokój duszy swojej zmarłej córki.

  WIELKI PIĄTEK | KRWAWY RYTUAŁ KRZYŻOWANIA NA FILIPINACH. DO KRZYŻA PRZYBITY ZOSTAŁ M.IN. REŻYSER Z DANII [ZDJĘCIA]


  Obrzędy przyciągają na Filipiny tysiące turystów. Według burmistrza San Fernando, w ubiegłym roku uroczystości Wielkiego Tygodnia w mieście obserwowało 60 tys. ludzi z kraju i zagranicy.

  W tym roku jednak lokalne władze zdecydowały się uniemożliwić przyjezdnym uczestnictwo w najbardziej krwawych rytuałach. W przeszłości mógł w nich wziąć udział każdy, kto deklarował przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego. Teraz przybici do krzyża będą mogli zostać jedynie Filipińczycy. Ma to zapobiec trywializacji uroczystości, będącej pamiątką męczeńskiej śmierci Jezusa, która w ostatnim czasie stała się lokalną ciekawostką i atrakcją turystyczną, zatracając religijny charakter.

  WIELKI TYDZIEŃ W HISZPANII | WIDOWISKOWE PROCESJE BRACTW [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie nie i jeszcze raz nie

   przeciwna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   takie zwyczaje to barbarzyństwo. to się po prostu w głowie nie mieści i nie ważne co nimi kieruje

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy u nas

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Chciałbym zobaczyć takie sceny w Polsce.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama