Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieżowiec na środku placu Społecznego? Tak mógł wyglądać Wrocław (ZOBACZ)

JEW
Plac Społeczny we Wrocławiu, projekt konkursowy z 1964 roku
Plac Społeczny we Wrocławiu, projekt konkursowy z 1964 roku fot. Muzeum Architektury we Wrocławiu
Plac Społeczny z wieżowcem na samym środku czy plac Dominikański niemal w całości zabudowany. Takie koncepcje w latach 60-tych i 70-tych poprzedniego stulecia miał jeden z najbardziej znanych wrocławskich architektów - Zenon Prętczyński. Jego projekty na zagospodarowanie głównych placów we Wrocławiu charakteryzują się dużym rozmachem. Choć wówczas nie zrealizowano ich, do dziś robią wrażenie. Projekty Zenona Prętczyńskiego (te zrealizowane i te które pozostały na papierze) będziemy mogli zobaczyć zaraz po świętach w Muzeum Architektury we Wrocławiu (ul. Bernardyńska 5).

Wystawa "Zenon Prętczyński. Architekt" zostanie otwarta w czwartek 9 kwietnia o godzinie 17.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5. Przy tej okazji odbędzie się spotkanie z okazji 90. urodzin architekta oraz 30. rocznicy pierwszej wystawy Zenona Prętczyńskiego w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Projekty Zenona Prętczyńskiego będzie czynna do 10 maja 2015 roku.

Zenon Prętczyński – nestor wrocławskiej architektury i jeden z najbardziej aktywnych zawodowo architektów powojennego Wrocławia. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, od 1952 roku czynnie uczestniczył w odbudowie zniszczonego miasta. Do jego najważniejszych architektonicznych osiągnięć należą budynek Szkoły Podstawowej nr 84 przy ulicy Łukasza Górnickiego 20 i wyjątkowy pod względem konstrukcyjnym kościół św. Wawrzyńca przy ulicy Odona Bujwida we Wrocławiu. Jest także współautorem kompleksu mieszkalno-usługowego Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa przy placu Tadeusza Kościuszki, zaprojektowanego przez zespół architektów pod kierunkiem Romana Tunikowskiego.
W latach 1954–1965 oraz 1971–1979 był związany z biurem projektowym Miastoprojekt Wrocław, w którym pełnił funkcję głównego projektanta inwestycji szkolnych.

Z lat sześćdziesiątych pochodzą zaprezentowane na wystawie projekty i archiwalne fotografie dolnośląskich szkół, jakie Zenon Prętczyński zaprojektował dla Wrocławia, Oleśnicy, Świdnicy, Wałbrzycha, Karpacza i Szklarskiej Poręby, a z lat siedemdziesiątych – koncepcje założeń mieszkalnych i mieszkalno-usługowych, między innymi budynków w Jeleniej Górze z nowatorskimi ówcześnie garażami podziemnymi i osiedla mieszkaniowego w Strzelinie.

Na szczególną uwagę zasługują projekty konkursowe sygnowane przez tzw. Wrocławską Trójkę Konkursową – architektów Wiktora Jackiewicza, Zenona Prętczyńskiego i Romana Tunikowskiego. Projekty te charakteryzują się dużym rozmachem w planowaniu rozwoju tak ważnych punktów miasta, jak place Grunwaldzki, Społeczny i Dominikański, oś ulicy Powstańców Śląskich i teren przy Poczcie Głównej we Wrocławiu.

źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska