Nina L. Chruszczowa: Pomarańczowa rewolucja w Rosji jest...

  Nina L. Chruszczowa: Pomarańczowa rewolucja w Rosji jest niemożliwa. Może być tylko przewrót

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Nina L. Chruszczowa
  1/2
  przejdź do galerii

  Nina L. Chruszczowa ©ninakhrushcheva.wordpress.com

  - Największą umiejętnością Putina jest sztuka zamieniania własnych słabości w przewagi. To jego siła. Choć nie mam też wątpliwości, że śmierć Niemcowa i późniejsze tajemnicze zniknięcie Putina na tydzień były momentami słabości - mówi prof. Nina L. Chruszczowa w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  W co według Pani gra Władimir Putin? Co on właściwie chciał osiągnąć, rozpoczynając militarną akcję na Ukrainie?
  Putin chce być uważany za wielkiego rosyjskiego przywódcę. Tego, który zjednoczył historyczne terytoria, stracone w ostatnich latach w wyniku złego zarządzania przez ostatnich przywódców Związku Radzieckiego. Putin mówi o odbudowie wielkiej Rosji od 15 lat i wykorzystuje do tego możliwości, jakie się przed nim pojawiają.


  Jakie sytuacje ma Pani na myśli?
  Zaczął od Gruzji w 2008 r. Później zorganizowana z rozmachem olimpiada w Soczi dała mu poczucie, że jest niezwyciężony, zawsze będzie zwyciężać. Dlatego też rozpoczął swą akcję na Ukrainie. Choć nie sądzę, by szedł tam z gotowym pomysłem, to był raczej test tego, na co sobie może pozwolić. Chciał sprawdzić, czy istnieje możliwość zjednoczenia tych terytoriów, które on uważa za należące do Rosji.

  Chce odbudować Związek Sowiecki?
  Nie, akurat w to nie wierzę. On raczej próbuje stworzyć Rosję, którą sam sobie wymyślił.

  Jaka jest Rosja według Władimira Putina?
  To kraj obejmujący wszystkich etnicznych Rosjan. Jeśli gdzieś mieszkają ludzie, którzy identyfikują się z Moskwą, to Putin chce włączyć ten kraj w granice swego państwa.

  Szeroka definicja. Gdzie są granice tej Rosji wymarzonej przez Putina?
  O to trzeba pytać jego - bo ja nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. W pierwszej kolejności pewnie będzie przyłączał mniejsze fragmenty terytoriów - takie, które nie wywołają ostrzejszej reakcji.

  Ma Pani na myśli takie regiony jak niedawno przyłączone Abchazja czy Osetia Południowa czy mniejsze kraje jak Łotwa czy Estonia?
  Nie, mniejsze regiony: Abchazję, Osetię, fragmenty Ukrainy, które są dziś niezadowolone ze swojego statusu. W grę wchodzą także części Mołdawii, na przykład Gagauzja, Naddniestrze. Nie wykluczyłabym również jakichś działań, które ułatwią komunikację między obwodem kalinin-gradzkim i Rosji - bo teraz ten obwód jest mocno oddzielony od reszty kraju. Zakładam, że dziś plany Putina mieszczą się w tych granicach. Ale wszystko wskazuje na to, że on myśli o swoich rządach w perspektywie do 2024 r. A w takiej perspektywie właściwie nie widać ograniczeń, jakie musiałby nakładać na swoje plany. Choć swoją drogą nie wierzę, by udało mu się władzę tak długo utrzymać.

  Putin może mieć problem nawet z dotrwaniem do końca obecnej kadencji, która się kończy w 2018 r. Napięcie na Kremlu, jakie obserwowaliśmy po zabójstwie Borysa Niemcowa, sugeruje, że on nie jest aż tak twardy i niezależny, jak się wydaje. Może ktoś go pozbawić władzy?
  Największą umiejętnością Putina jest sztuka zamieniania własnych słabości w przewagi. To jego siła. Choć nie mam też wątpliwości, że śmierć Niemcowa i późniejsze tajemnicze zniknięcie Putina na tydzień było jego momentem słabości. Bez względu na to, z jakiego powodu on nagle odwołał wszystkie spotkania i przepadł na tydzień - być może rzeczywiście chodziło o jakąś operację plastyczną - widać było, jak Rosja jest od niego uzależniona, jak brak jego decyzji blokował wszystkie procesy zachodzące w kraju. Stopień uzależnienia państwa od niego jest niewiarygodny - i to jest problem. Ale też w takiej sytuacji on nie może sobie pozwolić na znikanie. Takie sytuacje osłabiają jego pozycję, gdyż pokazują, jak chwiejna, jak bardzo uzależniona od jednego człowieka jest rosyjska polityka.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wróg mojego wroga...

   Leon X (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Niech Polska Times i Agaton poszukają lepszych autotytetów: córki Stalina, wnuczki Berii, ciotki Jagody i szwagra Mołotowa. To dopiero będie intelektualna wyżerka w rozmowach o demokracji i tyranie...rozwiń całość

   Niech Polska Times i Agaton poszukają lepszych autotytetów: córki Stalina, wnuczki Berii, ciotki Jagody i szwagra Mołotowa. To dopiero będie intelektualna wyżerka w rozmowach o demokracji i tyranie Putinie. Idźcie tą drogą...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chruszczow

   pamięc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ludobójca UkraińcÓw ,morduje z za grobu.Dał Ukrainie nie swoje ziemie o które niesłusznie dziś giną.To tak dla uspokojenia sumienia ,bo wpierw doprowdził miliony do śmierci głodowej..Rosjain...rozwiń całość

   Ludobójca UkraińcÓw ,morduje z za grobu.Dał Ukrainie nie swoje ziemie o które niesłusznie dziś giną.To tak dla uspokojenia sumienia ,bo wpierw doprowdził miliony do śmierci głodowej..Rosjain Brezniew stracil go cokołow.A u Jankesow zapamiętany jako chcący wojny i waleniem butem w mównicę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Córka antypolskiego zbrodniarzaz lat trzydziestych, czterdziestych i początku pięćdziesiątych.

   ab17pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Z gęby mogła by być nie tylko wnuczką ale nawet córka Chruszczowa, generalnie jest jej do śmiechu, tatuś szef NKWD Ukraińskiej SRR współodpowiedzialny za wielki głód, następnie za wymordowanie...rozwiń całość

   Z gęby mogła by być nie tylko wnuczką ale nawet córka Chruszczowa, generalnie jest jej do śmiechu, tatuś szef NKWD Ukraińskiej SRR współodpowiedzialny za wielki głód, następnie za wymordowanie setek tysięcy Polaków na Ukrainie, Pierwszy sekretarz Ukraińskiej SRR realizujący deportacje i zbrodni ludobójstwa na narodach mogących przeszkodzić w tworzeniu wielkiej Ukrainy. Wybielił się rzekomo potępiając Salina za zbrodnie i wypaczenia w których sam bardzo aktywnie uczestniczył - miedzy innymi zapoczątkował zbrodnie na tle narodowościowym (rasistowskie) co było nowością w ZSRR na tle zbrodni ideologicznych.. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama