Wrocław: Od dziś śmigłowce lotniczego pogotowia latają całą...

  Wrocław: Od dziś śmigłowce lotniczego pogotowia latają całą dobę

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak/Polska Press

  Od dziś (1 kwietnia) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pełni we Wrocławiu całodobowe dyżury. Do tej pory nie pozwalał na to sprzęt, który posiadali medycy. Po wymianie śmigłowców i szkoleniach personelu, wprowadzono zmiany.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Jaroslaw Jakubczak/Polska Press

  Od dziś (1 kwietnia) Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pełni we Wrocławiu całodobowe dyżury. Pozwoliły na to nowe śmigłowce, wyszkolony personel i wyznaczenie miejsc do lądowania po zmroku. W 2011 roku LPR zakończyło wymianę floty. Śmigłowce Mi-2, którym przepisy nie pozwalały transportować pacjentów po zmroku, zostały zastąpione przez eurocoptery. Jednak nie od razu można było wprowadzić całodobowe dyżury LPR we wszystkich 17 bazach w Polsce.
  Najpierw trzeba było wyszkolić personel, przygotować miejsca do lądowania nocą i zdobyć więcej pieniędzy. Pierwsza całodobowe loty LPR wprowadziła Warszawa, w styczniu dyżury wydłużono w Krakowie, a od 1 kwietnia we Wrocławiu i Gdańsku. Wcześniej PLR dyżurowało w tych miastach do godziny 23.

  – Trzeba było wyszkolić załogi, dyspozytorów medycznych, wyznaczyć na terenach gmin tzw. miejsc gminnych, w których śmigłowiec może wylądować po zachodzie słońca – wylicza Justyna Sochacka, rzeczniczka LPR. Tłumaczy, że nocą śmigłowce LPR nie lądują bezpośrednio na miejscu zdarzenia, bo byłoby to zbyt niebezpieczne. Lądują w miejscach znanych załogom śmigłowców i opisanych. Przyjeżdża tam wówczas straż pożarna, która oświetla i zabezpiecza teren. – Musieliśmy też wyszkolić do tego celu strażaków. Trzeba było też zamontować na śmigłowcach satelitarny system śledzenia lotów.

  Docelowo w Polsce całodobowe dyżury ma pełnić pięć baz w Polsce. Dla porównania w Niemczech, gdzie jest 60 stacji lotniczego ratownictwa medycznego, całodobowe dyżury pełni 11 z nich.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prima aprylis

   G óz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ale dzisiaj tych żartów pierwszo kwietniowych :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cywilizujemy się!

   xcxcxc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Powoli, ale jednak do przodu. Jak jeszcze nasze władze osiągną pewien poziom - będę szczęśliwy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama